Трябва ли да бъде убита 17-годишната мечка JJ4, която на 5 април уби млад бегач в Северна Италия - този въпрос се превърна в тема за разгорещени дебати в цялата страна, засягайки въпроси за сигурността на хората и биологичното разнообразие на италианските планини.
26-годишният Андреа Папи беше убит, докато бягал в планината. Той попаднал на мечката, а тя го нападнала, ранявайки го смъртоносно.
Заповедта за умъртвяването на JJ4 дойде почти незабавно от офиса на президента на автономния регион Трентино - Маурицио Фугати, но още по-бързо тя беше оспорена пред Регионалния административен трибунал от двойка природозащитници, идентифицирани само като "Лав и Лак".
Те предлагат алтернатива - да вземат мечката в специален резерват, стопанисван от тях, и така тя да престане да бъде заплаха за хората в планината. И макар Фугати да потвърди отново позицията си по въпроса, екоактивистите са категорични - ако италианците искат да имат мечки в планините, ще са им необходими минимум още 70 екземпляра за развъждане на стабилна популация.
А това изключва категорично убийството на тази мечка.
Позицията на природозащитниците се подкрепя и от някои от представителите на местните власти. Двама кметове от региона се включиха в призивите за спасяване на живота на мечката.
В момента JJ4 е заловена в специален капан за мечки, след като горски рейнджъри я проследяват по следите ѝ в снега. Тя е била упоена, а след това е отведена в център за грижа за животни, близо до град Тренто. В момента там има още една мечка, известна като M49.
Междувременно обаче скептици изтъкват, че това не е първият подобен инцидент за JJ4, която през 2022 г. нападна баща и син. И тогава имаше издадена заповед за отстрелването ѝ, която отново беше блокирана в съда.
Противоречието за живота на мечката идва от проект на вече над две десетилетия, който се опитва да върне обратно дивата природа около Тренто.
През 1999 г. паркът Адамело Брента в автономна провинция Тренто и Националния институт за дивата фауна стартират проекта Life Ursus с финансиране от Европейския съюз. Неговата идея е да възстанови колонията от кафяви мечки в централните Алпи.
За период от три години 10 мечки бяха транспортирани от Словения до Тренто. За около 20 години тези първоначални 10 мечки се превърнаха в стотици. Мечката JJ4 също роди малки през януари 2022 г.
Но с нарастването на броя на мечките се увеличиха и случаите на срещи между диви животни и туристи.
Самите инциденти са рядкост. Експертите посочват, че мечките често се страхуват повече от такива срещи дори и от хората. Има само около един инцидент всяка година, разказва Пиеро Дженовези, ръководител на службата за координация на дивата природа на Испра, където има между 4000 и 5000 мечки в сравнение с около 100 в целия регион Трентино.
Пред всекидневника La Repubblica той коментира, че за последните 15 години е имало само два смъртни случая, свързани с мечки в италианския регион. През същия период в Румъния, където популацията на мечките е над 6000, е имало около 11 нападения с фатален край.
Според Марко Антонели от Световния фонд за природата (WWF) проектът за връщането на мечките в района на Алпите е особено важен, защото хилядолетия наред те са били важна част от екосистемата на региона. През XX век обаче, заради ролята на хората, много животни биват изгонени от планините.
"Връщането на вид, който е неразделна част от екосистемата, беше фундаментално", коментира той пред Euronews.
Така в края на 90-те мнозинството от хората в Трентино е настроено в подкрепа на връщането на мечките, като над 70% от населението е "За" идеята.
Антонели е на мнение, че обществеността не е била подготвена за това как да си взаимодейства с мечките. Не са били поставени специфични знаци, които да уведомяват местни и туристи, че има мечки в региона, нито е направена кампания, която да разяснява на хората как да се държат, ако се сблъскат с мечка.
Природозащитникът казва още, че не са направени особени улеснения и за движението на мечките от една територия на друга.
Така, вместо да се заселят по целите Алпи, преминавайки от една област в друга, животните остават блокирани в западната част на региона Трентино. Техният път е блокиран от реки, пътища и села.
Кай Елмауер, натуралист и експерт по съвместното съществуване на човека и фауната, също смята, че обучението на локалното население е от решаващо значение за запазването на тяхната безопасност. Според него обаче хората и мечките трябва да се научат да съществуват заедно.
"Има много по-голям шанс мечка да сбърка човек за плячка, ако никога преди не са се срещали", обяснява Елмауер.
Той е категоричен обаче, че да се образоват хората не означава само да им се пуснат няколко видеа и да се поставят табели, а да се обясни какво трябва да се прави на практика. Като това включва редица неща - от съвети как да се изхвърля правилно боклука, до това човек да носи спрей за мечки в гората.
Не само Северна Италия има проблем с мечките. В съседна Словения въпросът стигна до коментарите на министъра на природните ресурси и териториалните въпроси Урош Брежан, който призова за умъртвяването на 230 кафяви мечки.
Според политика идеалният брой на мечките в страната е около 800, като в такива рамки популацията е безопасна и се намира в безопасност. В момента обаче страната има 1100 мечки.
И там активисти и екологични мениджъри спорят за това доколко е приемливо да се разреши ловът на мечки. И също така има ли хуманен начин, по който да бъде контролирана опасността, която те представляват за хората, разхождащи се в планината.
Колкото до мечката JJ4, споровете за живота ѝ още продължават.