"Той не ни е цар" и "Нямаме нужда от цар" са само част от лозунгите на съботните протести в Русия.
През март Владимир Путин спечели президентските избори със 77% одобрение и при такава голяма подкрепа не се предполага да има протести и то два дена преди инагурацията. Само че два дена преди официалната церемония хиляди излязоха по улиците на Москва, Санкт Петербург, Краснодар, Красноярск и други руски градове.
Демонстрациите завършиха със задържането на над хиляда души, сред които и опозиционният лидер Алексей Навални.
През януари Навални, който не беше допуснат да се яви като кандидат за президент заради условна присъда за финансови нарушения, призова за бойкот на президентските избори. Призивът му не срещна много подкрепа - през март избирателната активност беше 67%.
Силно недоволство от това, че Путин спечели четвърти мандат за президент и си осигури още шест години начело на държавата обаче явно има. Особено предвид факта, че той е на власт от 2000-та - или като президент, или като премиер на Русия.
Затова и тази събота Навални призова протестиращите с лозунги като "Той не ви е цар!", а въпросът му към събралата се тълпа "Имате ли нужда от цар?" беше посрещнат с оглушително "Не!". Това е най-големият антиправителствен протест в Русия от януари насам. Около 1500 души се събраха в Москва и още около 2000 в Санкт Петербург.
А поводите за протест у събралите се по площадите не се изчерпват с преизбирането на Путин.
Голяма част от демонстрантите носят червени плакати с надписи "Аз съм против корупцията". Други държат колажи на жълто гумено пате с царска корона, над което пише "На мен ми стига". Патето е символ на антикорупционното движение на Навални.
На постерите на трети се чете "Стига ми да решават вместо мен". Опитите за забрана на руската платформа за съобщения Telegram и исканията за достъп до чатовете на приложението също предизвикват силни негативни реакции.
Докато Путин твърди, че ще бъде президент на всички руснаци, оказва се, че той разделя страната на две враждуващи фракции.
Около 2 следобед в събота симпатизанти на Навални се стичат към площад "Пушкин" в руската столица, а про-кремълски настроени "доброволни" милиционери вече окупираха мястото. Те носят раирани ленти в черно и оранжево, които се свързват със Свети Георги и се приемат като символ на патриотизъм.
В 2:25 часа местно време на площада пристигна и самият Навални, а появата му предизвиква бурни овации сред тълпата.
Navalny has arrived at the Moscow protest. Countdown to his arrest starts now. pic.twitter.com/ipOL5Z73nN
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) May 5, 2018
Там има млади хора, които са по протести всеки път, но доста от дошлите са на подобно събитие за първи път. Всички се радват да видят, че не са сами в разбиранията и чувствата си.
За разлика от протестите през януари обаче, този път се стига до сериозни сблъсъци между демонстрантите и полицията и "доброволците". Около момента на пристигането на Навални започват първите арести и агресията към протестиращите.
По същото време демонстранти започват да палят самоделни димки и да хвърлят камъни по полицаите. Голяма част от протестиращите са задържани насила, много от тях - бити с палки. Тези, които успяват да се измъкнат, се разпръскват по малките улици около площада с викове "Той не ни е цар!" и "Путин е измамник!".
Самият Навални е задържан 10 минути след пристигането си на "Пушкин".
Заедно с него са задържани над 500 души в Москва и поне още 500 из цяла Русия. Официално аргументът за арестите им не са демонстрациите против Путин и дори не са самоделните димки.
Публичните прояви в страната са изключително строго контролирани и всяка от тях трябва да бъде съгласувана с властите. В противен случай демонстрантите ги заплашва съд и до три години затвор.
Малко след 1 полунощ Алексей Навални обяви в Twitter, че е освободен и допълни, че са му повдигнати обвинения за организиране на митинга и за съпротивление на полицията. Освободени са и всички непълнолетни задържани.
Според Reuters в Санкт Петербург са арестувани около 200 протестиращи.
