Марк Зукърбърг продава свои акции на Meta Platforms Inc. почти всеки делничен ден на тази година. Основателите на Google започнаха да пускат на пазара акции на компанията през май, някъде по същото време, когато двама от тримата съоснователи на Airbnb започнаха да диверсифицират своите дялове.
През 2021 г. голяма част от собствениците на големите технологични компании натрупаха добри печалби, но сега са изправени пред потенциално увеличение на данъците от 2022 г.
Това е и вероятната причина през тази година най-богатите американци да са продали общо акции за около 43 милиарда долара - двойно повече в сравнение с миналата година, съобщава Bloomberg.
За цялата 2020 г. членовете на топ 500 на най-богатите хора в света са продали акции от своите компании за 20,2 млрд. долара, което е над два пъти по-малко от сегашните цифри, показва анализ на трансакциите на милиардери от САЩ в Bloomberg Billionaires Index.
Свръхбогатите често предпочитат да държат парите си в акции. Хора като Илон Мъск или Марк Зукърбърг не получават заплата или финансови бонуси за работата си, а големи пакети с опции за акции, когато например компаниите им постигнат определени резултати на борсата.
Причината за това е, че според данъчното законодателство на САЩ, ако инвестицията увеличи стойността си, това не се възприема за облагаем доход. През лятото това се превърна в сериозна тема на дебати, след като изчисления на изследователи показаха, че най-богатите американци имат около 2,7 билиона долара богатство, върху което не са платили и стотинка данъци.
Но много милиардери решават да разтоварят акциите си сега, докато оценките им са рекордни и преди данъците им потенциално да се повишат в началото на 2022 г.
Ако целта на тези хора да държат парите си в акции е да не плащат много данъци, защо тогава е този бум на продажбите сега? Защото има действително такъв тренд за годината, включително сред хора, които не са продавали от акциите на компаниите си от години насам.
Така например основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж са се освободили от активи в компанията Alphabet съответно за 1,8 милиарда долара и за 1,7 милиарда долара. Това е първи път от 2017 г. насам, в който Брин продава от акциите си.
Илон Мъск, най-богатият човек в света, е разтоварил около 12,7 милиарда долара в акции на Tesla Inc. тази година, след като за последно се е отървавал от акции на компанията за електромобили през 2016 г.
Той започна поредица от продажби, след като се допита до последователите си в Twitter дали трябва да продаде 10% от акциите си. Наскоро дори сам заяви, че това, което прави в момента, ще го превърне в човека платил най-много данъци на САЩ в рамките на година.
Мъск може да заплати до 10 млрд. долара на държавата в данъци за 2021 г., ако до края на годината упражни всичките си опции, които са с падеж до 2022 година, изчисляват от Bloomberg.
"Отворете очите си за поне две секунди и ще осъзнаете, че тази година ще платя най-много данъци от всеки друг американец в историята", написа милиардерът в Twitter в отговор на нападки от страна на крайнолевия сенатор Елизабет Уорън, която го обвини, че прави всичко това, само за да бъде избран за личност на годината.
Защо богаташите така настървено продават, щом това ще доведе до повишаване на регистрираните преки печалби за тях, а оттам ще им вдигне и данъците? Отговорът е прост - защото така ще спестят повече пари.
Макар на няколко пъти демократите в Конгреса да се провалиха в опитите си да бъде прието увеличение на данъците за най-богатия 0,1% от страната, президентът Джо Байдън успя да прокара законопроект през Камарата на представителите през миналия месец, който включва специален милионерски данък от 5% върху доходи над 10 милиона долара и допълнително 3% данък за тези над 25 милиона долара.
Допълнителният данък, който се предвижда да събере 228 милиарда долара през следващото десетилетие, се прилага за по-широка дефиниция на дохода, включително капиталови печалби, което прави по-трудно избягването му, както досега.
Той обаче се очаква да влезе в сила чак от догодина, което дава възможност на супербогатите да продават сега и през следващите няколко седмици, спестявайки до 8% от данъците.
Този ход принуди супербогаташите да седнат със своите данъчни съветници и да изчислят какви инвестиции и къде са им нужни, за да разпределят финансите си така, че да могат да си спестят "излишни" плащания на държавата.
Друг фактор, движещ продажбите, е вълна от първични публични предлагания, които дадоха възможност на основателите на успешни стартъпи да диверсифицират състоянието си за първи път.
Не е за подценяване и още една възможност, която мотивира богаташите да продават - лични причини, включително финансиране на благотворителни начинания.
Джеф Безос, вторият най-богат човек в света, продаде през 2021 г. акции на Amazon.com Inc. за над 9 милиарда долара - пари, които може да използва за предоставяне на обявените от него безвъзмездни средства за борба с измененията в климата, които ще минат през неговия фонд Bezos Earth.
Междувременно Марк Зукърбърг ликвидира толкова много акции на компанията си Meta (доскоро Facebook), като целта до голяма степен беше да се финансира неговата и на съпругата му благотворителна инициатива "Чан-Зукърбърг".
Той е продал 4,5 милиарда долара тази година, което е почти осем пъти повече отколкото през 2020 г. Преди шест години той и съпругата му Присила Чан обещаха да дадат 99% от богатството си за благотворителност до края на живота си.
Основателят на Twitter Джак Дорси пък продаде акции за близо 500 милиона долара от друга своя компания - Block Inc.
Миналата година той обяви обещание да дари голям дял от компанията, известна преди като Square, на инициативи за борба с коронавируса. Милиардерът обаче предпочита да не пипа акциите си в Twitter, които представляват по-малко от 10% от нетното му богатство от 10,4 милиарда долара.