Има много теми, които са отворени и по които има много обществени очаквания. Трябва да свърша определена работа и не се занимавам с ретроспекция на миналото, но мога да кажа, че Бисер Петков бе един наистина страхотен специалист. Това заяви настоящият социален министър Деница Сачева пред bTV на въпрос какво е наследството на Бисер Петков.
Тя призна, че е нямала много време за адаптация, но вече е в работен режим и е запазила досегашния екип от гледна точка на политическите зам.-министри.
По нейни думи обаче политическата работа изисква не само да се намерят най-добрите решения, но и да се направи така, че те да бъдат приемани, за да могат да бъдат реализирани.
Относно Закона за социалните услуги социалният министър бе категорична, че той не се отнася до семействата и семейните отношения. Тези теми от години се регулирали от други закони.
"Разбира се, че одобрявам Закона за социалните услуги. Но той не се отнася до децата и семейните отношения. В него не се въвежда нищо ново. Единствената промята е тази, че от дефиницията за деца в риск е извадено ''дете с увреждане'', защото децата с увреждане не могат да се считат за деца в риск", коментира още министърът.
По тази причина според нея няма разумно основание да се водят протести именно с искане за отмяна на това антисемейно законодателство.
"Създаде се една психоза по отношение на антисемейните политики, по отношение на отнемането на деца", заяви Сачева.
По думите й социални услуги се провеждат у нас от 15 години, като те се изпълняват от общините. Само 15% от тези услуги се провеждали от неправителствени организации по нейни думи.
Запитана защо тогава Законът за социалните услуги се отлага с 6 месеца, Сачева подчерта, че при толкова голямо обществено недоверие и най-доброто политическо решение не може да бъде въвеждано насила, а трябва да има пълното убеждение на обществото, че този закон се прави в негова полза, а не против него.
Министърът също така изрази категоричното си мнение, че у нас не се отнемат деца заради бедност. По нейни думи основен фактор за отнемане на деца у нас са не битовите условия, а ситуациите, които застрашават живота и здравето на децата и възпрепятстват развитието им.
"Битовите условия не са основен фактор, за да бъде отнето едно дете, а ситуации, които застрашават здравето и живота му", подчерта Сачева и допълни, че за изминалата година социалните работници са спомогнали за това 1300 деца да не бъдат изоставени от своите родители.
Относно случая в Балша Сачева обясни, че там има съдебно решение за връщане на детето и от дни социалните работници правят опити да върнат детето на майка му. Тя обаче ги уведомила, че в момента няма адрес, на който да го приеме.
Относно случая с децата от Кардам, чиято майка изчезна, тя обясни, че в момента децата са настанени при баба си и по този начин остават в разширеното семейство.
Дори когато има дете в риск, то не се извежда незабавно извън семейната среда. Може да бъде настанено на първо място при близки и роднини и едва когато има отказ от тях, се извежда на друго място, поясни Сачева.