Хранителни навици, които ни правят тъжни и потиснати

Свикнали сме да свързваме здравословното хранене предимно с ползите за тялото и добрата фигура, но истината е, че това, с което се храним, се отразява и на писхиката и духа.

Когато човек приема добри храни правилно, се чувства по-енергичен, балансиран и изобщо - по-добре. И обратното - непрекъснатият прием на вредни храни влияе на настронието негативно и много често хора с лош хранителен режим се чувстват тъжно, отчаяни и потиснати без повод.

Ето някои от хранителните навици, които влияят зле на настроението ни:

Кофеинова зависимост

Понякога ни се струва, че кафето е единственото нещо, което може да ни помогне да "избутаме" деня. Много хора са свикнали да пият едно кафе преди работа, едно в началото на работния ден, после следобед, а защо не и в късните следобедни часове.

За жалост кофеина не работи точно така, както си мислим, но може да има вредно въздействие върху начина, по който човешкият мозък функционира.

Когато се пристрастим към кофеина, консумацията на кафе губи "вдигащия" си ефект. Пием го, защото тялото ни е зависимо.

Според някои проучвания, когато не сме си набавили дозата, се наблюдава спад в нивата на серотонин, което предизвиква раздразнителност, гняв и понижена концентрация.

Твърде много захар

Всички знаем, че прекаляването със захарта е вредно за нашето здраве. Въпреки че захарните изделия ни карат да се чувстваме добре за кратък период от време, в последствие се получава нещо като "захарен махмурлук", който влияе негативно на настроението и пречи на съня.

Освен това прекалената консумация на рафинирана захар може доведе до проблеми с храносмилането и дори с репродуктивната система.

Злоупотреба с алкохол

Алкохолът доказано потиска работата на централната нервна система. Повечето хора са чували, че той е депресант. Често пием, без да мислим за последиците, а когато дойде махмурлукът, се чувстваме ужасно и в задънена улица.

Неслучайно повечето хора, които злоупотребяват с алкохол, са склонни към отключване на депресивни състояния. Получава се един затворен кръг, в който единствено чашката може временно да оправи насторението, но последиците след това стават все по-негативни.

Прекаляване с пържените храни

Познато ни е онова филмово клише с преяждането в опит да си подобриш настроението. Гаджето ти те е зарязало? Вземи тези пържени картофи със сирене и ще се почувстваш по-добре...

Колко често ви се е случвало да набивате джънк, само и само да да се почувствате хубаво?

Само че ефектът е доста краткотраен и обикновено след това настъпва моментът на горчиви съжаления.

Обикновено изобщо не се замисляме, че тези храни вредят не само тялото, но и на психиката ни. Често злоупотребата с пържено се наблюдава при хора, страдащи от депресия.

Пропускане на закуската

Все повече хора просто не обичат да закусват, нямат този навик и не виждат причина тепърва да си го създават.

Чували сме клишето, че закуската е най-важното хранене през деня. И това е вярно.
Пропускането на закуската води до понижаване на кръвната захар. Това се отразява и на работата на мозъка.

Понякога не закусваме и на обяд също не сме гладни, което ни кара да пропуснем и обяда. Това се дължи на факта, че тялото свиква да не получава храна, което може да доведе до нежелани последици за организма.

Ако хапнете нещо хранително на закуска, тялото ви и най-вече умът ви ще са ви благодарни.

Новините

Най-четените