Веднъж преминал входа на лъскавия хотел "Ищар", човек лесно може да забрави за прашния хаос на града извън него. Хотелът в иракската столица Багдад има свой луксозен басейн, който вечерно време се превръща в клуб за партита, където младите и богатите отиват, за да разпуснат от ежедневието си.
Но петъчната вечер на 20 ноември е различна. Тъкмо е минало 10 часа вечерта, а купонът е в разгара си. Клиентите на заведението пият безалкохолни, танцуват и се надвикват с музиката, опитвайки се да водят разговори.
Цялата тази модерна идилия обаче е развалена от нахлуването на група въоръжени мъже. Без каквото и да е обяснение те се врязват в тълпата, биейки наред, за да арестуват десетина от клиентите на заведението, извличайки ги навън толкова бързо, колкото са се и появили.
Сред задържаните е и 31-годишният Аршад Факри - диджей и организатор на партита, който се ползва със славата на Парти краля на Багдад.
Макар от хотела да са извлечени група хора, повечето от тях са оставени на свобода на улицата отвън. Двама обаче са изблъскани в паркираните отпред коли, а въоръжените мъже отпрашват в неизвестна посока.
Единият от отвлечените е Фахри, а другият - племенник на един от министрите в правителството. Вторият млад мъж бързо е освободен и доставен с превръзка на очите пред кабинета на чичо му. Но диджеят, който няма богати или влиятелни роднини, остава в неизвестност и повече от месец по-късно никой не го е виждал.
В момента семейството на Фахри отчаяно се опитва да разбере какво се е случило с него, след като е бил отвлечен. Но всичките им усилия, опити да говорят с полицията и дори с хора от службите досега удрят на камък и стена от мълчание. За който може да слуша обаче, тази тишина носи своето послание. Защото това далеч не е първото подобно изчезване след акция на гневни мъже с оръжия.
Малки милиции и въоръжени групировки, известни с общото наименование Хашед ал Шааби, са факторът, който стои зад тези отвличания.
Въпросните милиции имат силите и влиянието, достатъчни да накарат почти всеки човек в страната да изчезне, както и само с присъствието си да спрат разговорите във всяка една стая.
"Казват ни, че Аршад не е държан от тайните служби. Вчера чух от роднина, че вероятно е в ръцете на Службите на Хешед. Но не знаем със сигурност. Дори не знаем дали е жив, или мъртъв", казва братът на диджея - Амджад.
Прeмиерът Мустафа ал-Кадхими по-рано тази година обеща да предприеме мерки срещу подобни отвличания. И все пак изчезването на Фахри под напора на автомати предполага, че твърде малко се е променило в ситуацията, при все че Хашед официално са част от силите за сигурност на Ирак.
"Реалността е, че министър-председателят на Ирак всъщност няма реален контрол над повечето въоръжени сили, които на хартия са под негово командване. Това включва и Народните милиции", казва Белкис Уил, старши изследовател към неправителствената организация за защита на човешките права Human Rights Watch.
Много западни наблюдатели използват името Народни милиции, за да обозначат Хашед ал Шааби. Според тях това са предимно шиитски въоръжени групи, чийто размер и брой е нараснал значително покрай войната с джихадистката терористична групировката "Ислямска държава".
След като под натиска на "Ислямска държава" (ИД) традиционната иракска армия на практика се разпадна, много различни милиции поеха на плещите си борбата срещу терористичната група, изигравайки в крайна сметка решителна роля при разбиването ѝ.
В голямата си част тези въоръжени народни групи са се създали след американската инвазия от 2003 г., а онези, които са съставени от шиитски бойци до голяма степен са свързани с Иран (и командвани директно от Техеран). Победата над ИД преди 2 години ги направи по-мощни от всякога.
Проблемът обаче идва от това, че разликата между групите, съставляващи Хашед ал Шааби, всъщност не са кой знае колко по-различни от "Ислямска държава", ако не гледаме, разбира се, религиозното течение към което принадлежат (ИД са радикални сунити).
Тези шиитски милиции са съставени най-вече от религиозни фундаменталисти, верни на аятоласите в Техеран. Тяхната благочестивост и отдаденост на Бога обаче не ги спира от това да участват в разграбването на ресурсите на Ирак - къде рушвети, къде със сила.
А когато младежите в страната излязоха по улиците на големите градове в страната през 2019 г., за да протестират срещу корупцията и разбитата икономика, милициите уверено застанаха на страната на силите за сигурност, убивайки стотици мирни протестиращи.
"Народните милиции играят много силна роля в потискането на вълната от искания за либерализация на страната, за приемане на различен начин на живот и различни възгледи. Това включва отвличания на хора, но също така и убийства и заплахи", коментира Белкис Виле.
Съответно не е и изненада, че Аршад Факри попада в полезрението на Хашед. Това да организираш партита, на които мъже и жени се смесват и комуникират свободно под звуците на западна музика, е нещо, което в очите на подобни групировки е меко казано грях. И не след дълго срещу него започват да валят заплахи.
"Бил е заплашван много пъти преди това парти. Той провеждаше тези събития, прокарваше нещо ново и се справяше наистина успешно. Това много ги дразнеше [милициите - б.р.]", коментира приятел на Фахри, който предпочита да остане неназован от страх за сигурността си.
Само че диджеят не се е оставил да бъде заплашван. На страницата на своята компания за организиране на събития - Riot Gear - той редовно публикува клипове с танцуващи и забавляващи се хора под звуците на DJ сетове с популярни песни. Той организира също така редица концерти на местни рок и хип-хоп групи, които също показва с удоволствие в интернет.
"Аршад искаше да донесе култура от чужбина в Ирак", казва брат му Амджад. Това го превръща в магнит за всички по-отворени към Запада младежи, включително и децата на много влиятелни политици и бизнесмени.
Много преди да се впусне в бизнеса с организиране на партита и концерти, той е отворен към Запада. Заради свободното си владеене на английски език, още по време на войната срещу ИД той помага за уреждане на интервюта и посещения на фронтовите линии при Мосул за чуждестранни журналисти.
Той е всичко това, което джихадистите и религиозните пуритани мразят - символ на свободата на духа и свободата да се забавляваш.
А в един Ирак, в който въоръжени фанатици все още определят правилата, място за хора като Аршад Факри няма, защото за тези фанатици подобни свободи са някакъв имагинерен грях.