Завръщане след 340 дни в космоса

Американският астронавт Скот Кели и руският космонавт Михаил Корниенко стъпиха на земята след почти година, прекарана в космоса.

Тяхната мисия на борда на Международната космическа станция продължи 340 дни, което е два пъти по-дълго от приеманото за нормално.

Разширеният престой е част от експеримента на НАСА, който цели да изучи ефекта от продължителното стоене в космоса върху физиологията на човека.

Благодарение на Скот Кели, учените имат отлична възможност да разберат какво се случва с тялото в космоса, тъй като ще могат да съпоставят данните на астронавта с тези на брат му Марк, с когото са близнаци.

Капсулата "Съюз", в която бяха Кели, Корниенко и членът на екипажа Сергей Волков (който прекара около 5 месеца в космоса) се приземи в степите на Казастан рано тази сутрин (10:26 часа местно време).

Мисията е рекорд по продължителен престой на Международната космическа станция.

Командир Кели е човекът, прекарал най-много време в космоса - 520 дни, в рамките на общо 4 полета.

21 декември, 2015-та: Командир Скор Кели си прави селфи по време на своя "разходка" в открития космос продължила 3-часа и 16 минути. Снимка: Getty

Въпреки продължителния престой обаче, Кели и Корниенко са малко далече от тоталния рекорд за дължина на престой в космоса, без слизане на земята.

Рекордът се държи от руснака Валерий Поляков, който прекара 437 последователни дни на борда на станция "МИР" в средата на 90-те години.

Командир Скот Кели донесе на земята семена, които бяха занесени в орбита от британския астронавт Тим Пийк през декември, съобщи BBC.

Семената ще бъдат раздадени в училища във Великобритания, за да може учениците да сравняват растежа им с този на семена, които са седяли на Земята.

Засега е установено, че космическата обстановка влияе на тялото под формата на мускулна атрофия, проблеми със съня, с костите, със зрението и чрез факта, че тялото е изложено на радиация. Много астронавти изпитват трудности с ходенето, когато се връщат обратно на земята след по-продължителен престой в космоса. Но някои от най-сериозните проблеми са психически.

Преди да кацне, командир Кели заяви пред репортери, че психически се чувства доста добре, но най-трудната част за него е била усещането, че е физически изолиран от хората на земята и специално от близките си.

Астронавтът Скот Кели се подготвя за отпътуването, насрочено за 28 март 2015-та. На тази снимка той е в симулатор на космическия кораб "Съюз" във Звездното градче в Русия Снимка: Getty

От Казахстан, командирът ще бъде отведен в Хюстън в САЩ, където от НАСА ще започнат серия научни проверки на физическото и психическото му състояние. Братът на Кели - Марк, който също е бивш астронавт, ще се подложи на същата серия тестове.

Сравнението на резултатите ще позволи на учените да задълбочат своето познание за физическите и психологическите промени в организма, които се случват при по-продължителен престой в космоса.

По думите на източници от НАСА, тези анализи ще са от ключово значение, когато един ден човечеството започне да изпраща мисии до Марс.

След заминаването на Кели и Корниенко, командването на Международната космическа станция е поето от американския астронавт Тимъти Копра, който ще остане там, заедно с Тим Пийк и руснакът Юри Маленченко.

Следващият екипаж, който ще се насочи към космоса ще бъде съставен от американеца Джефри Уилямс и руснаците Алексей Овчинин и Олег Скрипошка.

Те ще се качат на космическия кораб "Съюз" от Байконур в Казахстан на 18 март.

Космонавтите Генади Падалка, Михаил Корниенко и Скот Кели махат за довиждане преди качването си на космическия кораб "Съюз" на 27-ми март 2015-та година. Снимка: Getty

Новините

Най-четените