Случващото се на финансовите пазари вече предвещава почти сигурната финансова криза, която ще последва епидемията. Трудно е обаче да се предскажат размерът, дълбочината и продължителността на потенциалната финансова криза.
Докато вирусът отмине и овладеем последствията, ще мине време, но има неща, които можем да направим отсега и ще са ни помощ в бъдеще.
Колегите от Money.bg предлагат някои ключови съвети, които да ни помогнат да се подготвим за идващата криза.
Най-подготвени за финансови щети трябва да бъдат заетите в автомобилния сектор, в областта на туризма, хотелиерството и ресторантьорството, както и в сферите на луксозните стоки, търговията на едро, промишлеността, финансовите услуги и др.
Заетите в тези сфери е добре да мислят за преквалификация и курсове, които да повишат конкурентноспобността им на пазара на труда. Да помислят към какви други сектори техните знания и умения биха могли да бъдат приложени и оценени. В този момент на "спряла икономика" може да се помисли как да изпреварим бъдещата конкуренция при евентуална нужда от смяна на работа.
Друга стъпка е да си подсигурите фонд за спешни нужди. Той би бил полезен при голяма и продължителна криза, свързана и с увеличаване на безработицата. Традиционно експертите препоръчват да имате заделени спестявания в размер дохода ви поне за 6 месеца.
Отложете по-значителни по размер покупки като автомобил или имот.
Затрудненията в автомобилния сектор може да доведат до изгодни оферти за автомобили след известно време. Ако кризата е по-продължителна, вероятно ще бъде засегнат и секторът на недвижимите имоти. Колкото и да паднат цените и лихвите по кредитите, предприемете подобна покупка, едва когато имате сигурност в доходите си.
Друго важно, което можете да направите в момента, е да намалите кредитите си. Освен спокойствие при евентуално оставане без работа, това би ви довело и до психологическо преимущество и по-добър кредитен рейтинг в бъдеще, в случай, че ви потрябва нов кредит.
Пестете, или както казва Джордж Кларсън, автор на "Най-богатият човек в света" - "когато изкарате долар, първият човек, на когото трябва да платите, сте самият вие".
Малките разходи също имат значение, затова помислете от кои можете да се лишите. За да се стимулирате да го направите, само сметнете разхода за конкретно нещо за месец, за година и накрая си представете ако се откажете от него за години. А броят неща, от които можете да се откажете, далеч не се свежда до едно.
Ако имате спестени средства в депозит, добре е да следите случващото се с евентуалните последващи ефекти от коронавируса. Кризата от 2008 г. ни показа, че последваха добри инвестиционни възможности, които подсигуриха старините на "трезвите" инвеститори.
Още полезни съвети за това как да се подготвите за финансова криза може да четете в Money.bg.