Преди да се откаже от бокса, Флойд Мейуедър счупи всякакви рекорди - най-вече финансови. Последният мач в кариерата му - срещу Мани Пакиао, генерира приходи в размер на 600 млн. долара. А ексцентрикът с прякор Мистър Пари прибра половината от тях.
Макар че вече е пенсионер, Мейуедър реши да влезе и в Книгата на рекордите "Гинес". Американецът е в Москва, за да даде най-масовия урок по бокс в историята. Преди събитието на "Лужники" той получи преждевременен коледен подарък - тигър. И разказа как загубата от един българин го е превърнала в страшилище на професионалния ринг.
Съдбата го сблъсква със Серафим Тодоров на олимпиадата в Атланта през 1996 г. На полуфиналите нашият побеждава след много спорове на съдийската маса. Тогава 19-годишният Флойд е голямата надежда на домакините. А Сарафа е към края на кариерата си и е с 8 години по-възрастен от съперника си.
Преди последните 10 секунди резултатът е 10:8 за нашия. Американецът се хвърля в атака, нанася няколко удара и вече се вижда като победител. Реферът на ринга наистина вдига ръката му, но след това се поправя. На финал отива българинът, но губи златото от тайландеца Сомрак Камсинг.
"Спечелих само бронзов медал на олимпиадата, защото ме излъгаха и ограбиха. Но се радвам, че така се получи. По-добре, че не спечелих титлата. В противен случай нямаше да постигна тези успехи. След този мач си обещах никога да не губя. Така и стана", сподели Мейуедър пред руските журналисти.
Ето какво още каза най-богатият спортист за последното десетилетие.
За лукса и парите
Не зная колко точно са автомобилите в гаража ми. Вероятно към 30. Сред тях е най-скъпата кола в света. Въобще, имам доста играчки. Постигнах невъзможното. Но всеки път, когато излизах на ринга, го правех за феновете и за победата, а не за парите. Сега планът е такъв - колкото повече говоря за пари, толкова повече печеля. Но целта ми не е просто да ги получа, а да го направя по начин, който ще помогне и на други хора. Не преследвайте парите - научете занаята и те ще дойдат сами. За 36 минути, колкото продължи боя с Пакиао, заработих 300 милиона долара. Мани обаче направи мача скучен. Не зная какви ги вършеше на ринга.
За Москва и Русия
Не избрах страната, за да поставя рекорд. Просто така се получи. И съм щастлив. Кои са трите думи, които могат да се кажат за Русия? Много силна държава. Пътувам през целия си живот. И ако не бе така, вероятно щях за срещна затруднения с климата. Не е вярно, че местните хора са мрачни. Има такива със сурово изражение, но виждам и много усмивки. Освен това не съм тук, за да съдя.
За победите
Победата е най-хубавото чувство. Винаги съм се сражавал за титлите, а не за парите. Но ако получиш и трофей, и чек, още по-добре. Ето защо хората ще ме помнят дори след като се отказах. Не мога да разкрия тайните си в боксовия бизнес. Длъжен съм да ги пазя, защото благодарение на тях станах това, което съм. Но обещавам, че когато нашата промоутърска компания реши да подпише с боксьор от Русия, всички ще го гледат и ще говорят за него.
За семейството
Израснах в много тежка обстановка. Седем думи живеехме в една стая. Нямахме ток и вода, майка ми бе наркоманка. Нейният брат стрелял по баща ми, докато съм бил в ръцете му. Затова се стремях да се измъкна. За да печеля пари и да осигуря комфорт на семейството си. Искам децата да получат добро образование. Аз отпаднах твърде рано от училище. Просто трябваше да пожертвам нещо в името на успеха. Струваше си.
За славата
Американските ми фенове ме подкрепят от самото начало и никога няма да ме изоставят. Но аз искам да спечеля световна популярност. Радвам се, че имам възможност да пътувам навсякъде и да се срещам с хората. Сега заявките за тренировката са 4000, а догодина ще са 8000. Всички ние сме една нация и сме от един цвят. Искам да върна любовта, която получавам.