Някои неща никога не се променят - и в Русия това е способността на местните да се шегуват с дори най-трудните обстоятелства. Речта на Владимир Путин за "състоянието на нацията" показа, че той определено съзнава предизвикателствата, пред които е изправен.
Но актуална шега, която в момента доста руснаци си подхвърлят под сурдинка, е показателна за финансовите трудности на Русия и тежкото й икономическо положение:
Путин, рублата и петролът вървят по 63. Президентът ще навърши 63 години следващия октомври, петролът вече се продава на цена около $63 за барел, а рублата - в момента 53 рубли се разменят за един долар - твърде вероятно ще достигне до курс 63 догодина.
Картинката на "тройното 63" изглежда доста мрачно
Рублата е изгубила 40% от стойността си до момента през тази година, инфлацията е 9%, ценните книжа са на нивата от средата на 2009, а нетното изтичане на капитали вероятно ще достигне рекордните 6% от БВП.
Отгоре на всичко, правителството вероятно ще се окаже в сериозен фискален дефицит, а икономиката ще изпадне в рецесия през 2015 г.
Русия е отрязана от международните финансови пазари от западните санкции. Нещата обаче все още не са катастрофални - поне засега.
Русия разполага с достатъчно финансови средства, с които да финансира бюджетния дефицит и инфраструктурните инвестиции. А централната банка все още има големи резерви, които ще позволят рефинансиране на външния дълг на държавата, банките и корпорациите.
Реалният проблем не е това, което се случва през 2015 г., а въпросът за Путин "Когато стана на 64" следващата година (ако цитираме Beatles).
Към 2016-2017 г., вероятната ситуация ще е, че вътрешните финансови резерви ще са се изчерпали и правителството ще се наложи да прибегне до драстично орязване на разходите и/или повишаване на данъците. Това гарантирано ще подкопае подкрепата за правителството в Русия - с непредсказуеми политически последици.
Радващо е, че Путин е наясно с тези предизвикателства
Той тъкмо подписа тригодишен бюджет, базиран на предположението, че цената на петрола ще е около $100 за барел, както и на растеж на руската икономика от 1.2% догодина - но настоящият консенсус сред анализаторите е за прогнозиран спад от 1-2%, вместо растеж.
Въпреки че бюджетът вече официално е федерален закон, обръщението на Путин към народа предлага много драстични промени в този документ:
- данъчни отстъпки и дори "данъчна ваканция" за частни фирми;
- амнистия за капитали, репатрирани в Русия от чужбина;
- удвояване на строителството на пътища;
- 5% намаление на разходите на правителството.
Ако тези идеи бъдат приложени на практика, руската икономика може всъщност да преодолее предизвикателствата на 2016-2017 г. Ако огромната вълна от изтичащи капитали бъде обърната, инвестициите ще се увеличат и курсът на рублата ще се повиши.
Ако предприемачите вярват, че Путин ще ги защити от корумпирани и всемогъщи бюрократи, те ще инвестират в разширяването на бизнеса си - което би трябвало да доведе до по-високи заплати и доходи и съответно до растеж на БВП.
Има само един проблем с този сценарий - пазарите не изглежда да вярват в него
Всъщност курсът на рублата и ценните книжа спаднаха, вместо да се повишат, по време на обръщението на Путин. И не е трудно да се досетим защо.
В последните години подобни речи са изнасяни неведнъж, както и са били обявявани кампании срещу корупцията и тормоза на бюрокрацията, дори бе проведена данъчна амнистия. Но ако се съди по действията, а не по думите, руското правителство през цялото време не е спирало да върви в обратната посока.
Страната продължава все повече да се издига в класациите за нива на корупция. А експроприирането от държавата на частната петролна фирма "Башнефт" тази година даде много ясен сигнал на колебаещите се дали да не върнат капиталите си обратно в Русия.
Може този път нещата да са различни. Напълно е възможно Путин да успее да изпълни обещанията си. Но поне засега пазарите определено не залагат на това.