Русия не се интересува от противоречията около своята ваксина "Спутник V" и докато Европа още се колебае дали да ѝ каже "Да", Москва вече е одобрила и втори свой препарат.
Той носи леко трудното за изписване и произнасяне име EpiVacCorona и на 25 март изданието Meduza успява да стигне до първите официални данни за неговата ефективност.
За съжаление първоначалната информация не е особено обнадеждаваща.
На тази позиция застават трима отделни и независими един от друг медицински експерти, с които медията разговаря. EpiVacCorona е разработена от сибирски институт на име "Вектор" и представлява ваксина в две дози, която използва протеинов агент, подобен на шиповете на коронавируса.
На същия принцип е направена и вече одобрената от ЕМА ваксина на Janssen, както и редица други ваксини, които са във финални етапи на разработка и изпробване.
От сибирския институт твърдят, че буквално сто процента от доброволците във втора и трета фаза са изградили антитела срещу заразата. Пълният имунитет, съобщават още от "Вектор", се постига около 21 дена след втората доза, както е и при повечето вече утвърдени ваксини срещу COVID-19. Институтът заявява още, че в нито една от трите фази не се наблюдават тежки странични реакции от ваксината.
И докато за безопасността на препарата няма особени съмнения, такива витаят около неговата ефикасност. Основното, което експертите посочват, е, че човешкият имунитет далеч не разчита само на наличието на антитела. Съществува и така нареченият клетъчен имунитет, за който учените се надяват, че поддържа защита срещу коронавируса, дори и след спадането на нивата антитела.
Независим анализ на кръвни проби на доброволци, на които е прилагана EpiVacCorona, показва, че защитата от ваксината е далеч от обещаното.
Проучването установява, че немалка част от участниците в трите фази дори не образуват необходимото количество антитела, за да се предпазят от тежко боледуване на инфекцията.
Друг притеснителен момент е, че висок титър на антитела се открива и в доброволците, на които е бил приложен плацебо препарат, което означава, че и в двете групи всъщност е имало много заразени и преболедували коронавируса.
По мнението на Константин Северинов, професор по микробиология и молекулярна биология, всичко това звучи крайно притеснително. Той уточнява, че EpiVacCorona действително повишава антителата у пациентите, но няма информация с колко точно. А тестовете, с които са проверявани доброволците, са произведени от същия сибирски институт и е възможно да не са достатъчно надеждни.
В същото време Москва дава зелена светлина за употребата на препарата и така е възможно десетки руснаци да смятат, че са ваксинирани и защитени, докато всъщност не са. Затова и проф. Северинов призовава Кремъл да проведе свое собствено разследване на ваксината, а дотогава да забрани употребата ѝ.
Проф. Дмитрий Кулиш е съгласен с тази позиция и допълва, че никоя ваксина не дава сто процента успеваемост сред участниците във фазите на изпитване.
Кулиш, който е специалист по фармацевтични разработки, обяснява, че във всеки един тест на ваксини попадат и хора с компрометирана имунна система, които по никакъв начин не успяват да си изработят антитела, независимо колко успешна е самата ваксина. Затова дори и препарати като тези на Pfizer и Moderna не показват 100 процента защита, а около 95 на сто.
По тази причина проф. Кулиш смята, че изпитанията на EpiVacCorona трябва да започнат отначало и да бъдат следени от независими наблюдатели.
Третият специалист, с когото Meduza разговаря, лично е участвал в тестовете на ваксината, но освен това е и дипломиран микробиолог. Денис Лагуткин си е правил тест за антитела около 28 дена след получаването на втората доза от препарата и пробата е негативна. Лагуткин допълва, че пробите за антитела на 60 други доброволци и те също са негативни.
Заявката му звучи още по-притеснително на фона на това, че в трите фази са взели участие общо малко над 3000 души.
Освен това EpiVacCorona не е тествана никъде извън Русия, което повдига въпроса доколко тя ще бъде ефективна срещу новите варианти на коронавируса. Вече се знае, че мутациите отслабват действието на одобрените в Европа и САЩ ваксини, а една и без това слаба ваксина най-вероятно би била напълно безполезна срещу тях.
Призивите за пауза на ваксинацията с тази руска ваксина обаче засега остават нечути. Напук на молбите на медици и учени от институт "Вектор" заявяват, че до края на март ще са готови с 500 хил. дози и всеки месец оттам нататък ще изкарват по около и над 1 млн. дози от препарата.