Забравете всички слухове за новия iPhone 7, спрете да гледате лийкнатите снимки на извънземния Samsung Galaxy S7. Изобщо не си и помисляйте да харчите спестяванията от закуски за безобразно евтиния индийски Android.
Родният "Правец" обяви, че пуска на пазара смартфон под легендарната соц-марка.
Правец 4+ има характеристики като за ниския клас мобилни телефони, а до дни ще бъде достъпен за заинтересованите на цена от 169 лв (както съобщава собственикът на марката Бойко Вучев пред Клуб З).
Устройството има с 4,7-инчов HD IPS дисплей с 312 ppi разделителна способност.
Задвижван е от четириядрен Qualcomm MSM8212, 1.2GHz процесор и работи с 1 GB RAM.
Правец 4+ работи под Android 4.4 KitKat, вътрешната му памет е 8 GB, като може да се увеличи до 32 GB.
Основната му камера е 8 MP, a селфи-камерата е 2 MP.
Батерията му е само 1750 mAh, но поддържа Qualcomm Quick Charge за бързо зареждане. Чудесна функционалност - от фотогалерията, публикувана на сайта на "Правец", си личи, че за 20 минути мощността на батерията е паднала от 22% до 18%.
Телефонът поддържа 2 micro SIM карти, тежи едва 100 грама и е с размери 135.8 x 67.2 x 7.2 mm.
Както отбелязва @stoevrosen във форума на Webcafe.bg - абсолютно същият модел се предлага от индийския производител XOLO, и то от 2014 г. насам.
XOLO Q900s се рекламира като "най-лекият смартфон в света" и има всички хардуерни и софтуерни характеристики както Правец 4+ - т.е. българската компания само е ребрандирала готовия продукт.
През 2014 г. "Правец" възкръсна изненадващо, четиринадесет години след като производството беше прекъснато. Тогава на пазара беше пуснат лаптопът Правец 64М, обявен като "наследник на Правец 8М".
Началото на разработването на българските персонални микрокомпютри започва през 1979 г. Първоначалните модели ИМКО са разработени от БАН през 1980 само в 3 броя. През 1981 са произведени още около 50 броя от ИМКО-1 използвани в Научно Техническите Съюзи.
Следващият персонален микрокомпютър се появява под името ИМКО-2 и представлява копие на Apple II.
На базата на ИМКО-2 през следващата година започва масово производство на 8 битовите компютри от серия Правец. През 1984 започва и производството на професионалните компютри от серията Правец 16.
Компютрите от серията Правец, са наречени на родният град на Тодор Живков.