Нови парламентарни избори изглежда не са чак толкова нежелан и отхвърлян сценарий. Това личи от последното електорално проучване на агенция "Маркет линкс", финансирано и реализирано съвместно с bTV.
Изследването е проведено сред 1009 лица над 18 г. в страна в периода 10-19 април по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.
Според данните в проучването общо 54% от анкетираните са посочили, че ако скоро отново се проведе вот за Народно събрание, те ще гласуват. Извън тях още 14% са склонни да гласуват, докато 16% са твърдо решили да не отидат до урните.
"Имаме сходен резултат с този, който отчитахме преди изборите. Основният извод е че при евентуални нови избори - дори през юли, не може да очакваме съществен срив в избирателната активност. По-скоро тя ще е сходна на тази от изборите на 2 април", посочва пред bTV социологът Добромир Живков.
По отношение на доверието в политическите лидери у нас, най-голямо е то в лидера на ГЕРБ Бойко Борисов - 24% одобряват работата му, показва проучването. Отношението към него е непроменено спрямо това от преди месец.
На второ място е съпредседателят на "Продължаваме промяната" и водеща фигура в коалицията ПП-ДБ Кирил Петков, който за последния месец е увеличил подкрепата за себе си с 2 процентни пункта до 19%.
На процент зад него е лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов с декларирано 18% доверие. През март регистрираното доверие към него е било 19%.
Другият съпредседател на Асен Василев е на четвърта позиция. Той има 18% доверие. Христо Иванов е на пета позиция сред лидерите на парламентарните партии с 17% доверие, като запазва позициите си спрямо края на март.
Следва Мустафа Карадайъ - 16%. През март "рейтингът" на лидера на ДПС е бил 14%.
Председателят на БСП Корнелия Нинова е с 13% доверие. През март социолозите са регистрирали 14% доверие за нея. Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов увеличава с 2 пункта доверието към себе си. През април за него са отчетени 12%, спрямо 10% през март.
В подкрепата и за лидерите, и за партиите няма големи промени спрямо периода пред изборите, коментира Добромир Живков.
Относно това къде българите виждат най-сериозен шанс за излизане от кризата и оформяне на правителство, се обособяват три възможни опции, всяка от които получава над 50% неодобрение.
Експертно правителство с подкрепата на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" събира 29% подкрепа, 56% неодобрение и 15% неутрални отговори.
За сравнение опцията да продължи да управлява служебното правителство събира 27% подкрепа, 57% неодобрение и 16% неутрални отговори, а вариантът за правителство с подкрепата на ГЕРБ, ДПС и БСП събира само 23% подкрепа на фона на 65% неодобрение и 12% неутрални мнения.