Хапчето, което елиминира махмурлука

Гордостта идва преди разрухата, високомерието - преди падението, а махмурлукът идва след петъчните вечери с неизбежността на неуправляем товарен влак - само че много по-шумен и задвижван от неблагоразумно количество коктейли.

Махмурлукът е несправедливост, която измъчва човечеството и се повтаря до безкрайност. Но пък какво да се прави, това е кръгът на живота... така да се каже.

Не и ако Дейвид Нът постигне целите си.

Нът е професор по невропсихофармакология в Имперския колеж в Лондон и бивш съветник по лекарствената политика на британското правителство. По-рано тази година той представи две нови лекарства, които имитират усещането за алкохолно опиянение, без да са налице неприятните странични ефекти, и които намаляват ефекта от алкохола.

Вечният въпрос дали да изпием още една чаша вино, макар да е неделя вечер и да не сме изпрали хубавата риза за утре, може би най-после е намерил решение.

Първото от вълшебните лекарства на Нът е "алкосинт" - не-токсична опияняваща напитка, която предизвиква същия ефект на алкохола "обичам те, човече", но не носи със себе си риск от махмурлук, агресия, загуба на контрол или хаосa, произлизащ от помпането на черния дроб с токсични субстанции.

"Алкосинт действа върху онези части на мозъка, които осигуряват приятните ефекти от алкохола, а не и към тези, причиняващи негативните му страни", обяснява Нът, който се надява заместителят на алкохола да бъде маркетиран като аналог на обикновените алкохолни напитки и да е на сравнително ниска цена.

Има обаче опасения за безопасността на лекарството, доколкото то е производно на бензодиазепина - и е от семейството на валиума, отказването от който е по-трудно отколкото от хероина, според някои ескперти.

Нът твърди, че алкосинт няма същите симптоми на абстиненция като валиума, обяснявайки, че той "не взаимодейства с тези рецептори, които причиняват пристрастяване към бензодиазепините."

Запитан за мнение за рисковете от продажбата на алкосинт на масови потребители, говорител на британското Кралско фармацевтично общество заяви: "За съжаление не знаем още достатъчно за това как работи той, за да дадем информиран коментар."

Това не е първият случай, при който разработките на Нът биват посрещани с опасения.

През 2009 г. невропсихофармакологът бе разкритикуван заради твърденията си, че екстазито не е по-опасно от конната езда.

Втората разработка на Нът се описва като "предпазител", който намалява ефекта от алкохола върху тялото.

Ако хапчето бъде употребено преди пиене на алкохол, невъзможно е човек да се напие "до степен на безпомощност", т.е. да е достатъчно пиян, за да си мисли, че увещаването на диджея да пусне "Single Ladies" за "всичките ми момичета" е добра идея.

Ако стане масово достъпно, хапчето може да се използва като бърз начин за изтрезняване след ожесточено купонясване, или да намали риска от шофиране в пияно състояние, въпреки че Нът препоръчва цената му да бъде висока, за да се избегне злоупотребата с него.

Новите лекарства на Нът обаче не целят само да улеснят купонясването през седмицата.

Професорът подчертава и потенциала на алкосинт като лек за пристрастяването към алкохола.

"Надявам се алкохолизмът да изчезне и хората да спрат да употребяват алкохол", казва той. "Възможно алкосинт да помогне на хората с алкохолен проблем да ограничат пиенето ."

Във Великобритания здравната каса одобрява медикаменти като акампрозат - лекарство, влияещо на нивата на гама-амино бутиричната киселина (GABA) в мозъка - за предотвратяване на повторно пристрастяване у хора, които успешно са постигнали пълно въздържание от алкохол. В момента тече дебат за лечението на пристрастеността към алкохола по медикаментозен път.

„Лекарствата имат значение и помагат на хората с алкохолна зависимост или на онези, което редовно прекаляват с алкохола", коментира Джаки Балард, изпълнителен директор на организацията Alcohol Concern. "Основният проблем обаче е културата, в която алкохолът се рекламира навсякъде, продава се евтино почти навсякъде по всяко време, а хората трудно устояват на натиска от общността си да консумират алкохол".

Мнозина смятат, че не медикаментите, а по-строгите регулации за реклама и продажба на алкохол ще ограничат на злоупотребата.

През януари властите в Ирландия решиха да наложат минимална цена на алкохола, нещо, което министърът на здравеопазването Лео Варадкар описва като "отговор на факта, че мнозинството пълнолетни ирландци пият прекалено много, а много от тях и пият много рисково".

Без значение дали е вълшебно лекарство или крачка в погрешна посока, засега алкосинт и хапчето-"предпазител" са все още в ранен стадий на развитие.

Нът е кандидатствал за лицензиране на 85 нови химични съставки в алкосинт и другото му лекарство от DrugsScience и фондацията "Бекли" - разходите за тестове за преодоляване на юридическите процедури вероятно ще достигнат 1 млн. британски лири, така че Нът е преценил, че има нужда от по-стабилна финансова подкрепа.

Кой знае, може би това е нещо добро. Наистина ли желаем да изпитваме синтезирано усещане на непълноценно опиянение? Да живеем хедонистично, като се давим в текила с нулеви последствия от препиването?

Всъщност подобна перспектива като че ли звучи доста добре.

Новините

Най-четените