Хората, които спазват веган диетата, се радват на по-малък риск от сърдечен удар, което е страхотна новина за тях. Нови проучвания обаче показват, че изцяло растителното хранене увеличава риска от инсулт.
Веганите имат 10 пъти по-малко случаи на сърдечни заболявания, но три пъти повече опасност да получат инсулт в сравнение с месоядните.
Изследването е публикувано от "Британския медицински журнал" и разглежда 48 хил. души на възраст над 18 години.
Въпреки това проучването не може да докаже категорично дали ефектите се дължат само на диетата, или има и други фактори, които оказват влияние. Експертите по здравословно хранене са на мнение, че най-добрият избор за всеки човек е да яде колкото се може, по-голяма гама от хранителни продукти.
Какво добавя проучването към вече известната ни информация?
То анализира данни от проект на Оксфорд, който проследява дълготрайните последици на дадена диета върху здравето. Половината от анкетираните взимат участие в периода между 1993 и 2001 г. и са хора, които консумират месо. Други 16 хил. определят себе си като вегетарианци или вегани и около 7500 съобщават, че са пескатарианци (не консумират месо, но ядат риба).
Те са запитани за хранителните си навици, когато отново се включват в проекта през 2010 г. Предвид са взети и фактори като история на евентуални заболявания, физическата активност и навици като консумирането на алкохол и пушенето.
Общо са регистрирани 2820 случая на сърдечни заболявания и 1072 случая на инсулт, включително 300 хеморагични инсулти, които се случват, когато кръвоносен съд в мозъка изтънее и стигне до кръвоизлив в мозъка.
Установено е, че пескатарианците имат 13% по-нисък риск от сърдечни заболявания в сравнение с тези, които ядат месо, докато веганите имат 22 на сто по-ниска опасност от кардиологични проблеми.
Но анкетираните, които са на изцяло растителна диета, показват 20 на сто по-висок риск от инсулт.
Изследователите предполагат, че това може да се свърже с ниските нива на витамин B12, но уточняват, че са необходими още много изследвания, за да се докаже връзката. Възможно е също подобни асоциации да нямат нищо общо с начина на хранене и да отразяват други фактори, които влияят върху хората, които не консумират месо.
Доказва ли проучването, че веганската диета е нездравословна?
Доктор Франки Филип от Британската асоциация за здравословно хранене е убеден, че изследването не доказва нищо подобно. Според него ръководителите на проекта следят участниците в него с години, но проучват само с какво са се хранили, без да търсят реалните връзки между причина и следствие.
Филип допълва, че посланието към всички е да следват балансиран начин на хранене и да консумират широка гама хранителни вещества. Той обаче смята, че консумиращите месо невинаги си осигуряват разнообразие от хранителни продукти, защото много от тях всяка вечер ядат месо и картофи и нищо друго.
Докторът подчертава и друга важна слабост на проучването - то е правено преди известно време
Веганската диета със сигурност се е изменила чувствително от 90-те години на миналия век до днес. Гамата от вегетариански и вегански храни вече е значително по-голяма, а самото веганство е далеч по-модерно и разпространено. А и вече знаем какви са рисковете за здравето, ако консумираме твърде много преработени храни и червено месо, които се свързват с редица опасности като рак.
Затова експертите по здравословно хранене съветват: да ядете поне пет пъти на ден плодове и зеленчуци; да базирате храненето си на богати на фибри храни; не забравяйте протеините - от немазно месо, риба, морски дарове, бобови, тофу и неосолени ядки; консумирайте млечни продукти или техни пълноценни алтернативи.
Но хората на вегетарианска или веган диета трябва да внимават да си набавят определени нутриенти. Тези, които ядат месо, риба и млечни продукти, например обикновено не страдат от недостиг на витамин B12, който е необходим за здрава нервна система.
Веганите пък могат да си го набавят от подсилените зърнени закуски и хранителната мая.
Желязото също е възможно да се окаже дефицит при вегнаския начин на хранене, но веганите могат да го намерят в пълнозърнестия хляб, сушените плодове и бобовите.
А съветите на специалистите за пореден път доказват старата максима, че всичко е въпрос на правилен баланс.