Защо ще гласувам с "не" на референдума

Пояснявам, че "зеленото" в ника ми няма нищо общо с политическата символика. Всъщност смятам, че сегашният тип ядрена енергетика ще продължи да се използва - и да бъде икономически ефективна - чак докато се овладее технологията на ядрения синтез.

Само че "Белене" отдавна не е икономически, а политически въпрос. Би могъл евентуално да се разглежда като икономически допреди десетина години; днес обаче политическите му измерения са много по-съществени. Казусът "Белене" трябва да се разглежда и решава изключително въз основа на разсъждения и доводи от политически характер. 

Това е и правилният начин, по който аз, средностатистическият гражданин, следва да си изградя мнение по него. Не може да се очаква от мен да изчитам експертни становища на енергетици и физици, да анализирам финансови калкулации, а най-малко от всичко - да си харесам някой за "компетентен" овчарин и да го оставя да ме подкара накъдето си иска.

Макар че точно последното е съкровеното желание на организаторите на референдума. Затова ни заливат с камари "информация" - за да ни убедят, че нищо не разбираме, следователно трябва да ги слушаме. Не е вярно.

Вярното е, че всеки с нормална политическа осведоменост и здрав разум може да си даде сметка за какво иде реч, и да гласува смислено. БЕЗ да е наясно с всички технологични и икономически подробности.

Така решават началниците. Ние сме началникът.

* * *

Като се има предвид общото финансово-икономическо (а и политическо) състояние на България, ядрената енергетика е лукс за нас. Наследената централа в Козлодуй е диспропорция, рожба на стратегиите на Студената война; слава богу, че пазарът е гарантиран и експлоатационните разходи не са непосилни, иначе отдавна щеше да е последвала "Кремиковци" и комбинатите за тежко машиностроене.

Слава богу и че е достатъчно голяма и надеждно работеща структура, при това винаги в общественото полезрение, за да бъде изкуствено фалирана в някакъв частен интерес - иначе щеше да е на дереджето на ВМЗ Сопот.

Не че ще навреди да имаме още 2 гигавата ядрена мощност. Но най-бедната страна в ЕС (и една от най-деиндустриализираните), с две ядрени централи по 2 гигавата? Това е все едно някоя съборетина, дето се чудиш как изобщо може да се живее в нея, с паркирани отпред два мерцедеса, единият чисто нов.

На разпалените "патриоти", пламенно защитаващи ядрения престиж на нацията, ще кажа - той и обитателят на такава съборетина сигурно би се докачил на чест, ако му кажеш, че няма фасон за два мерцедеса (особено пък за чисто новия). Но че такава картинка не е нормална, е факт.

* * * 

Относно числата и сметките: дал съм ги накъсо. Изцяло. За да има такова драстично разминаване в числовите "аргументи", значи някой лъже, и то яко. След като не мога да съм сигурен кой е (а и не съм далеч от мисълта, че всичките лъжат), значи всички числа, с които ме замерят, са ненадеждна информация. Моите извинения на палячовците, които хвърлиха толкова усилия да жонглират с тях.

Дори пропускам край ушите си и категоричното изявление на Булат Нигматулин, че България поне за следващите 20 години разполага с много повече от необходимите енергийни мощности. Разсъждавам по-просто: каквито и енергийни потребности да има страната, те няма как да се различават особено от нормалните за страна с подобни географски, икономически и демографски характеристики.

При единния енергиен пазар в Европа няма начин да не може да се купи електроенергия на нормални пазарни цени. Тоест, дори да се наложи да купуваме, винаги ще сме равнопоставени с всички други купувачи. 

Черната хипотеза, че като ни видят в енергиен недостиг (ако въобще стигнем до такъв), всички ще се наговорят да ни доят с безумни цени, е безсмислица: даже у нас съдят за картелни споразумения, какво остава за ЕС.

Ама, други щели да печелят. Ами нека! След като са инвестирали в мощности, естествено е да печелят. А ние междувременно би трябвало да сме инвестирали в енергоефективност, така че общият ни разход да е по-малък. Това е нашата сметка. Колко по-малък - зависи колко и как сме инвестирали.

Ако някой си мисли, че може по старите навици от соца да наливаме евтина енергия в разхищаващо потребление - няма такова кино. С инвестициите в енергоефективност няма как да се разминем, тъй че колкото по-отрано започнем, толкова по-добре.

Единият плюс на тези инвестиции е, че те са постепенни: във всеки момент сме свободни да влагаме толкова, колкото можем - вместо да сме обвързани с голяма крайна сума, твърди срокове и сериозни неустойки.

