Турция - и на Изток, и на Запад

Когато Кремъл заговори само за „Турски поток" и посъветва ЕС да побърза с изграждането на газопреносна мрежа до Турция, новата и единствена крайна дестинация на руския природен газ, това прозвуча повече като блъф, отколкото като идея с икономическа логика и реална перспектива.

Европейският съюз бе изненадан, ако това бе целта на Путин - тя е изпълнена. Комисарят по енергетиката Марош Шефчович изтъкна, че руският завой към Турция нарушава подписаните газови договори с отделните страни-членки и лепва петно върху имиджа на Москва като коректен и предвидим търговски партньор.

Руснаците останаха глухи към тези забележки и продължиха да настояват, че „Турски поток" ще пренася по дъното на Черно море 63 милиарда куб. м. синьо гориво на година до ново газово хранилище, което ще се построи на турско-гръцката граница - сериозно количество, което по редица оценки надвишава наполовина реалните нужди на Турция и на Южна Европа.

Москва настоява, че ако европейците искат да получават ценната суровина в бъдеще, те трябва бързо да построят нужната инфраструктура - в рамките на следващите 3 - 5 години, защото през 2020 г. Украйна вече няма да бъде транзитна страна за руското синьо гориво.

За сметка на Турция, където се планира да остават около 10-15 милиарда куб. м. газ на година.

Освен пожелателния меморандум за сътрудничество, засега Турция нито е потвърдила, нито е отказала руска оферта, не само защото се опитва да издейства по-голяма отстъпка от Кремъл за цената на природния газ (15%, вместо 6%).

Анкара чертае сложна енергийна дипломация, която цели да я превърне в регионален разпределителен център, но и да даде бързи резултати, тъй като енергийните й нужди нарастват средно с по 5 на сто на година. Или както казва ресорният министър Танер Йълдъз: "Готови сме да приемем строителството на всяка тръба през наша територия".

Това не звучи никак високопарно на фона на богатите на ресурси източни съседи на Турция, но дали наистина тя би спечелила от всяко предложение?

Колкото повече, толкова повече

В последните години на завиден икономически ръст Турция добива по-голяма тежест и като консуматор, и като транзитна държава за енергийните ресурси към Европа от Русия, Каспийския регион и Близкия изток. Страната води политика за разнообразяване на енергийните източници и буквално се стреми да внася суровини отвсякъде, както и да залага на собствените си източници - в това число и три атомни централи.

Колкото до нефта - Турция намери хитър начин да внася петрол от иракски Кюрдистан, който е с автономно управление, партнирайки си с американски компании, като съвременно внася черно злато основно от Иран (25 на сто), Ирак, (17 на сто), Саудитска Арабия (13 на сто) и Русия (10 на сто). Въпреки това, оценките са, че вносът не е достатъчен и покрива само половината от нуждите на страната.

56 на сто от вноса на газ покриват от Русия - през Украйна, останалото (8 на сто) идва от Азербайджан (находището „Шах Денис" на Каспийско море през Грузия), Иран (18 на сто) чрез газопровода „Табиз - Анкара", както и втечнен газ (16 на сто) от Алжир и Катар. Към момента добивът от турските находища покрива едва 1 процент от нейните нужди. Турция използва природния газ основно за производство на електричество и има сезонен ръст от синьото гориво през зимата.

Наскоро в. „Хюриет" писа, че „Турски поток" е много по-важен за Русия и влиянието й в Европа, отколкото за самата Турция. И че с много по-голямо значение за Анкара е проектът TANAP, който през 2018 г. трябва да доставя 16 милиарда куб. м. газ на година от Азербайджан през Грузия и до западната част на Турция, особено в контекста на отношенията й със съседните държави.

Неслучайно преди месец ЕС даде приоритет на проекта, който е част от „Южния газов коридор". За Турция от общия преносен обем ще остават 6 милиарда куб. м. газ, като се предвижда TANAP да бъде завършен през 2018 г. След 2020 г. чрез Трансадреатическия газопровод (ТAP) Гърция, Италия и Западна Европа ще могат да получават азербайджанския газ от турската граница.

