Възходът и падението на "Путиномиката"

Мнозинството от руснаците не могат да си представят Русия без Путин - над 76% от избирателите в страната гласуваха за четвъртия му президентски мандат. И в процентно, и в абсолютно изражение, това е рекордно висока подкрепа за Владимир Путин.

Дълго време руският президент беше също толкова безспорен фактор и за една целева група в чужбина - западните бизнес лидери възхваляваха постиженията му при всяка ситуация, както реалните, така и предполагаемите.

През 2013 г. например, малко след присъдата срещу Pussy Riot, тогавашният шеф на Volkswagen Мартин Винтеркорн нарече Путин "човекът, който ще въведе демокрацията в Русия".

Оттогава мнението на бизнеса се промени. Откакто Путин се върна като господар на Кремъл през 2012 г., поведението му подейства "отрезвяващо" на западните почитатели.

Путин обещаваше да намали наполовина нивото на бедността в страната преди изборите. Вместо това броят на руснаците, живеещи под линията на бедността, се увеличи от 15 на 20,3 милиона души.

Владимир Путин пое президентската власт през 2000 г. с обещанието за мащабна икономическа реформа, базирана на принципите на укрепването на държавата и пазарната икономика".

Десет години по-късно БВП нарасна в абсолютни числа от 260 милиарда долара на 1,9 трилиона долара, което е осемкратно увеличение. Безработицата спадна до 8%, доходите се увеличиха три пъти по-бързо от производителността. През 1999 г. шест процента от руснаците живееха с по-малко от 2 долара на ден. След едно десетилетие почти нямаше подобни случаи.

Това беше времето, в което бизнесмените от Запада обичаха да възхваляват огромния потенциал на Русия. Очакванията обаче рядко се изпълняваха. Да вземем за пример руския автомобилен пазар. Той е достатъчно показателен индикатор за развитието на благосъстоянието на масовото население - а и той е причината, поради която всички големи германски автопроизводители построиха собствени заводи в Русия.

През 2007 г. одиторската компания PriceWaterhouseCoopers смяташе, че Русия със своите 140 милиона души население скоро ще измести Германия като най-големия пазар за автомобили в Европа. И то още през 2008 г. След като прогнозата не се сбъдна, надеждите се прехвърлиха върху 2011 г. После върху 2013, след това върху 2016 г.

Реалността обаче изглежда доста по-различно.

През 2017 г. руският автомобилен пазар регистрира 1,6 милиона нови продажби, което е много по-далеч от нивото на германския пазар (3,45 млн. продажби), отколкото беше през от 2005 г.

Приходите от продажбата на петрол и природен газ вече не дават нужната инерция на руската икономическа конюнктура.

Още през 2013 г. ръстът на икономиката остана на 1,3% - по това време санкциите още не бяха въведени, а барел петрол се продаваше на цена от 110 долара. Когато цените на нефта се сринаха на 40 долара през 2014 г., страната изпадна в най-дългия период на рецесия от началото на 90-те години.

Прогнозираният от някои наблюдатели срив на икономическия ред в Русия тогава не се случи. Някои сектори дори постигнаха определени успехи през последните години. Страната изпревари САЩ като най-голям износител на пшеница през миналата година. За първи път Русия печели повече от земеделско производство, отколкото от търговия с оръжия.

И въпреки това икономиката нарасна само с 1,8% през 2017 г. Прогнозите за 2018 и 2019 г. варират между 1,5 и 2%.

За страна като Русия, която се конкурира с развитите индустриални сили, това не е нищо. Пресметната в долари, брутният вътрешен продукт на Русия за последната година е малко по-малък от този през 2008 г.

Руската икономика постоянно се удря в стъклен таван, въпреки значителния потенциал на мащаба й. Причината за това се дължи в засилването на ролята на държавата през последните 2 десетилетия.

За да пресече властта на олигарсите, Кремъл непрекъснато концентрира икономически сектори под държавен контрол. Така Путин се надяваше да разреши проблемите от 90-те години.

Само че стратегията, която в началото на президентството му изглеждаше обяснима, сега се превърна в най-големия му проблем. Близо 70% от цялата икономическа мощ на Русия зависят от тромави, държавно-контролирани структури. За да стимулира ръста, Кремъл би трябвало да се изтегли от повечето индустриални производства и да позволи повече конкуренция. Това обаче е невероятен сценарий.

Нивото на бедността в страната, което спадаше постепенно след встъпването в длъжност на Путин през 2000 г., се увеличава всяка година от 2014 г. насам.

Досега това нямаше особени последствия за рейтинга на Путин.

