Българската позиция за ситуацията в Македония

"Македония ни е много скъпа и важна. Службите ежечасно докладват за ситуацията. Сега е по-спокойно. Изразихме позицията през Министерството на външните работи. Надявам се да се вземат в ръце и да си отрегулират държавата. Дал съм пример какво се прави, ако има недоверие поради една или друга причина, или вмешателство в едно правителство, след това народът сам си връща доверието", бяха думите пред журналисти на министър-председателя Бойко Борисов във връзка със ситуацията в град Куманово, Македония.

Той добави, че в Македония се е стигнало до тези жертви, заради раздорите и проблемите в страната и затова е много важно да има политическа стабилност.

"Изключително тревожно е случващото се в град Куманово, Македония, защото е само на 60 км от българската граница", коментира за агенция "Фокус" и заместник министър-председателя по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева.

Тревога според нея има и защото в нашия регион има натрупване на конфликти, а това не може да не се отрази.

"Това е Близкият Изток, ние сме през една граница с Турция, която е близо до този конфликт, едно море ни дели и от конфликта в Украйна. Тоест регионът, специално Западните Балкани вместо да напредват по пътя на обединение и интеграция към ЕС, всъщност има ясни сигнали, че се събуждат призраците от миналото", смята тя.

Меглена Кунева обясни, че политиката на ЕС по отношение на ситуацията в Македония е разгледана на Съвет по общи въпроси на 21 април, преди конфликтът да ескалира.

"Смятам, че ЕС и Съветът ще се придържат към израз на загриженост по повод на влошаващата се обстановка в страната, ще се вземе разбира се отношение и по-конкретно в областта на върховенството на закона", допълни тя.

Лютви Местан, лидерът на Движението за права и свободи от своя страна заяви, че събитията в македонския град Куманово актуализират българския етнически модел.

По думите му този модел на толерантност е алтернативата на гражданските конфликти, съобщи БНР.

"Надяваме се политическата криза в Македония да се овладее час по-скоро, за да не прерасне в още по-опасен етнически конфликт. Проблемът в Куманово не е проблем само на Македония. Това е проблем на балканския регион, това е проблем на целия Европейския съюз. А големият урок от случващото се в Куманово е и за нас, българските политици. Ние трябва да запазим българския етнически модел, гражданския мир като най-ценният капитал на нашата родина Република България", подчерта Местан.

Новините

Най-четените