На два стола

Преди дни върховният представител по външната дейност на ЕС Федерика Могерини напомни на Турция, която кандидатства за членство в съюза, че там действия Третия енергиен пакет (една компанията не може да бъде оператор и собственик на тръбата) срещу монополите, както и че в момента срещу Русия са наложени санкции, включително в областта на енергетиката.

Външният министър на Турция Мевлуд Чавушоглу на няколко пъти повтори, че за страната му приоритет е европейският проект. „TANAP и „Турски поток" са два различни проекта и те не си противодействат", допълни енергийният му колега Танер Йълдъз.

Според енергийни експерти обаче комбинацията от TANAP и „Турски поток" няма да има пазарна логика - на година към европейския пазар по тях ще текат около 70 млрд. куб. м. газ, които ще останат без купувачи на фона на намаляващото търсене, разработването на алтернативни източници на енергия и шистовия газ.

„TANAP се превърна в световен проект и необходимите стъпки вече бяха направени. Повечето от компаниите, които ще участват в строителството на газопровода, са турски", коментира преди дни президентът Реджеп Ердоган. Според експерти газопроводът може да се свърже с тръби за пренос от Иран, Ирак и Туркменистан, което да увеличи важността му за Брюксел, чиято цел е да намали енергийната зависимост от Русия.

И руски, и западни медии определят офертата за „Турски поток" като блъф. Дори Москва да успее да построи тръбите по дъното на Черно море за три години, както обещава, TANAP трябва да е минал през турската територия до 2018 година. Скептиците на Кремъл изтъкват и настоящата финансова криза в Русия, а стойността на „Турски поток" е около 40 милиарда долара.

Анкара изглежда в трудна ситуация, но може да използва „Турски поток" като средство за натиск срещу ЕС. Същевременно стремежите й за членство могат да са и коз в преговорите с руснаците.

#1 pepe 21.01.2015 в 08:22:09

Ако ЕС откаже да се хване на това хоро /особено при положение че Гърция е "изпаднала в немилост" и има тенденция да изпадне в още по-голяма такава и гласа и в момента няма особена тежест и съвсем не може да се приема като "сигурна", а евентуален транзит през нея носи рискове от ценови флуктуации ако се откаже от еврото/, Русия може да си доставя по този газопровод газ до Турция... и толкова. Ако пък в Сирия политическата ситуация се стабилизира, тя може да се превърне в сериозен конкурент на руския газ на турския и гръцкия и въобще южно- и западно- европейския пазар. Не е съвсем ясно и доколко обстановката в самата Турция ще се запази стабилна в перспектива. Иначе за България може би дори е по-изгодно, ако газопровода през неината територия идва от Турция /с финансиране от Европа и по-голямо участие на наши фирми + по-големи възможности за диверсифициране на източниците/.

#2 янаки 21.01.2015 в 09:21:26

При създалата се конфигурация на силите в Европа и събитията в Украйна , Русия само географски е в Европа. И не е в неин интерес да се стреми икономически да стане част от Европа, защото при всеки опит да прокара своите интереси, ще бъде „санкционирана”. Тази ненавист към Русия дори преминава, според мене, в дребнавост . Имам предвид отказа на полското правителство да покани Путин на мероприятията по отбелязване на 70 годишнината от освобождаването на концлагера „Освиенцим” от Червената армия Deutsche Welle по този повод, отбеляза: „Полските власти, а и много други европейски политици повече не считат, че Русия съхранява правото си на наследник на СССР. Те изказват съмнение в правото на днешна Русия да претендира за някаква роля в победата над нацизма.”

#3 pepe 21.01.2015 в 09:57:16

"...при всеки опит да прокара...", да, разбира се, че ще бъде санкционирана, при нормални търговски взаимоотношения интересите се търгуват, не се "прокарват". Аз не съм особен привърженик на ненавистническото отношение към Русия, но все пак трябва да се има предвид, че Полша, Прибалтийските страни, Финландия... имат исторически основания за недоброто си отношение. Самоче в статията става въпрос за газопровод през Турция, като противовес на такъв през България, макар че според мен заобикалянето на България от него става все по-трудно, да не говорим, че покрай газопровода можем да построим и петролопровод от Турция. Та къде тук се появи Полша?