Русия на Путин позволи драматичното обезценяване на рублата спрямо еврото и долара след поевтиняването на петрола. Това помогна на икономиката да преживее кризата. Вносът от чужбина стана по-скъп, а руските продукти - по-конкурентоспособни.

Индустрията расте, но цената се плаща от всички граждани. Докато хранителните стоки поскъпват, покупателната способност, доходите и пенсиите намаляват рязко.

И въпреки всичко подкрепата за Путин сред населението не се променя. Наскоро 81% от хората декларираха, че са доволни от държавното ръководство.

И за това има причини: След анексирането на Крим от Русия през 2014 г. руснаците вече не оценяват Путин по икономическите постижения, както в миналото. Оценяват го по външната му политика.

#3 follow_the_cash_flow 18.03.2018 в 12:33:48

Като каза космическа програма - големите и суверенни държави имат такива. ЕС също клони към тази група. Въпрос на избор е, колко е суверенен и единен. За което трябва да е независим външнополитически, и по солидарен и обединен вътрешнополитически. Второто включва доближаване стандарта на живот и недопускане на културно противопоставяне по линията на културна диверсификация, с внос на неевропейски елементи.

#4 Виктория Пенелопова 07 18.03.2018 в 13:45:38

Разказвали са ми виц от времето на "златната решетка". Попитали радио Ереван: "Каква е емблемата на СССР?". След кратко замисляне, радиото отговорило - "Амурче - голи, но въоръжени". Нищо не се е променило, абсолютно нищо.

#6 Nikkor 18.03.2018 в 14:21:35

Значи руската икономика е нарастнала с 1,8 процента през 2017? А стига бе! И е изпреварила САЩ по износ на пшеница? А стига бе! И тази година пак ще отбележи растеж? А стига бе. Може ли повече? Може разбира се. И кой пречи това да стане? Ами Путин, кой друг. Цялата държавна машина, бюрокрацията в центъра и по места нямат нищо общо. Сал един Путин е виновникът за всичко. Даже той лично е наредил да отровят некъв двоен агент и дъщря му. ЛИЧНО!!! Тъй рече Борис Джонсън. Майтапа на страна, обаче първият ми шеф чужденец (датчанин) живее вече 11 години в Русия. Беше собственик и мениджър в индустрията снабдяваща атомната енергетика с графитни компоненти. Сега е консултант по икономическа ефективност. Разменяме си новини по LinkedIn. На въпроса ми за санкциите и дали ги преодоляха ми даде отговор...да ви го цитирам ли?

#7 follow_the_cash_flow 18.03.2018 в 14:35:27

ЕС не е загубил цел и предназначение. ЕС ТЕПЪРВА трябва да доосмисля своята цел и предназначение. И то, като ЕВРОПЕЙЦИТЕ от изток, запад и юг гиворят повече един с друг, развиват и координират отношенията си. Е В Р О П Е Й Ц И Т Е ! ! ! ! ! ! ! п.п. това ^ за вбъдеще, изглежда не включва британците. А какво е казал датчанина ?

#8 follow_the_cash_flow 18.03.2018 в 14:43:39

За мен поне, въпреки че съм фен на англоамериканската кулутурс, е абсолютно неприемливо и нагло, британците от остров на майната си, напускащи ЕС, да ни конфронтират с комшията от изток. За сащ и канада пък изобщо да не говорим. Нагло и неприемливо до безобразие !

#9 Уточнител 18.03.2018 в 15:08:29

ЗАЩО ВСИЧКИ РУСОФИЛИСТИЦИ, освен кухи лейки (вж. по-долу) са и патологични лъжци? Явно, това са специфични особености на деградацията при (не)човекоподобните същества...

#10 Specifier 18.03.2018 в 15:17:37

Изглежда Крив му е Потока на Никанор, а пък нерадостна е съдбата и на всички русофили - руски измекяри и тролска измет!

#11 Уточнител 18.03.2018 в 15:24:24

РУСОФИЛЪТ ВИНАГИ Е ФЕН на скотската мужишка култура, базирана върху самогона и пиянските сънища за Великата Матушка Русь....

#13 boris 18.03.2018 в 15:34:27

Русия, както и примерно Саудитска Арабия - толерират и съществуват върху икономика - остнована на износ на суровини или на правителствено контролирани производства - защото това е икономиката в която държавата може да държи юздите. Ако руснаците искат икономика - конкурентна на световния пазар - трябва да приемат една икономическа класа от хора - които нямат никаква нужда от Кремъл.

#14 deaf 18.03.2018 в 16:06:11

Базил, Британия излезе защото по думите на един турски премиер,не е била равноправна с другите страни в ЕС. Разбирай,че Германия и Франция искаха да я командват. Тръмп каза,че Европа храни Германия. Американският президент,Базил. АМЕРИКАНСКИЯТ...

