Докато французите вече обмислят как да прекарат лятната си ваканция, френските кметове ще се опитат да затегнат хватката около платформите за краткосрочни наеми.
Едва в рамките на няколко седмици редица френски градове наложиха нови ограничения върху платформи като Airbnb, Abritel и Booking.com. Париж пък готви още по-тежки рестрикции за тези сайтове.
"Искаме да се възползваме от възможностите, които COVID-19 предостави", заявява зам.-кметът на Париж.
Ян Бросат, заместник на Ан Идалго, допълва, че пандемията е доказала, че платформи като Airbnb са доказали, че имат сериозно влияние върху имотния пазар във Франция. Здравната криза с коронавируса ефективно лиши големите градски зони от туристи и много европейски градове осъзнаха лекотата, с която се живее без платформи за краткосрочен наем.
Във Франция, втория по големина пазар на американския сайт Airbnb, сайтът обещава да се фокусира върху селските райони и селския туризъм, който има далеч по-голяма нужда от наплив от посетители. По тези места услугата се приветства от гражданите и от местните кметове, които се радват на ограниченията, които по-големите градове налагат.
В началото на този месец от Airbnb завяват, че 45 на сто от резервациите за това лято във Франция са в селските региони на страната. За сравнение през 2019 г. този процент е бил 24 на сто. В същото време горещи дестинации като Ница, Ажаксио и Сен Мало налагат все по-строги рестрикции върху платформата.
Други се заканват, че нови ограничения ще влязат в сила до няколко седмици, затова "селската стратегия" нa Airbnb изглежда още по-логична.
Отново в началото на юли парижки съд постанови, че сайтът трябва да заплати на Парижка община глоба от 8 млн. евро за разрешаване публикуване на обяви без конкретни регистрационни номера на имотите.
В същия ден от Airbnb обявяват, че всички домакини, които искат да отдават под наем техните апартаменти в Париж, трябва задължително да посочва въпросния регистрационен номер. Той е обвързан и със събирането на местните данъци и такси от страна на общината, така че е абсолютно задължителен за упоменаване.
Ако такъв номер липсва, посетителите не могат да резервират имота. Изискването ще бъде въведено и в още френски градове до края на годината. Въпреки това Airbnb заявява, че глобата от страна на Париж не оказва никакво кой знае какво влияние на бизнеса.
И все пак компанията намира решението на френската столица за съмнително и планира да го обжалва.
През юни месец пък четири южни френски града приеха нови ограничения за туристическите наеми, за да контролират броя на жилищата, които се пускат на имотния пазар. След години на лобиране от страна на хотелиерската индустрия, която вижда в Airbnb заплаха, Монпелие гласува само един член на домакинството да може да отдава имоти под наем.
В дългосрочен план във всички платформи ще се изисква въпросният регистрационен номер, без който клиентите няма да успяват да финализират резервациите си.
Марсилия, вторият по големина град във Франция, се съгласи да ограничи наемите подобно на Монпелие и така втори дом ще може да бъде отдаван под наем само от един член на домакинството. Това ще затрудни превръщането на частни домове в квартири, които се отдават краткосрочно под наем.
Кметът на Ница - Кристиан Естрози - е отявлен противник на Airbnb от години.
По-рано през тази година той неуспешно се опита да се справи веднъж завинаги с платформата, като пробва максимално да ограничи функционирането ѝ в града и така да избегне масовия приток на посетители през лятото. Кметът на Ажаксио направи опит за същото.
Доминик Дебюри, президент на Националния съюз на предоставящите ваканционни имоти, казва, че подобни ходове едва ли ще имат въздействие върху летния сезон и ефектът от тях ще се усети едва след половин-една година.
Общините във Франция, допълва Дебюри, ще трябва да избират между това да са атрактивни за туристите и това да предоставят достатъчно спокойствие на местните си жители. Той е категоричен, че е много трудно да бъде намерена златната среда между тези две положения.
Въпреки думите му френските градове още се целят в Airbnb.
Френското правителство вече одобри законопроект, който затруднява превръщането в нежилищни имоти като офиси и магазини в жилища за краткосрочен наем. От 2015 г. насам над 89 хил. кв. метра търговска площ в Париж са превърнати в места за настаняване на туристи, включително и чрез платформи за наеми.
Целта е градовете да могат по-ефективно да налагат вето върху подобни преобразувания.
Никой обаче не се наема да каже дали французите наистина са щастливи от това решение, или тепърва ще преосмислят радостта си от липсата на Airbnb.