Евразийската олимпиада с аромат на газ

Ако се питате защо премиерът Бойко Борисов предпочете да посрещне рождения си ден в Баку вместо в София, отговорът ще се окаже доста интересен.

Точно в този момент столицата на Азербайджан е събрала на едно място елита на евразийската политика, бизнес и енергетика.

Баку е домакин на първите по рода си Европейски игри - ново регионално спортно състезание, в което участват 49 страни в спор за златните медали в 20 спортни дисциплини - бадминтон, баскетбол 3x3, бокс, борба (свободна, класическа, женска), велосипедни спортове (включително маунтинбайк и BMX), четири вида водни спортове, волейбол, гребане, акробатика, аеробика, скок на батут, спортна и художествена гимнастика, джудо, карате, лека атлетика, плажен футбол и плажен волейбол, тенис на маса, самбо, стрелба, стрелба с лък, триатлон, таекуондо и фехтовка.

Събитието беше открито в петък с впечатляваща церемония, сравнима с най-доброто спортно шоу - откриването на Олимпийските игри.

Само за тази част от програмата са похарчени повече от 100 млн. долара, по информация на министъра на младежта и спорта на Азербайджан Азад Рагимов. Цялото състезание се оценява в доста широк диапазон - между 1 и 7 млрд. евро.

В церемонията участваха повече от 2000 души, а Лейди Гага изпълни песента на Джон Ленън Imagine.

Петкратната олимпийска медалистка Мария Гроздева беше знаменосец на българската делегация.

Специалните гости на Илхам Алиев, обаче, бяха още по-забележителни от спектакъла на терена.

ВИП-ложата на Олимпийския стадион събра доста любопитна политическа група: руския президент Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган със съпругата си, Александър Лукашенко от Беларус, сръбкия президент Томислав Николич, държавния глава на Черна гора Филип Вуянович, президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, президента на Таджикистан Емомали Рахмон, великия херцог на Люксембург Анри, принц Албер II от Монако, председателя на Олимпийския комитет на Катар - синът на шейх Ал Тани, принцът на Саудитска Арабия Абдула бин Мусад, и... българския премиер Бойко Борисов.

Борисов е единственият правителствен ръководител на държава-членка на Европейския съюз, който е присъствал лично на откриването на Игрите в Баку. В българската делегация участват президентът на БОК Стефка Костадинова и министърът на спорта Красен Кралев.

Сред останалите гости са парламентарни и правителствени делегати от Австрия, Латвия, Мексико, Украйна, Грузия, Великобритания, Ватикана, и др.

По всичко личи, че спортът е бил само "предястие" по време на официалната вечеря, дадена от президента на Азербайджан Илхам Алиев.

Още в петък Алиев се срещна с Бойко Борисов, за да обсъдят плановете за т.нар. "газов хъб" в България, който според амбициите на премиера - трябва да превърне страната в енергиен разпределителен център.

"Имайки предвид капацитета на връзката с Гърция и проектираните връзки с газопреносните системи на Румъния и Сърбия, възможностите на България за газово разпределение към цяла Европа се увеличават значително и затова Азербайджан може да планира реализирането на много по-големи от количества газ за България и Европа", съобщава Министерски съвет след срещата между двамата.

Междувременно "Турски поток" се оказа част от темите на разговорите между Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, които използваха съботния ден, за да проведат закрити разговори в Баку. В тях са взели участие и съветникът на президента Юрий Ушаков, външният министър Сергей Лавров, министърът на енергетиката Александър Новак, и ръководителите на "Росатом" и "Газпром" Сергей Кириенко и Алексей Милер.

Срещата идва само седмица след изненадващия резултат от парламентарните избори в Турция, който постави под въпрос бъдещето на газопровода.

Няма информация дали ще се проведе разговор между Борисов и Путин, чиято последна официална среща на четири очи датира от края на 2010 г. в София - тогава руският президент си тръгна от Министерски съвет с каракачанска овчарка и с учредителен договор за компанията "Южен поток България".

И докато политиците обсъждат бъдещето на газовите коридори от Азия към Европа, по света се води яростна кампания за бойкот на Европейските игри заради нарушенията на човешките права в Азербайджан.

Хадия Исмайлова е бивш журналист от Радио Свободна Европа, която от няколко месеца лежи в ареста за пореден път заради разследванията си за корупцията при организацията на Европейските игри.

В писмо до New York Times тя обяви, че "политическите затворници се нарочват само защото казват истината за ситуацията в страната".

"Не позволявайте на властта в Азербайджан да разсее вниманието ви от корупцията и злоупотребите. Продължавайте да се борите за човешките права, за онези, които нямат право на глас", пише още в писмото на Исмайлова.

Правилникът на Европейския олимпийски комитет, обаче, забранява "политическа, религиозна или расистка пропаганда на местата, на които се провеждат Европейските игри, както и на всички останали локации, свързани с игрите".

Баку събира толкова много спортисти поради факта, че в някои от спортните дисциплини ще се разпределят квоти за Олимпиадата в Рио 2016.

Не всички елитни състезатели обаче се отзоваха на поканата за участие в премиерното издание. Най-добрите лекоатлети изобщо не се явиха в Баку, тъй като Игрите се смесват с календара на важните традиционни състезания.

Бъдещето на Европейските игри остава неясно поради решението на Холандия да се оттегли от домакинството през 2019 г., когато е планирано второто издание на състезанието.

Новините

Най-четените