#4 янаки 21.01.2015 в 10:14:44

Рере, зарекъл съм се да изказвам мнения по статиите, без да влизам в дискусия с тези, които ме споменават в коментарите си, но ще ти отговоря, защото имам чувството, че „падаш от Луната”. За първи път ли виждаш тук коментар, който не следва стриктно темата? Не става ли обикновено; „дума, дума отваря?”

#5 Dox 21.01.2015 в 10:28:12

Кажи-речи - нищо вярно в горния текст. Третият енергиен пакет, който беше приет от Брюксел близо година, след като Газпром беше подписал споразумения за Южен поток с всички страни участнички по трасето, си беше чиста проба средство за шантаж от страна на Европа към Русия. Два месеца след приемането му заработи Северен поток, но за него не се каза нито дума за това дали съответства или не на Третия енергиен пакет. Просто защото в този случай ставаше въпрос за Германия, а не за такива "паячета" като нас, Словения, Унгария ... . Проблемът е, че това шантажиране беше по-скоро под давлението на Вашингтон. От Брюксел просто свикнаха да им козируват /така е по-лесно/, от колкото да изграждат свое виждане за геополитика. Въпросният енергиен пакет предполага между доставчика на газ и крайния потребител да се "накачурят" посредници, което, естествено ще доведе и до завишаване на цената до крайния потребител. Така че твърденията за диверсификация на доставките, независимост само от един доставчик и конкуренция, които щели да доведат до по-ниски цени са си абсолютен блъф. И при тази ситуация, от ЕК да изразяват "учудване", че Газпром променя трасето и политиката си, и че това щяло да изгради на Русия имиджа на ненадежден партньор в доставките е просто смешно. Дори говори за липса на цялостно виждане върху геополитиката. За какво тогава започнаха спешните совалки до Анкара и до Москва? Казано по нашенски - "Сетила се Мара, да се побара ... ." С пренасочването на газа към Турция Путин изигра наистина блестящ ход, а Евросъюза си вкара такъв авто-гол, че ще му държи влага поне 10-на години. Европа, така да се каже, беше измамена от САЩ. Турция се превръща в силна, суверенна държава и в основен гео-политически играч. Газта от Иран или Азербайджан пак ще минава през нейна територия. Освен това, не се отчита факта, че и Русия и Иран имат възможности за изход на изток - Китай, Индия, където нуждата от потребление на газ расте. А на Турция вече въобще не и дреме, дали ще бъде член на Евросъюза. Даже, при сегашната ситуация, това не би било в нейна полза. Ако ситуацията в Украйна не се промени коренно, Русия е твърдо решена да я постави в положението на нулев транзитьор на газ за Европа. При това положение на Европа и остава като единствена алтернатива да доставя газ от Катар /норвежките находища са пред изчерпване/, но по тръба, а не втечнен. Изграждането и обаче, би имало смисъл само ако трасето е сухопътно. което значи да мине през Сирия и пак през Турция. За целта Сирия трябва да бъде окончателно съсипана от изкуствено предизвикани граждански конфликти. На това, обаче, ще се противопоставят Русия, Иран, а може би вече и Турция. Въобще - сложна ситуация, но най-вече за Европа.

#6 pepe 21.01.2015 в 10:45:30

Северен поток беше вече построен когато се прие третия пакет, а за Южен поток никога не е имало нищо повече от принципни споразумения без конкретни параметри, причина за което е главно руската страна - трябва да се има предвид, че подобни проекти трябва да бъдат приети от народното събрание и обнародвани, зада имат правна сила. Мисля, че няма принципна забрана за използване на Северен поток за доставка от други източници, проблема е включването на такива. И по С. П. Русия доставя на Германия газ на значително по-ниски цени, отколкото доставя на България, което значително променя ситуацията му в конкурентно отношение... Един газопровод, съчетан с петролопровод, от Турция пък си мисля, че може да получи изгодно финансиране чрез турски банки.

