Тежки дни за поляците. След като разбраха, че обичаният от всички папа Йоан Павел II е имал „романтична история с омъжена жена в продължение на 30 години", сега националният герой и Нобелов лауреат за мир Лех Валенса се оказа агент на комунистическите тайни служби.
Валенса, легендарният профсъюзен лидер с ключова роля за демократичния преход в цяла Източна Европа, е работил като агент на бившите служби с псевдонима „Болек". Той е бил активен в периода 1970 - 1976 г.
Документи, потвърждаващи това, са открити в дома на починалия през 2015 г. генерал и последен вътрешен министър на бившия режим - Чеслав Кишчак.
Сред тях е заявление за желание за работа в полската Държавна сигурност, подписано от "Лех Валенса - Болек". Открито е негово сведение по отношение на щатен служител на службите, други донесения, а също така и разписки за получени пари.
Полският институт за национална памет е конфискувал архивите - общо 279 страници в две папки - от вдовицата на Кишчак, тъй като първоначално тя се е опитала да им ги продаде. Тепърва предстои те да бъдат щателно проучени.
Известният полски дисидент Анджей Гвязда коментира, че "шкафът на Кишчак" е само началото, тъй като подобни архиви има много.
Лех Валенса основава първия профсъюз в Съветския блок през 1980 г. - „Солидарност", а след това става първият демократично избран президент на Полша през 1900 г.
72-годишният кумир на свободата отрече съмненията от Венецуела, където го застигна новината.
Не за първи път Лех Валенса е обвиняван, че има агентурно минало. Преди 16 години, когато пак беше кандидат за президент, отново се появиха документи за агент Болек. Тогава Валенса обвини политическите си опоненти и „старите ченгета" в „активно мероприятие", което цели да го дискредитира.
В страната има специален съд, който се занимава с проучване на миналото на лицата, които кандидатстват или заемат държавни длъжност. В изслушването си тогава той заяви, че за първи път вижда декларацията от 29 декември 1970, с която става стане секретен сътрудник. В крайна сметка съдът реши, че няма доказателства, че Валенса е агент Болек.
През 2008 г. историците от Полския института за национална памет Славомир Ценкевич и Петър Гонтарчук публикуваха книга, в която твърдяха, че бившият президент е именно агент Болек. Според историците след като Валенса е избран за президент, той е наредил унищожаването на уличаващите го архиви.
„Нищо от това не се е случило. Не съм имал никакво влияние над това, което тайната полиция прави или пише", коментира тогава Валенса пред BBC.
Сега директорът на ИНП на Полша Лукаш Камински потвърди достоверността на последните документи в архивите на Кишчак.
Политически трус
Находката от дома на Кишчак се превърна в истински трус за политическия елит във Варшава и за цялата страна.
Всички телевизии, радиа, вестници и интернет-сайтове обсъждат новината, която може да окаже влияние и върху баланса на политическите сили.
Ръководителят на опозиционната "Гражданска платформа" Гжегож Схетина обяви, че публикуването на компрометиращите материали срещу Валенса има дълбоко политически характер, а и документите не помагат за разкриването на тайните на историята.
Вицепремиерът Матеуш Моравецки от "Право и справедливост" коментира, че бившият президент не е намерил сили в себе си да се извини за миналото, поради което е "нанесъл удар на Полша".