Общо 84 сигнала са постъпили към МВР от 10.00 до 15.00 ч. в изборния ден за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите, става ясно от данните, публикувани на официалната страница на вътрешното министерство.
Според информацията там от 14 октомври следобеда на изборния ден са били получени общо 847 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите.
От тях 815 са в СДВР и областните дирекции на МВР в страната, а 32 са подадени към ГДБОП.
В голямата си част - 688, са свързани с купуване на гласове в полза на политически партии и коалиции. Други 35 са свързани с неправомерна агитация, 18 са за корпоративен вот, а 3 за унищожаване на имущество.
Общо 7091 са съставените предупредителни протоколи, от които 2341 са от ОД на МВР-Пловдив, Бургас - 881, Благоевград - 661, СДВР - 458, и др.
Едно от най-отразените нарушения през деня беше обявения от лидера на "Продължаваме промяната" Кирил Петков личен вот, като той разкри за кого е гласувал за президент и за парламент. От ЦИК обявиха, че ще му наложат глоба.
Безспорно най-куриозният инцидент в деня на вота беше в София, където възрастна жена е сдъвкала и глътнала хартиения отрязък от гласуването си в знак на протест, че не ѝ е била дадена втора карта, за да гласува за и за парламент. След като жената, която е на 74 години, е получила отказ за това, В резултат на това, избирателката се е ядосала, тръгнала е да бяга заедно с разписката и в движение я е глътнала и сдъвкала.
От ЦИК са издали решение по случая, според което всички членове на секционната комисия трябва да се разпишат в протокола, че жената е изяла разписката.
Искането да се гласува с втора карта като цяло беше проблем в изборния ден.
Тъй като при машинното гласуване трябва да се избере първо дали да се гласува и за президент, и за парламент, или само за едно от двете - общо три опции, това е объркало много избиратели, които са избирали вот само за президент или само за парламент, а след това са искали да продължат вота си с втора карта.
От ЦИК впоследствие излязоха с позиция, според която членовете на секционните комисии нямат право да дават втора-допълнителна карта на избирателите, които твърдят, че са се объркали и са гласували само на един от двата вота.
"Има достатъчно възможности избирателят да не се обърка при вота стига да чете внимателно екрана на машината или да се запознае предварително с информационните материали пред секцията", коментира заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.
Проблем с развалена машина в София пък доведе до струпване на над 100 души в секцията в Шесто основно училище "Граф Н.П. Игнатиев". Една от машините там се е развалила по време на изборния ден, което е забавило гласуването значително.
Друг куриоз на изборния ден идва от Хасково, където според Районната избирателна комисия един мъж е гласувал в 20-а секция в училище "Васил Левски" е гласувал 4 пъти, съобщава БНТ. Неколкократно той заявил пред комисията, че е сгрешил и е поискал да му дадат да гласува отново. Случаят не е единствен в Хасковска област, но е най-фрапиращият.
Междувременно за грубо нарушение на ИК в Кърджали съобщиха от щаба на ГЕРБ-СДС, откъдето коментираха, че членовете на секционната комисия открито се намесват в процеса на гласуване и подсказват на избирателите какво да правят. Към подадената жалба в ЦИК е прикрепено и видео, удостоверяващо скандалното поведение на част от членовете на СИК.
Бусове и автомобили извозват хора до избирателните секции в хасковските села Гълъбец, Широка поляна, Горно Войводиново и Текето. Преди избирателите да влязат в секциите се прави нещо като инструктаж на турски език, а вътре комуникацията също се извършва на турски език, съобщава БНТ.
БНР съобщава за нарушения в Турция, където членове на Секционните избирателни комисии (СИК) се намесват при машинния вот. Пред секциите има дълги опашки и посещения на представители на властта и на политическите партии в Турция.
Желаещите да гласуват в южната ни съседка могат да направят това в 126 секции прииждат към секциите. В двете секции в квартал "Авджълар" в Истанбул на миналия вот гласуваха 1200 души, сега се очаква техният брой да достигне 3000. Някои хора чакат над 3 часа, за да стигнат до урната.
Членове на секционни комисии масово не спазваха указанията да стоят на 2 метра от машината, на моменти дори те работеха с машината вместо избирателите.