Къде са те сега: Европейските шампиони на Германия от 1996-а

Феновете на Бундестима никога няма да забравят това първенство! И как се забравя триумф и европейска титла в дома на вечния съперник Англия - "Уембли"?

Пътят към върха обаче бе дълъг и стръмен, след като жребият за Евро 1996 не бе никак благосклонен към Германия, изпращайки отбора в една група с Италия, Чехия и Русия.

Немците все пак бяха доволни, че са избегнали България, след като Пеневата чета ги победи на Световното в САЩ през 1994-та, а след това и в паметната за нас евроквалификация в началото на юни следващата година.

С два идентични гола на Циге и Мьолер за 2:0 първата жертва на Бундестима бяха чехите.

Сборная удържаше 0:0 до 56-ата минута, но Замер вкарва първото попадения, а в последния четвърт час Клинсман довърши руснаците с още две за 3:0.

В последния си двубой в групата германците останаха с човек по-малко заради червен картон на Щрунц, но отново не допускат гол и срещата с Италия приключи 0:0.

На четвъртфиналите бе ред на Хърватия. Клинсман изведе своите напред от дузпа в 20-ата минута, но в 51-вата Давор Шукер изравни. Замер приключи спора с победен гол в 59-ата.

Най-скъпият спомен за феновете на Бундестима бе на полуфинала срещу домакина Англия. Островитяните се бореха като лъвове, но не успяха да зарадват нацията, а след ранни голове на Шиърър и Кунц се стига до продължения. В допълнителното време нов гол не падна, а при дузпите настоящият английски селекционер Гарет Саутгейт пропусна от бялата точка и немците ликуваха.

Финалът бе срещу Чехия, съперник и в групата, и всички очакваха лесна победа за тима на Берти Фокс. Патрик Бергер обаче вкара за чехите в 59-ата минута и всички се питаха: "Ще има ли сензация?". Отговорът даде Оливер Бирхоф, който изравни в 73-тата, а в 95-ата минута отбеляза "златен гол" и Германия вдигна титлата.

Помните ли кои бяха героите тогава? Вижте в галерията.