Леви симпатизанти се събраха пред Паметника на съветската армия и образуваха "жива верига" в негова защита.
Протестът в защита на монумента, който наричат още МОЧА, беше организиран от БСП и "Възраждане", но на място в центъра на София дойдоха и от Левицата, както и Волен Сидеров и членове на партия "Атака".
Протестиращите, които са предимно с русофилски уклони, настояват паметникът да си остане на мястото.
Според тях той символизира победата над фашизма и не бива да бъде демонтиран, за да служи като урок за идните поколения. Около монумента се изви хоро, след което част от демонстрантите преминаха и по съседните централни улици.
Други се притесняват от ответна реакция от страна на Русия и Руското посолство в България.
Протести се проведоха и пред Президентството и Столична община, по време на които демонстрантите настояваха "да не се пипа българската история".
Сградата на общината беше замервана с яйца и червена боя.
Припомняме, че Столичният общински съвет вече предприе първата стъпка към преместването на монумента, след като Комисията по култура единодушно гласува фигурите край основния постамент да се преместят в Музея на социалистическото изкуство.
Общински съветници цитират протокол на Столична голяма община, според който паметникът е изграден с "политическо-възпитателно предназначение", от което в момента вече няма никаква нужда.
МОЧА не е обвързан с реални исторически събития, припомнят още съветници, които подкрепят демонтажа му.
Какво трябва да бъде направено с Паметника на съветската армия в София?
Тепърва ще се решава и съдбата на 37-метровия постамент, като идеята е той също да бъде преместен в музей и около него да бъде оформена тематична алея, посветена на 40-те години на миналия век.
Днес Столичният общински съвет ще гласува предложението Паметникът на съветската армия да бъде премахнат от Княжеската градина.
Монументът е държавна собственост, но земята под него е общинска. Затова СОС трябва да гласува решението за демонтаж, след което да възложи на Йорданка Фандъкова да поиска от областния управител преместването.
Предложението за демонтаж датира още от 2020 г. и е внесено от "Демократична България".
Снимки от протестите можете да видите горе в галерията.