Когато говорим за български постижения в отборните спортове, можем да посочим немалко примери, предимно от далечното минало.
Примери за медали от олимпиади във волейбола, баскетбола и дори във футбола, примери за издигане на отделни наши отбори от различните спортове до сблъсъци със световния елит, примери за докосване на невъобразима мечта, както през приказното футболно лято на САЩ '94.
Но в колко случаи България не просто пробива в някой колективен спорт, но и категорично стъпва на върха?
На първо място, това е случаят, когато ЦСКА става европейски шампион по волейбол в златните години за този спорт у нас.
През 1969 г. най-успешният роден волейболен клуб печели Купата на европейските шампиони - първи трофей от такъв ранг за колективните ни спортове при мъжете.
Успехът допринася много за популяризирането на волейбола в България, а героите на "армейците" от онзи период формират ядрото и на националния отбор, за да запишат исторически постижения и с него.
От самото си създаване ЦСКА се превръща във водещ отбор в родния волейбол и става шампион на България в годината на основаването си (1948), както и година след това.
В края на 60-те отборът вече е натрупал шест домашни титли, но не спира да се стреми и към най-високото отличие в Европа.
Тогава ЦСКА се състои от изключителни играчи, на които им предстои да се превърнат в легенди - Димитър Златанов (единственият българин във волейболната Зала на славата и нападател №1 в света за 1970 г.), Васил Симов, Димитър Каров, Стойчо Крайчев, Здравко Симеонов, Александър Тренев.
Техният поход към европейската титла стартира през есента на 1968 г. в Тирана, където противник е местният Динамо. Той няма с какво да отговори на класата в българския състав и губи в два мача, а следващият съперник е СК Лайпциг.
В германския отбор се състезават 10 от играчите в националния отбор на ГДР, който година по-късно ще стане световен шампион, побеждавайки именно България на финала.
Знаете ли, че с новия талон КЕШ на Българския спортен тотализатор можете да спечелите 150 000 лв.?
Талонът обещава:
-Висока честота на печалби
-Над 1 380 000 печалби от 3 лв. до 50 000 лв.;
-Топ печалба от 150 000 лв.;
-Печалби в играта за общо 8 150 000 лв.;
-Възможност за повече от една печалба от един талон;
-18 шанса за парична печалба;
-Две игрални зони във всеки талон;
-Талони в 2 различни атрактивни дизайна с увлекателни игрални условия за спечелване на парични печалби
Треньорът на ЦСКА Милко Караиванов успява да издейства и двата мача със СК Лайпциг да се играят на българска земя и така "червените" постигат две победи в зала "Сливница". На полуфиналите препятствието е полският АЗС-АВФ Варшава - още един тим с множество национали в състава си.
ЦСКА обаче изнася уникален мач пред пълните трибуни в зала "Универсиада" и отнася поляците с 3:0 гейма.
В реванша на нашите им е нужен само гейм и те печелят още първия, макар че впоследствие отстъпват с 1:3.
Финалът също се играе в два мача, а противник е румънският Стяуа Букурещ. Още веднъж ЦСКА се доказва като безапелационен домакин и разбива румънците със светкавично 3:0 в София. В Стяуа са зашеметени и макар че реваншът е доста по-оспорван, ЦСКА побеждава с 3:2 и се качва на европейския връх.
По време на битката в Румъния капитанът Васил Симов е измъчван от силни болки в крака и едвам издържа до последната точка, а Димитър Златанов припада от умора, но победата е достигната.
Победа за историята! Единствен трофей от КЕШ в мъжкия волейбол на България.
Само година по-късно и националният отбор е на косъм от нещо велико - спечелване на световното първенство в София.
Същата шестица, извоювала европейската титла на ЦСКА, е в основата на състава, който губи драматично финала от ФРГ, след като води в решителния гейм с 10:1 и 13:3 (а тогава мачовете все още се играят до 15 точки).
Националите се разминават с трофея, но за клубния волейбол на България предстоят шеметни години.
През 1971 г. ЦСКА отново е в топ 4 на Стария континент, но губи полуфинала от чешкия Бърно. След още 5 години, през 1976-а, един подмладен тим на ЦСКА грабва единствената Купа на носителите на купи в историята на родния мъжки волейбол.
Година по-късно "армейците" отново са във финалната четворка за КЕШ и се нареждат на трето място.
Да не забравяме и успехите при жените, където ЦСКА става европейски шампион през 1979 и 1984 г.
Женският тим на Левски пък се изкачва на европейския връх още през 1964 г. под ръководството на големия треньор Владимир Прохоров.
Днес подобни успехи звучат като абсолютна фантастика за който и да е български отбор, но в онези далеч по-романтични времена родният спорт е способен да се конкурира с най-големите и да ги побеждава.
За тези постижения твърде рядко се говори - а припомнянето им може да бъде повод не само за гордост, но и за силна мотивация за всеки български спортист. И за всички, подкрепящи родния спорт.
*Материалът е публикуван със съдействието на БЪЛГАРСКИЯ СПОРТЕН ТОТАЛИЗАТОР