Вторият е, че дори ако вложим сумарно същите пари като цената на "Белене", тези инвестиции са си само за нас и са ни изгодни при всички положения - докато инвестицията в "Белене" е изгодна АКО за целия жизнен цикъл на централата има и достатъчно търсене, и благоприятни условия за експорт на електроенергия. Което въобще не е сигурно - и не напразно усърдните пропагандатори внимателно заобикалят тази подробност.

* * *

Но най-същественото, заради което съм категорично против "Белене" е това, че построяването на тази централа ще значи още една монополна структура в бъдещето на българската енергетика.

Там винаги ще има един с ръка на шалтера. Който и да е той - държавата, частен собственик, Русия, мафията, Далай Лама, ако щеш - винаги ще представлява рисков фактор.

Всеки монопол, още повече в енергетиката, е деформация на свободния пазар. Плюс сигурна предпоставка за корупция в големи мащаби. Особено у нас. И особено като се има предвид, че от този монополен играч ще зависи пряко голяма част от икономиката (не само енергетиката, а въобще икономиката) в Централна Северна България.

Толкова ли сме луди да полагаме фундамента на един монопол, който десетилетия напред ще упражнява деформиращото си въздействие върху и без това неукрепналия български свободен пазар?

Наистина, по света съществуват такива монополи, че и по-големи. Те обаче функционират при ясни правила и под добросъвестен и компетентен контрол. У нас всичко това ще бъде в ръцете на родните ни политици - такива, каквито си ги знаем. Те явно се харесват така и не показват желание да се променят; а ако им дадем в ръцете подобен нов корупционен и властови потенциал, съвсем пък няма да го направят. 

С две думи: не им вярвам, за да им поверя подобно нещо. И съм убеден че, освен че ще окрадат още стотици милиони покрай изграждането на самата централа и съпътстващата инфраструктура и бизнес, ще използват споменатия монопол и за да ми се качат съвсем на главата, когато централата заработи. Няма да стане.

* * * 

Като споменах десетилетия: непрекъснато никнат нови алтернативни енергийни технологии, вече разработените поевтиняват, дори за класическите технологии се разработват ефективни решения с малък капацитет. 

И всичко това - видимо с просто око - сочи към децентрализация на добива на електроенергия (distributed power generation) и постепенен отказ от скъпоструващата и ненадеждна далекопреносна система в полза на т.нар. микромрежи. Ние пак ли гледаме само пет години напред, когато планираме за петдесет? И докога така?

Между другото, интересно колко ще са разходите и инвестициите, необходими в бъдеще за поддръжка, обновяване и разширяване на остарялата далекопреносна мрежа, ако тя се натовари допълнително с 2 гигавата от един източник - и колко ще са, ако се РАЗтовари вследствие на (примерно) изграждането на когенерации в регионите с висока концентрация на консуматори, както и други малки локални мощности?

Как щяхме да се чувстваме днес, когато и метачките по улиците ходят с мобилен телефон в джоба, ако в края на 90-те бяхме хвърлили милиарди за цифровизация и подмяна на централите и кабелите на стационарната телефонна мрежа?

* * *

Няма да обсъждам самия референдум. Ще кажа само едно: имам натрапчивото усещане, че целта на този точно референдум е да дискредитира идеята за пряка демокрация в България още в зародиш. За да може, когато в бъдеще се поиска референдум наистина по гражданска, а не по партийна инициатива, да се каже - е, какво искате, да се повтори циркът за "Белене" ли?

* * *

Пропагандата на БСП върви отдавна и с пълна сила; на всичко отгоре голяма част от народонаселението, вместо да помисли малко със собствената си глава, наистина си търси овчарин, който да го подкара във "вярната" посока. Така че сигурно ще се отчете превес на поддръжниците на Белене. 

Практически няма изгледи броят гласували да е такъв, че резултатът да е задължителен; почти сигурно е обаче, че ще стигне за повторно влизане на темата в НС. Което значи, че ни чакат още дълги часове парламентарна и медийна говорилня по нея. Това ще бъде и единствената реална последица от референдума (а вероятно такава е била и идеята на инициаторите му).

Той обаче може да стане ефективен и по един друг начин (което вече зависи от нас) - като покаже, че не само обществото не застава единодушно зад втора ядрена централа, а точно обратното: че има поляризация на мненията. Защото, ако гласувалите "за" се окажат значително повече от гласувалите против, още дълго време Станишев, Овчаров и всякакви мазни физиономии ще ме сочат с пръст от екрана и ще ми викат - ама нали ТИ я поиска тази централа бе, българино, ТИ САМИЯТ я поиска, ето го черно на бяло... И ще продължават да си плетат тарикатските схеми, обаче вече И ОТ МОЕ ИМЕ. 

Не, благодаря.

