"Първото нещо, което ще забележите в Ню Орлиънс, е изобилието от призрачи места. Навсякъде има гробища и когато човек минава покрай тях, се старае да е възможно най-тих, за да не смути съня на мъртвите. Миналото тук никога не отминава, а остава", пише изпълнителят Боб Дилън в "Chronicles: Volume One" за Ню Орлиънс.
В книгата си легендарният музикант не описва изоставения терминал на Международното летище в Ню Орлиънс, но думите му със сигурност са подходящи. Въпреки че още не е напълно пуст, терминалът създава асоциации за място между живота и смъртта.
През ноември 2019 г., само месеци преди пандемията от COVID-19 да обхване света, Ню Орлиънс отбелязва с блестящ парад откриването на новия си летищен терминал, в който са вложени 1,3 милиарда долара.
Архитектурно описано, ултрамодерният проект на архитекта Сезар Пели е вдъхновен от мащабността и лукса на дворците в Бахрейн - високи облицовани колони, стъклен таван, кожени столове и тропическа растителност за декорация.
За своите 20 месеца в експлоатация, новият терминал на Международното летище успява да се нареди сред "трите най-добри летища в Америка за 2020 г." - класация на USA Today, която показва, че дори във време на пандемия терминалът е бил натоварен.
Но макар и да работи с пълния си капацитет и разкош, сиянието му не е чак толкова силно, че да изтрие спомените на местните за старата летищна сграда, която 61 години посреща и изпраща пътниците в Ню Орлиън и се превръща в убежище, когато градът е връхлетян от урагана "Катрина".
Въпреки че повече от година терминалът не функционира по предназначение, хората в Ню Орлиънс го третират като храм, който не бива да се занемарява.
През последния му работен ден - 5 ноември 2019 г., старият терминал е обслужил близо 15 000 пътници, а когато и последният полет излита, работещите на летището решават да изпратят сградата в задгробния ѝ живот според местните традиции - със силна джаз музика и танци.
След това прибират цялата техника и се преместват в новия терминал по дизайн на Пели и вдъхновение, дошло от арабските палати.
Откакто са затворени, изходите на стария терминал се посещават само по изключение, но въпреки това сградата има вид, сякаш до вчера е посрещала пътници.
Освен тънък слой прах по съоръженията, не се виждат следи от занемаряване. Няма мухъл, нищо не е разбито или откраднато, а напротив - запазило се е точно като в деня, в който терминалът работи за последно.
Хората в Ню Орлиънс, известни с това, че почитат миналото си, посещават регулярно мястото на старото летище и го поддържат. Бюрата за чекиране и седалките в чакалнята са излъскани, часовниците са със сменени батерии, екраните, които преди са показвали полетите, са кристално чисти, навсякъде има работещо осветление и климатик. Дори тоалетните все още работят.
Тук човек може да открие използвани самолетни билети, стари вестници и списания, подредени спретнато. Дори хората, които влизат с вода и храна, изхвърлят отпадъците си в кофата за боклук, а не на пода.
Персоналът и безкрайната опашка от пасажери вече я няма, но по нищо не може да се каже, че сградата е в упадък.
"Около тези съоръжения беше първият ми полет. Работех на това място 21 години и във времена на суматоха, и в по-спокойни периоди. Тежко ще е да го видя разбито и потънало в прах и боклуци", казва пенсионираният пилот Кевин Дилиол пред CNN.
Всяка седмица Кевин и няколко доброволци идват в изоставената сграда е препарати и не си тръгват, докато не я приведат във вид, в който да изглежда обитаема. Грижат се близо 3-метровата скулптура на джаз музиканта Луис Армстронг да изглежда като нова и да изпълва това иначе самотно пространство.
Огромната площ на стария терминал е изживяла златната си ера през 50-те години на миналия век. Тогава изходите са били само 2 - "А" и "Б", но освен гейтове сградата е още помещавала административни офиси, правни кантори и дори център по спешна помощ.
На този терен са снимани епизоди от сериала "Военни престъпления: Ню Орлиънс" и от приключенското риалити шоу "Шеметна надпревара".
"В Ню Орлиънс пазим силни емоции към миналото и държим историческите ни сгради да останат непокътнати. Кого го е грижа, че на стария терминал вече не се продават самолетни билети, той носи отпечатък от историята и за нас е важно да изглежда добре", казва Джейми Макласки, директор на летищната авиация пред USA Today.
В този град миналото никога не се забравя, а се запазва до най-малкия си детайл. И независимо колко дребна и незначителна би изглеждала една стара вещ за повечето хора, в Ню Орлиънс животът ѝ ще завърши с почести, а не с търг в eBay.