#7 Conspirator 21.01.2015 в 12:08:11

Пепе,чета ти многословните коментари и забелязвам,че имаш една слабост.Историческото време при теб започва от вчера,най-късно от днес.Дано да е поради липса на исторически и геополитически знания,а не преднамерено. Когато говориш за най-високата цена,която заплаща България за природен газ,явно не знаеш нещо ключово,което се случи преди петнадесет години и точно тук-в България.Сега съществуващият ''Син поток'',който свързва по дъното на Черно море Русия с Турция беше ПЪРВОНАЧАЛНО предложен на България.Тогавашното правителство на България/на Костов и в частност като министър на енергетиката Бакърджиев/наговориха куп басни,че компресорната станция нямало да може да нагнети и докара?!? количествата газ до българския бряг.Тогава ''пазарлъкът''беше да дадем ''червен''картон на руснаците,а в замяна-влизане в НАТО и Евросъюза.Танто за кукуриго,като ''кукуриго-то''остана за нас,защото плащаме най-скъпият газ. Сега се повтаря същата история,като за целта се свалиха две правителства,за да дойде трето и да каже,че ще си правим ''хъбче''.Разликата е,че първият път получихме ''танто''/влизане в НАТО и ЕС/,а сега ни подминаха като малка гара,поради пълната неадекватност и слабохарактерност на родните политици. Коментарът на Докс е много добър и изчерпателен.

#8 Fedar 21.01.2015 в 12:13:41

1 pepe | 21.01.201508:22 Ако ЕС откаже да се хване на това хоро ...., Русия може да си доставя по този газопровод газ до Турция... и толкова. ------------ Ако ЕС откаже да се хване на това хоро, ЕС може да си доставя газ с камили от Катар....Вие, покрай простотиите за "диверсификации" на неадекватници като Плевнелиев, май забравяте, че лостът на влиянието се държи от Русия, а не от ЕС. В обозримо бъдеще не може да се намери конкурентна алтернатива на руския газ за ЕС, така че в случая Русия е тази, която взима решенията, а не ЕС. 1 pepe | 21.01.201508:22 Иначе за България може би дори е по-изгодно, ако газопровода през неината територия идва от Турция /с финансиране от Европа и по-голямо участие на наши фирми + по-големи възможности за диверсифициране на източниците/. ---------- Да, със сигурност за България е по-изгодно да получава газта от прекупвач, а не директно от източника, като първа страна във веригата. Абе, в тия НПО-та да не ви изглаждат мозъците с валяк?! 1 pepe | 21.01.201508:22 Ако пък в Сирия политическата ситуация се стабилизира, тя може да се превърне в сериозен конкурент на руския газ на турския и гръцкия и въобще южно- и западно- европейския пазар. ------------- В Сирия ситуацията си беше съвсем стабилна до преди три години, и пак не се беше превърнала в сериозен конкурент на руския газ. И от Сирия ли ще го носите с камили тоя газ, господа диверсификатори? Апропо, големият ход с руски газ през Турция, е на практика с един куршум няколко заека. Не само, че се изключват украинските хохли от играта, но на практика се ликвидира и възможността в далечно бъдеще да се строи някакъв газопровод от Персийския залив към Европа. Защото същият трябва да мине през Турция, откъдето вече ще минава руския газ. Така на практика, чрез тази симбиоза между Русия и Турция, Европа става завинаги зависима от тях в енергийно отношение. Освен ако разбира се, соросоидите и Плевню не тръгнете да носите с камили газ в бутилки от Катар. 1 pepe | 21.01.201508:22 Северен поток беше вече построен когато се прие третия пакет ------------- Не, не беше. http://en.wikipedia.org/wiki/Third_Energy_Package "The package was proposed by the European Commission in September 2007, and adopted by the European Parliament and the Council of the European Union in July 2009. It entered into force on 3 September 2009." http://en.wikipedia.org/wiki/Nord_Stream "Commissioned 8 November 2011 (1st line) 8 October 2012 (2nd line)"

#12 Fedar 21.01.2015 в 13:24:17

Павуре, ти кой си, че да им държиш сметка на поляците, бе?! Те, хората, може да купуват много по-скъп газ, ама за сметка на това са демократи, евроатланти, против Путлер и "Рассия" са... Може заедно с украинските хохли да се съберат на Майдана и да скачат в такт- "Кой не плаща скъп газ, е москал!". Или - "Кой си стои на топло и не мръзне зимата, е путлерист".

