McDonald`s в Русия: От "осанна" до "разпни го"

Началото на 1990 г. е етап на промяна за целия свят. Берлинската стена е паднала, режимите в бившия Източен блок един по един започват да си отиват, на света му предстои един дълъг преход, а "Капиталистическият Запад" започва първи стабилни крачки към навлизане в социалистическите държави.

По това време големите западни марки като Coca Cola, Johnnie Walker и McDonald's все още имат силата на символ на свободата, идваща от свободния пазар и свободните общества. И преди падането на желязната завеса техните продукти са ценени като изключително редки и луксозни стоки.

След 1989 г. обаче този ефект се усилва допълнително и всичко, което се свързва по някакъв начин със "Запад", "демокрация", "САЩ" и "подобрение" имат невероятната сила да увличат хората, сякаш им се предлага нещо уникално и дори магическо.

В този момент обаче те стават една идея по-достъпни. А когато тези марки решават да влязат на източния пазар, настава фурор.

Най-ясно се вижда това при отварянето на първия ресторант на McDonalds в Москва на 31 януари 1990 г.

Няколко години преди това компанията е ухажвала съветските власти, които да й позволят да построи най-големия си до момента ресторант в света. Така след строежа и стабилна рекламна кампания, в последния ден на януари първият McDonald's в Русия е готов да отвори врати.

Часове преди откриването на заведението на площад "Пушкин" около 5 хил. души вече чакат на опашка, за да се докоснат до "вкуса за Запада". За целия ден през ресторанта минават над 30 хил. души. Опашките се извиват в продължение на поне няколко километра.

Цените за сметка на това са доста високи. Само бургерът "Биг Мак" се продава на цена от 4 рубли. За сравнение по това време в Москва един голям, хубав ръжен хляб струва 20 копейки, а вечеря в добър ресторант излиза около 5 рубли. Някои разказват, че човек спокойно може да изхарчи седмичния си надник за едно пълно меню със сандвич, картофки, кола и десерт.

И все пак хората се редят на огромните опашки и чакат с часове, за да вкусят от "великолепния Запад" - земята, където щастието и просперитетът са за всички, където няма реални проблеми, където всеки носи дънки, пие кока кола и пепси от McDonald's, слуша рок музиката и се забавлява. Вкусът на американския живот.

В деня на откриването през ресторанта минава да обядва и бъдещият руски президент Борис Елцин (който, разбира се, не чака на опашката).

Самият ресторант е най-големият, който веригата е отваряла (до 2012 г., когато в Лондон е открит по-голям) - 700 места вътре в самия ресторант и още 200 навън, 27 каси и солиден персонал - достатъчни за най-големия и единствен ресторант за бързо хранене в многомилионната столица на Русия.

В първите пет години от съществуването това е най-печелившото заведение на веригата в света.

В годините след това мястото се превръща в традиционна дестинация на московчани. Първоначално много руснаци приемат McDonald's като традиционен ресторант и отиват там, облечени официално. В заведението на площад "Пушкин" се празнуват и множество сватби.

Хартиените опаковки се запазват с идеята да се използват отново и не една и две московски домакини ги изваждат, за да слагат в тях домашно изпържените си картофи.

След 2000 г. този магически имидж на заведението обаче започва да избледнява значително заради самите отношения между САЩ и Русия. В Момента от McDonald's Russia твърдят, че те преди всичко са руска компания. Почти всички доставчици на ресторанта са руски, както и висшите му мениджъри, а ръководителят на компанията определя марковото М като "златни руски арки".

Компанията обаче си има причини да омаловажава връзката със САЩ.

След като Вашингтон наложи санкции върху Русия заради ролята й в Украйна през 2014 г., държавната руска агенция за контрол на здравето временно закри десетки ресторанти на McDonald's, включително и първия открит в Москва, позовавайки се на опасения около хигиената.

Тогава някои руски политици настояваха цялата верига да бъде изтеглена от страната, а мнозина са тези, които одобряват действията - знак към САЩ, че с Русия шега не бива.

Засега това едва ли ще стане, особено при факта, че под шапката на McDonald's в Русия има над 650 ресторанта, а компанията обяви страната за един от пазарите с най-голям растеж за 2016 г.

Едно е сигурно обаче - в русия "Биг мак" отдавна няма вкус на свобода.

#1 TheRock 31.01.2018 в 13:00:25

А кой ги съди и доказа, че не продават храна!?

#2 dedogo6 31.01.2018 в 13:32:25

"За сравнение по това време в Москва един голям, хубав ръжен хляб струва 20 копейки " То това така, ама ако намериш от де да го купиш тоя хляб... Щото в соц-а, особено по това време и хляб беше трудно да се намери.А за кренвирши си се биеха по дефолт в хранителните магазини в СССР. Не, че хваля McDonalds, техните сандвичи издържат векове без да се развалят , пък и тук в България цените им и в момента са такива, че се чудя кой ще даде 10-15 лв за пълно меню, след като за толкова пари в нормално заведение за хранене не може да си тръгнеш след ядене за толкова пари. Но да речем, че всеки, включително и аз, похапваме от време на време там Просто е видно колко много е нямало по соц-а, за да се редят хората на такива опашки за някакви хамбургери.