Today's protests "He's not our tsar!" in Russia's 80+ cities, 2 days before the start of Putin's fourth presidential term. Photos from Yekaterinburg, Krasnoyarsk, Khabarovsk, Saint Petersburg. pic.twitter.com/zMzCnfLpsQ
— Russian Revolution (@rus_rev) May 5, 2018
Има десетки задържани в Краснодар и Красноярск. В градове като Омск и Уфа протестите преминават без никакви сблъсъци и няма арестувани.
Много от присъствалите на протеста не са сигурни дали демонстрациите им ще променят нещо, или хората излизат по улиците, просто за да "изпуснат парата".
Днес Европейският съюз осъди полицейската жестокост и масовите арести в Русия и призова за освобождаване на останалите в арестите демонстранти.
По последни данни задържани са били почти 1600 души в страната. Според Федерика Могерини задържането на толкова много демонстранти и насилието над тях са заплаха за свободата на изразяване в Руската федерация.
Според Могерини това, че демонстрациите не са били съгласувани с властите, не е повод за подобна полицейска бруталност и масови арести.
Дедо Аджи, това,че няма протестиращи е страшно! За Путин. Като затишие пред буря. Впрочем,и преди,и по време на разпадането на СССР,също нямаше протестиращи.
"След като не виждаш връзка, защо питаш!?" ================================ Ами точно затова пита бе, бордюр нещастен, щото има връзка колкото ти с двата жалки неврона, дето са ти останали да функционират - единият отговаря за дефекиращите функции, а другия - за Русия. Странното е, че тези два последни мохикана са вкопчени в отчаяна прегръдка помежду си и работят винаги заедно...
"Демонстрациите в Русия завършиха с над 1000 арестувани" ========================================= Ей на това му се вика качествена полиция! Успяла е да арестува ВСИЧКИ протестъри!
"Комунизъм", "Демокрация", "Диктатура", Диктатор", "Свобода" /!?!?!?/ ....... Все понятия, около които се вихри яростен, разгорещен дебат. А той е безсмислен. Това, обаче, упорито не се осъзнава, най вече заради вярата. Нито за миг не се допуска, че демокрация никога никъде не е имало, поне в този вид, в който се опитват да ни я представят. Нещо като комунизма. А за каква "свобода" иде реч в днешно време, ако смея да запитам? Да, свободен си, ако не ти харесва да си роб на един, да отидеш да робуваш на друг, но винаги като роб - било то на работодател, било то на банки, било то на някой, дето ти е осигурил работа като подизпълнител и пр. Съществува ли демокрация в една голяма, транснационална корпорация, например? Май не, нали. Решенията се взимат от тесен кръг хора или от един и след това се свеждат за изпълнение. Някакви други опции? А като се позамислиш - така май е било от как свят светува. Винаги управлението на социума се е осъществявало от един или от няколко. При индианците са били вождовете или съвет на най-мъдрите. Съвет на старейшините при славяните. Фараони и жреци в древен Египет. В по-късни времена крале, царе, императори... . В днешно време е същото. Да не би да гласувахте за влизане в НАТО? Да не би да гласувахте за лихвената политика на банките? Да не би да гласувахте за Южен поток или Белене? Да не би да гласувахте за плоския данък? Гласувахте ли и пита ли ви някой за цените на парното или на тока или пък на водата. Някой иска ли ви мнението и обсъждахте ли това да има реституция и приватизация? Когато ви проглушаваха ушите с думата "реформа" и "реформи", случайно сетихте ли се, че това значи ачик смяна на формата, а проблемът е да се смени съдържанието? Май не, нали. Ами продължавайте да мечтаете за "свобода" и "демокрация", тогава.
Така е, МарКом Не знам бил ли си в казармата, но там имаше един хубав лаф, когато трябваше да те оценяват - "Важното е да имаш желание. Нищо друго няма значение." Та така и с Баластрата. Да си наистина толкова пламенен, значи, че имаш желание. А ако успееш да го демонстрираш и афишираш както си требе - тогава въздействието му може да е изненадващо силно.