От старта на Евро 2015 изминаха само 8 дни. Те обаче са изпълнени с радостни събития. България като на шега проби до битката за медалите, а волейболът отново се превърна в национална страст.
Преди четвъртфинала срещу Германия ви предложихме кратък наръчник с основните правила на играта. Сега на дневен ред е полуфиналът с Франция и е време да разширим познанията. Така хем ще знаем защо треньорите искат видеоповторение, хем по-компетентно ще нагрубяваме съдиите.
Да започнем с грешките, при които се отсъждат точки за съперника. Опасността дебне още при сервиса. Ако топката спре в мрежата или излезе в аут, нещата са ясни. Тук уговорката е, че ако тя закачи филето и премине в другото поле, играта продължава.
Всъщност така често се получава ситуацията, известна като „чекмедже“ - заради рязката промяна на посоката посрещачите на противника имат съвсем малко време за реакция. При сервис разполагаме с 8 секунди след сигнала. Ако се забавим повече с изпълнението, точката е за другия тим.
Спорове често предизвиква правилото за престъпване. То се прилага с различни критерии - при начален удар състезателят няма право да докосва с крак крайната линия. Същото важи и при атака зад триметровата линия. Но когато се касае за преминаване в половината на съперника, се санкционира само ако сме стъпили отсреща с цяло ходило.
Играчите нямат право да докосват мрежата - независимо от нейния участък или с коя част на тялото (виж в галерията). Доскоро се наказваше само интервенцията на филето (горния край на мрежата). Това обаче доведе до твърде свободни тълкувания и в крайна сметка регламентът бе върнат към традициите.
Стигаме до паса отгоре. Ако задържим твърде дълго топката или ако тя се приплъзне в ръцете, спукана ни е работата. В жаргона това се нарича „носена топка“. Понякога се случва на разпределителите, далеч по-често на състезателите на други постове, на които в разгара на оспорвано разиграване се налага да подават за нападение на съотборник.
Всеки отбор трябва да е крайно внимателен и при подреждането. Необходимо е играчите да са разположени спрямо зоните си до момента на изпълнение на сервис. Ако например разпределителят е на втора линия и се затича към мрежата преждевременно, веднага ще прозвучи сигнал.
Има и друг, още по-неприятен вариант - пълно объркване на въртенето. Тогава мачът се преустановява, съдиите се връщат назад разиграване по разиграване и отнемат всички завоювани при грешното подреждане точки.
И накрая - нещо особено за поста либеро. Състезателите на този пост нямат право на пас отгоре в триметровата зона. Всъщност имат, но тогава нападателят не може да атакува топката над нивото на мрежата.
Нещо неясно? И не забравяйте – реферите и сами са наясно какво точно мислите за тях. Така че се съсредоточете върху скандиранията „Българи – юнаци!“