#3 ММ 31.01.2018 в 14:36:23

дедо, на 31 януари 1990 соцът не е ли свършил?

#4 dedo adji 31.01.2018 в 15:16:43

Доставчиците и висшите мениджъри били руски. Много добре. Концентратът и аспартамът за кока и пепси са вносни, руска е само водата. По-интересно е къде отиват печалбите в рубли, конвертирани в долари. Не за нас, за руския бюджет. Обяд в добър еесторант за 5 рубли през 93-та нямаше, даже и през 83-та трудно се намираше. Хляб не съм купувал, но съм купувал московская колбаса, истински салам от месо, както се казваше в една наша теле реклама, по 3.60. И това, че не можело да се купи, както казва дядо Гошо, сигурно е било вярно в Пиянск или Мухосранск. В столиците и в черноморските и балтийски портове имаше спец снабжение, като витрини на социализъма. Привлекателността на Мак Доналдс беше в полъха от Свободния Свят, към който всички се юрнахме като отвързани коне след 89г. Потичахме свободно, после видяхме, че и в Свободния Свят пасищата са оградени. Не случайно се казва, че запазвали и хартиените опаковки. Найлонови торбички с Marlboro и Wrangler, които купувахме от Лас Палмас за 10-20 цента вървяха в Мурманск по 5 рубли. А на McDonalds самите американци му казват junk food. Никога не съм стъпвал в такъв и не смятам, освен ако прегладнея някъде в САЩ. Веднаж влязох погрешка в един в Белгия, но като видях, че няма бира, си излязох.

#5 gothic 31.01.2018 в 16:24:18

В събота се моткахме със синягата и той ме изнуди да влезем м Макдоналдс. Насилих се е пробвах т. нар. БигМак. Е по-безвкусно нещо не бях и опитвал. Предпочитам си двете кебапчета в хлебче....

#6 SamVaims 31.01.2018 в 16:36:51

Като става въпрос за стоки, приканвам всички русофили да пазаруват от верига магазини "Берьозка". Из Варна съм виждал 2 такива магазина, предлагащи традиционни руски буламачи. Интересното е, че единствения човек, който ще видите ако се объркате да влезете в магазина, или просто погледнете през витрината, е една блуждаеща в отвъдното, отегчена продавачка. Винаги и по всяко време на деня. Та апела ми е "Русофили, бъдете патриоти, стимулирайте руската икономика".

#7 dedogo6 31.01.2018 в 16:39:50

"дедо, на 31 януари 1990 соцът не е ли свършил?" ММ, в Русия (по настоящем) соц-а никога не си е тръгвал. Това първо. Второ - 1990 година в СССР още е било толкова комунистическо и толкова е нямало нищо, че сам виждаш ефекта на един McDonalds.

#8 dedogo6 31.01.2018 в 16:41:56

Sam, аз в интерес на истината един път си купих сельодка от тези магазини - ми за нищо не става и е поне един път по-скъпа. Нашата сельодка (примерно в билла) е поне 5 пъти по-вкусна.

#9 SamVaims 31.01.2018 в 17:00:47

"Sam, аз в интерес на истината един път си купих сельодка от тези магазини - ми за нищо не става и е поне един път по-скъпа." Съветът ми към теб - НЕ си купувай хайвер.

#10 dedo adji 31.01.2018 в 17:13:16

Дядо гошо, наша сельодка няма. Тая риба в Черно море не се въди. Това, дето си купил от билата е било европейска, а може и руска с европейски етикет. Да ви са сладки биг маците. Аз, като искам да си направя кефа си купувам от березката водка Столичная и печень трески. Има ги и извън, но не често и навсякъде.

#11 dedogo6 31.01.2018 в 17:35:57

Sam, това с хайвера се минах веднъж И го метнах в кофата

#12 dedogo6 31.01.2018 в 17:38:33

Дедо хаджи, аз под наша сельодка исках да кажа в наш магазин, то че няма такова животно по нашето море е ясно Просто направих сравнение с това което е в нашите магазини и в берьозка.

#14 dedo adji 01.02.2018 в 02:05:28

Бароне, не си виждал зазимен град. Малко преди украинските панаири, през февруари 14г попаднах във Феодосия - курортен център, като целия Крим. В 3 поредни кръчми, между 20 и 22ч бях единственият клиент. А там все пак живеят 80 000 души, нарочно питах.

#17 Xaoc 01.02.2018 в 10:12:00

Аз лично ги степенувам така: КФС Макдоналдс Бъргър кинг Майстор Миро Пала бургер Иначе ако имам време, си правя скара вкъщи. Но това и ресторантите са други категории.

#19 Ampeli Kuku 01.02.2018 в 13:41:28

Кату чуя Русия се сещам за долна Мъстия!

Новините

Най-четените