#13 pepe 21.01.2015 в 13:52:12

Консти...оре, моите коментари по темата са май най-кратките. Но очевидно са ти направили голямо впечатление, след като даже са ти се видели най-големи по размер. Влизането в Европейския съюз за мен не е "кукуриго", много си е добро за много хора в България - както показват изборните резултати - голямо мнозинство на проевропейските партии. Ако за теб е различно, проблема... Всъщност и БСП се обяви "за" и дори се опита да си припише най-голяма част от заслугите за това. Патриотичния фронт също ако не се лъжа е за европейско развитие на България именно защото са патриоти и като такива разпознават това, че България има по-добри перспективи като член на Европейския съюз. Ти смяташ, че това не е така ли? От политическото представителство майсамо Атака и Бареков /май/ са се обявявали срещу членството на България в ЕС, но последния въпреки това се припозна като депутат в ЕП. Искаш да кажеш, че едни и същи са тези, които свалиха правителството на Борисов, после свалиха това на БСП, ДПС и Атака зада върнат отново Борисов... а сега отново го заплашват със сваляне... ? Южен поток няма да се случи, защото руснаците поставиха неприемливи за България условия и се опитаха да го потулят. Павъре бе, годината е 2015, а не 2010, а цената на петрола за барел от близо 130$ падна на около 60 - да ти обяснявам ли как, защо, защо въобще е бил към 130... и как това се отразява на написаното от теб за терминала в Полша /който ще има трудности с финансирането и затова поляците са притеснени/? И какво общо има полския терминал със изгодността за България на един газо- и петроло- провод през Турция която няма да препродава, а ще транзитира газ и нефт, само дето той няма да е само от Русия, което са изрични изисквания на ЕС. Защото в момента саудитския петрол е по-евтин от руския...

#15 Fedar 21.01.2015 в 14:12:32

Комисарят по енергетиката Марош Шефчович изтъкна, че руският завой към Турция нарушава подписаните газови договори с отделните страни-членки и лепва петно върху имиджа на Москва като коректен и предвидим търговски партньор. ------------ Я пробвай пак! Газовите договори на Русия с ЕС са до 2019 година. Руснаците ясно заявиха, че тези договори ще се спазят стриктно, а транзитът ще се пренасочи през Турция СЛЕД КАТО ИЗТЕКАТ тези договори. Как така Русия нарушава договори, които са изтекли?! Евробюракритичният планктон вече почна да говори откровенни тъпизми в опитите си да обслужва Вашингтон.

#16 pepe 21.01.2015 в 14:52:26

Русия заплашила, че вместо Южен поток, ще ни построи Набуко... Ми да заповядат Гледам, че цялото червено войнство се посъбра и пак не може да измисли нищо

#17 Архангел 21.01.2015 в 14:53:17

" ако европейците искат да получават ценната суровина в бъдеще, те трябва бързо да построят нужната инфраструктура" Ем нали това искаха брюкселските зелки? Газа и тръбата да били на различни собственици?! Ем хайде стройте си тогава тръбата сами, кво ми ревете! АКо щете държавна, ако щете частна-ваша свобода!

#18 Архангел 21.01.2015 в 14:58:17

"Ако пък в Сирия политическата ситуация се стабилизира, тя може да се превърне в сериозен конкурент на руския газ на турския и гръцкия и въобще южно- и западно- европейския пазар." ... рере, нали затова американците започнаха войната в Сирия? За да се прокара тръба, не заради красивите очи на сирийците!

#19 Архангел 21.01.2015 в 15:03:33

"Те изказват съмнение в правото на днешна Русия да претендира за някаква роля в победата над нацизма" Това е такава глупост! А кой победи? Франция ли или Белгия? Дето паднаха за по 3 дни?! Като се лъже и приказват глупости те трябва да са поне малко реалистични!

Новините

Най-четените