* * *

Заради всичко това ще отида да гласувам, и ще гласувам с "не". 

Без въобще да ме интересува с апелите на кои политически сили съвпада или не съвпада това мое решение. Съвпадението при всички положения е случайно - защото основанията ни със сигурност не са еднакви.

#1 pixie 25.01.2013 в 16:19:09

Много хора няма да гласуваме, защото така и не получихме достоверна и надеждна информация в подкрепа или не на въпроса. Никой обикновен избирател не е достатъчно компетентен и с право не иска да си даде гласа. И най-важното - не вярваме на нито един политик от екрана и виждаме далавера и интереси в гледната точка на всеки от тях. Ако искаха да им се получи с този референдум, трябваше не да пускат манипулативни и заблуждаващи реклами, а да поканят специалисти, които да обяснят защо трябва да сме "за" или "против".

#2 lele male 25.01.2013 в 16:32:36

Така е пикси! За една простичка цифровизация ми текат непрекъснати реклами и пояснения. Има сайт и телефон за връзка. А за такъв огромен проект, от който зависи бъдещето ни, никой не отговаря на въпросите: Какво? Защо? Кога? Как? А пък относно въпросът Колко? се нагледахме на циркове...

#4 Оня Дето Го Трият 25.01.2013 в 16:40:17

Егати и тъпите въпроси се задават тук. За толкова години не ви ли стана ясно какво става като не гласувате? Циганите и баба ви избират кой да управлява, а вие го отнасяте. С референдумите едва ли е по-различно - циганите и баба ви "строят" ядрена централа, а вие я плащате. Сега очаквам да скочат дървените философи с "изборите не променят нищо". Ми като не променят нищо, що се изливат толкова пари за предизборни кампании? Те политиците са тъпи, ама чак пък да си хвърлят парите на вятъра...

#5 Оня Дето Го Трият 25.01.2013 в 16:42:28

Забравих за автора: Авторе

#6 pixie 25.01.2013 в 16:44:18

Петко, наскоро ги закръглиха на 20 милиона.

#7 паяка 25.01.2013 в 16:48:53

Зелен Бетон, струва ми се, че манипулирате чрез всяване на страх. Отново ще споделя с вас мнението на Абе, което припознах като свое: "Защо си мисля, че не вникваме добре във зададения въпрос, и съответно разсъждаваме върху грешна плоскост? Въпросът е: "Да развиваме ли ядрена енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". Отговаряйки с "ДА", няма да се случи нищо конкретно, това не значи, че се навиваме на руснаците, нито пък че викаме Уестингхаус, нито пък ще извадим пари веднага. Всичко ще зависи от во...лята на политиците, някога в бъдеще неопределено. Както се казва "я камилата, я камиларя". Казвайки "НЕ" обаче, това зачерква тотално развитието на един клон от енергетиката, без значение, дали утре няма да ни предложат поколение 43++, на цената на лек автомобил. От референдума нататък, всеки доморасъл политик, ще се позовава на "волята на народа". Така че, за мен референдума е "ЗА" или "ПРОТИВ" ядрената енергетика като цяло. И за мен, единствения разумен отговор е "ДА", а от там на сетне можем да следим, дали, кой какво и за колко ни пробутва, кой и какви далавери прави и т.н. Лично според мен ядрената енергия е най-безопасната, най-евтината, най-екологичната. Но може и някой да ме убеди в противното, не знам. Само че казвайки "НЕ", отрязвам всички по-нататъшни коментари и размисли."

#9 YOLE 25.01.2013 в 16:55:43

Само да вмъкна нещо съществено, което Бетонът в бързината е пропуснал . За референдума виновно е единствено БСПто и всякакви приказки за уговорки с ГЕРБ са смешки на истерици. Не,че някой не го знае, но за протокола все пак.

#10 pixie 25.01.2013 в 17:02:39

Оня, всъщност си прав, трябва да си дадем гласа. Поне е разнообразие, че гласуваме за въпрос, а не за безлични партии и непознати хора, защото повечето, които се крият из партийните редици са точно такива и си остават неизвестни до края на мандата. Само дето вече не съм сигурна дали няма по някакъв начин пак да ми се изманипулира вота. Толкова вече не им вярвам, че имам чувството, че и бюлетината ми може да бъде изфалшифицирана и заради това бях решила изобщо да не си правя труда. Не знам кое е по-малкото зло.

#11 Чинчифон 25.01.2013 в 17:08:46

Последиците от изграждането на Белене са само три. Първата е да не се случи нищо особено или запомнящо се. На второ място е да внасяме ток за да гледаме новини с Бойко Борисов. На трето място е нашите деца да възстановят индустрията,погубена от демокрацията и да си останат в България...Ако не е късно за това! Плашех се,че ако зеленият бетон размисли,може и да почервенее. Но той не почервеня!

