Говори ми на "Гугъл"-а

Иска ви ли се да можете oа търсите в Интернет, без да се докосвате до компютър или телефон? Или пък да ви отговорят на въпрос, преди дори да сте го задали? А какво ще кажете за напомняне какво трябва да купите всеки път, щом минете покрай някой супермаркет?

Това са само част от последните нововъведения към търсачката на Google, които компанията представи на ежегодната си конференция за разработчици Google I/O. Около 2/3 от уеб търсенията в САЩ се осъществяват чрез Google - конкурентите Bing и Yahoo изостават сериозно.

Миналата седмица главният вицепрезидент на Google Амит Сингхал за първи път съобщи за новите промени около търсачката.

Google Chrome се сдобива с гласови команди

Google въвеждат гласово търсене в браузъра си Chrome, тоест потребителите буквално ще казват на програмата какво търсят. Работи горе-долу така: изричате "OK Google" и ключовите думи, след което гледате резултатите на екрана.

Екипът, разработващ търсачката на Google, е вманиачен по компютъра от "Стар Трек" - научнофантастичната, вездесъща и невидима система за управление чрез гласови команди, която отговаря на въпроси и изпълнява задания всеки път, щом членовете на екипажа на „Ентърпрайз" започват изреченията си с думата "компютър". По думите на Сингхал, това е "идеалната система".

Ако замените "компютър" с "ОК", ще ви стане съвсем ясно накъде се е запътила търсачката-гигант. Собствениците на Google Glass пък могат да активират търсенето чрез този аксесоар с думите "OK Glass," последвани от ключови думи за търсенето или дори гласови команди като "запиши видеоклип".

Сега гласовият интерфейс ще обхване устройства от всякакъв тип.

"Нямам търпение кухненският ми компютър да заработи по този модел и да разреши всичките ни терзания около това какво да сготвим за вечеря, без дори да се налага да си изваждам телефона от джоба," въодушевено заявява Сингхал.

Новата функция ще бъде достъпна за потребителите на Chrome чрез различните платформи още през следващите седмици.

Повече контекст при резултатите от търсенето

Google обработва повече от един милиард търсения всеки ден. 85% от тях са били въвеждани в търсачката и преди. Това означава, че Google знае много повече от самия отговор на нашите въпроси. Алгоритъмът знае кои търсения обикновено следват това, което вече сме направили.

Сега търсачката интегрира цялото това свързано съдържание в самия отговор на нашия въпрос, което от своя страна има потенциала да спести една стъпка в работата на потребителите.

"По принцип, вече сме способни да очакваме следващия ви въпрос, преди дори да сте го задали," обяснява Сингхал.

Да речем например, че търсите информация за населението на Канада. Според предишните търсения по темата, най-често срещаното последващо търсене е свързано с населението на Калифорния (в случай, че се чудите защо - населението на Калифорния е съвсем малко по-голямо от това на Канада).

Освен това, търсенето на информация за населението би могло да показва и таблици със сравнение между подобни местоположения, както и свързана с това статистика като средна продължителност на живота и БВП на конкретната държава или регион.

Новата функция се възползва и от Google Knowledge Graph, за да направи необходимите връзки. Knowledge Graph е постоянно растящата база данни за стоки и предмети на Google - може би сте забелязали нейните компоненти от дясната страна на всеки стандартен списък с резултати от търсене.

Макар че търсенето преди се основаваше до голяма степен на наличието на ключови думи, графиката прави по-точни връзки и разпознава логичната последователност. Например системата знае, че "Уорън Хардинг" не са просто две думи. Google свързва името с 29-тия президент на САЩ, затова добавя към търсенето и списък с останалите американски президенти.

Google Now ще напомня на потребителите

Google Now е инструментът за предвиждане на търсенията, достъпен в приложенията за търсене на Google за Android и iOS. Инструментът извлича информация от личния ви календар, регистрацията ви в Gmail, историята на търсенията и местоположението ви, за да предоставя полезна информация, преди да сте я потърсили.

Тези парченца данни, наречени "бележки", биха могли например да показват какъв е трафикът по пътя за работа, ревюта за ресторанти, в които имате резервации и резултатите от последните мачове на футболните отбори, които търсите най-често в Google.

Тази седмица Google добавя към тази функция и напомняния. Използвайки местоположението на телефона ви, те ще се появяват само тогава, когато наистина имате нужда от тях. Например когато минавате през кварталната бакалия, телефонът ви ще ви подсеща да купите домати, а преди да тръгнете за работа сутринта, на дисплея ще се появява напомняне да сложите дрехите си за тренировка в багажника в случай, че днес е денят ви за фитнес.

Тези типове напомняния са често срещани в мобилните приложения. Apple, например, има свой собствен инструмент, базиран на местонахождението, предназначен за iPhone и iPad устройствата.

Новата функция първоначално ще бъде достъпна единствено за Android, след което и за iOS. Освен това, Google представя и други функции на Google Now, които предоставят актуална информация за музика и филми.

Разглеждани поотделно, нововъведенията може би не изглеждат толкова впечатляващо. Заедно обаче, те все повече ни доближават до момента, в който компютърът от „Стар Трек" ще се помещава във всяко устройство, платформа и местоположение.

Новините

Най-четените