Странният случай на Риалити Уинър и руското хакерско досие

"Тази вечер ще водя два поредни класа по йога" - това банално съобщение се появява на стената във Facebook на Риалити Уинър на 9 май, между снимки на котки и любими цитати.

По нищо не личи, че в същия ден Уинър е извършила престъпление срещу националната сигурност на САЩ, заради което ще бъде вкарана в ареста само месец по-късно.

Младата жена е лингвист, бивш служител на Военновъздушните сили на САЩ, а понастоящем работи като подизпълнител на Агенцията за национална сигурност (АНС, NSA). Благодарение на достъпа си до централата на АНС в Джорджия, Уинър успява да разпечата доклад с гриф "строго секретно", да го изнесе от офисите на службата и да го изпрати по пощата до сайта The Intercept.

Изтеклият документ за първи път разкрива степента на проникване на руските хакери в американски корпоративни и държавни структури седмици преди президентските избори.

Още преди журналистите да публикуват секретния материал, обаче, Риалити е арестувана. Оказва се, че младата жена е оставила твърде много улики при опита си да достигне до доклада в системите на АНС.

Разследването срещу нея хвърля светлина върху огромната мрежа от лица, които имат достъп до правителствени тайни, посочва в коментар "Ню Йорк Таймс". Близо 4 милиона души - както държавни служители, така и частни подизпълнители на службите за сигурност - имат достъп до класифицирана информация.

25-годишната Риалити Уинър е една от 1,3 милиона американци, които имат право да четат строго секретни документи.

Докладът от разпита й във ФБР показва, че предателството на Уинър е засечено доста лесно. В The Intercept се появяват страници от сканирано изображение на предварително разпечатан документ. Следователите просто проверяват кои служители на АНС са правили печатни копия на секретния файл.

Проверката показва, че общо шестима души са разполагали с екземпляр на хартиен носител, но само един човек - именно Риалити Уинър - е използвала работния си компютър за онлайн комуникация с редакцията на The Intercept.

След като разследващите получават заповед за обиск на компютъра й, установяват, че тя е открила документа чрез въвеждане на конкретни ключови думи в търсачката на АНС, каквито не съответстват на обхвата на работните й задължения. Уинър не е правила печатни копия от нито един друг документ.

Оказва се, че съществува още една улика, по която може да се разбере кой е "авторът" на лийка. Тя обаче не е посочена в доклада на ФБР.

Експерти по компютърна сигурност посочват, че цветните принтери оставят почти неразличими микроточки, по които може да се идентифицира серийният номер на принтера, датата и часът на разпечатването - в случая, 6:20 ч. сутринта, на 9 май.

Twitter-акаунтът, който се поддържа от Уинър, издава и евентуалния мотив за решението й да престъпи забраната за опазване на служебната тайна. В серия от съобщения младата жена изразява силно критичното си мнение спрямо президента Доналд Тръмп (включително като го нарича "оранжев фашист").

Уинър е откраднала документа от АНС един ден преди Тръмп да уволни директора на ФБР Джеймс Коми, който впоследствие намекна, че президентът му е оказвал натиск за покриване на разследването на Майкъл Флин за нерегламентирани връзки с Русия и Турция.

Отраснала в Тексас, Уинър получава странното си лично име "Риалити" по настояване на биологичния си баща, който винаги искал детето му да бъде "истински победител в живота" (буквалният превод на името й).

Новините

Най-четените