#12 vanko 25.01.2013 в 17:21:34

Много сериозно изложение, заслужаващо уважение и адмирации! Изборът, който се очаква да направим (надявам се наистина, а не проформа) съдържа адски много въпроси. Аз си мислех, че като попрочета няколко материала, като чуя тоя и оня специалист, ще получа отговорите. Да, ама не! Знам, че сега вече имам становище и ще гласувам, въпреки че и до сега не съм 100% убеден. Не съм участвал в изборни фарсове от 91-ва година досега, но този път ще го направя. Мисля, че този път си заслужава! Само не можах да разбера, защо ограничаваме нещата до "ЗА" и "ПРОТИВ" АЕЦ Белене. Този проект няма да бъде осъществен още 10 години (поне!), ако изобщо стартира някога... Аз от други отговори се притеснявам... Защо на въпрос, свързан с националната ядрена енергетика, трябва да махваме с ръка (по един или друг начин)??? Защо изобщо обвързваме националната енергетика с желанията на конкретна политическа "сила"??? Защо, демонстрирайки явно безразличие, сме готови да изгледаме от първия ред безочливото приватизиране (меко казано!!!) и на родната енергетика??? Ако наистина не ни пука, да слагаме етикетите с цените и "да си бЕгаме"...

#15 vanko 25.01.2013 в 17:33:09

Забравих Ако може някой компетентен съфорумец да каже може ли да се поиска референдуми за смяна на избирателната система и за ограничаване на политическата намеса в национални отрасли със стратегическо значение.

#16 lele male 25.01.2013 в 17:34:01

Както казва vanko: "...Изборът, който се очаква да направим (надявам се наистина, а не проформа) съдържа адски много въпроси." Въпроси на които аз лично, не намерих отговори! Поради тази причина - не мога да взема позиция! За това, в неделя ще го давам "ийзи/лейзи лайк Съндей морнинг"... Моите адмирации към хората с позиция! Приятно гласуване! П.С. Иде лятото, идеее... Ще мисля за тогава! http://www.youtube.com/watch?v=zb1BpMjxy8M

#17 mima 25.01.2013 в 17:53:40

Никола, мощностите в Белене ще са два до три пъти по-скъпи от тези в Козлодуй. Това е така поради изключително повишените мерки за сигурност. Сега в Козлодуй има извършена модернизация, но тя е направена години след като е заработила централата и е изплатена от печалбите й. А тук ще се влага от 0 и ще са попилени много пари взети на кредит още преди новата централа да е заработила 1ст.

#18 Зелен Бетон 25.01.2013 в 17:55:22

@паяка: Въпросът е зададен така, че както и да му „вникваш“, няма еднозначно тълкуване. Нито „да“ значи непременно строеж на Белене (благодарение на намесата на ГЕРБ), нито „не“ значи край на ядрената енергетика (тъй си беше зададен поначало). Именно с тълкувания ще ни надуят главите през следващите месеци ˜– но това не може да се предотврати, за съжаление. Едно-единствено нещо е сигурно на 100%: че [b]няма как[/b] отговор „не“ да значи „да се строи Белене“. Това имам предвид. И това според мен е важното в случая. А за всяването на страх – това е последното нещо, което бих тръгнал да правя. Просто съм казал как виждам нещата. И за всяко от съжденията си мога да напиша по една такава статия, с аргументи. Обаче всеки от нас лесно може да се сети за свои собствени, затова няма смисъл. И не ми приказвай на „ви“, моля ти се... иначе ще трябва да си слагам вратовръзка, като сядам пред компа... ____________ @pixie: Вярно е, че няма никаква гаранция срещу манипулация на вота. Но и тук има едно-единствено 100% сигурно нещо: колкото повече са гласовете, толкова по-трудно се манипулират. (Което, апропо, важи и за всички видове избори.) ____________ А към всички: благодаря, че като четете, МИСЛИТЕ. Значи е имало смисъл да го пиша това.

#21 pepe 25.01.2013 в 18:44:45

Зелен бетон, съжалявам, но въобще не си прав. Съсредоточил си се в това Белене и политиката около него и отказваш да видиш по-далеч от носа си. А това, че вече ни подковават да си започнем едни сондажи за шистов газ забелязваш ли го /и като си останем без ядрена енергетика ще е къде по-лесно да ни убедят/. Аз не съм сигурен, че Белене е най-добрия вариант. Но съм сигурен, че най-жалко от всичко е това, че прагматизма отново става жертва на политически боричкания. Най-жалка от всичко е твоята аргументация. Каквото и решение да вземеш с нея, то ще е грешно.

Новините

Най-четените