#15 dedo adji 18.03.2018 в 16:49:05

Да си представим, че утре Путин умре, от инфаркт или новичок, тайфата му бъде нсатанена в Сибир, а властта вземат Явлински, Навални и Кс. Собчак. Дали ще цъфне и върже икономиката? Или като при Елцин. Точно споменът за Елцин държи Путин на власт толкова години. Преди години ми попадна една книга от руски икономист "Защо Русия не е Америка", писана в първите години на Путин. Авторът убедително доказва, че излизането на Русия на световния пазар е икономическо самоубийство и единственият спасителен курс е автархията. Естаствено, пълна автархия е невъзможна и ще се намерят легион икономисти, които ще го оборят. Не претендирам да разбирам от икономика, но си спомням една забележка на Форбс, че големите икономисти не са богати хора. И не управляват икономики. В духа на автархията, санкциите са от полза за Русия. Както и да е, да не я мислим Русия, тя е огромна, с огромни ресурси и може да пробва автархия. А какво да кажем ние с гайдите? Ами и за нас излизането на свободния пазар е все едно борис или дон Базилио да излезе сам на ринга срещу братя Пулеви. Ще бъде на въжетата или в нокдаун и може само да се надява да не го усмъртят или изхвърлят от ринга. За което също няма гаранция,засега само обещание "Ако слушате ще видим".

#17 deaf 18.03.2018 в 20:09:42

Базил, когато хората "гласуват" с краката си,трябва да млъкнеш! Или поне да изпитваш срам. Няма лошо в срамът. Би ли обяснил защо "бежанците" в "Джунглата" на френското Кале,правят какви ли не смайващи опити да избягат в Британия на отсрещният бряг,но не искат да останат във Франция?

#20 iwan_petrow7 18.03.2018 в 21:46:06

„Руската икономика постоянно се удря в стъклен таван, въпреки значителния потенциал на мащаба й. Причината за това се дължи в засилването на ролята на държавата през последните 2 десетилетия.” ===== Има съвсем лесно приложими критерии и показатели, които да да ни ориентират, добре или зле се отразява „повече държава в икономиката” и в частност руската икономика от това ли страда. Хвърляме едно око върху : Government spending, percent of GDP - country rankings : https://www.theglobaleconomy.com/rankings/Government_size/ ... и откриваме Русия на 71 място в списъка от държави, подредени по публични разходи, като % от БВП. Пред руснаците са Швеция, Дания, Холандия, Финландия, Белгия, Франция, Норвегия, Израел, Канада, Естония, Гърция, Унгария, Австрия, Япония, Швейцария, Бразилия, Хърватска, Чехия, Испания, Словакия, Англия, Германия, Италия, Украйна , Нова Зенландия, Португалия, Австралия, Латвия, Полша, Грузия ... последния да затвори вратата. Толкова за мантрата, че размера на публичния сектор е предпоставка, за слабо икономическо развитие или някаква спирачка. В противен случай, ще се наложи да издигнем хипотезата, че всички изброени държави , с по-висок показател PS%GDP, са застрашени и/или страдат от влошаване на икономическата среда, в далеч по-сериозна степен от Русия ;)

#21 follow_the_cash_flow 18.03.2018 в 23:34:42

Има ли още някой, който да е толкова ТЪП, и да не исъзнава, ме европейския проект е едва в зародиш? Има ли някой, който е наистинс толкова тъп, неграмотен и с глава скрита в задника му, който не разбира, че ЕС е все още сателитно образувание, без суверенитет и независимост? Има ли някой толкова бавноразвиващ се, който не разбира, че ЕС никога няма да е независим, нито уважаван, нито от атлантическите бивши колонии, нито от русия, докато не започне да води собствена политика и да има СОБСТВЕНА АРМИЯ ?? ? Ако случайно има такив плужеци, искам съвсем официално са в нарека подлоги ;). Така че, подлоги на неевропейски сили, всеки националист, от коя да е европейска нация, с кеф ще ви смачка смотаните кратуни !!!! (Пардон, подлоги).

#22 follow_the_cash_flow 18.03.2018 в 23:42:08

Има ли още някоя долна, малоумна подлога, която не разбира, че докато ЕС е зависим от сащ, не може да търгува и преговаря с русия, а и с китай, индия, или която и да е друга държава, както намери за добре и когато намери за добре????? Вие, сериозно да попитам, НА ТЪПИ ли се правите или наистина не сте добре??? Или просто обожавате да сте нагъзени подлоги ??? ?????????????

Новините

Най-четените