Ако батерията на смартфона ви пада прекалено бързо, за това можете да вините... ъпдейта на операционната си система.
Според британската потребителска група Which?, цитирана от The Telegraph, ъпдейтите на операционните системи на Аndroid и iPhone до най-последната им възможна версия може да са причина за много по-бързото падане на батерията.
С до три часа може да намалее живота на батерията при ъпдейт.
Телефон на две години iPhone 6 губи 38 минути от живота на батерията, ако операционната система бъде ъпейтната до iOS 10, твърдят от Which?. Батерията на Nexus 6P пада от 12 часа на 9, когато е инсталирана последната версия на Android.
Мобилните производители твърдят, че инсталацията на последния софтуер на iPhone, както и този на Android подобрява живота на батерията, вместо да го скъсява.
Компаниите за мобилни технологии обикновено пускат сериозен ъпдейт на софтуера всяка година като добавят малки промени. Когато ъпдейтът е пуснат, потребителите получават съобщения, които ги призовават да ъпгрейднат до последната версия и обикновено не им се оставя друг избор, нито възможност да се върнат към предишната версия на операционна система.
Групата Which? смята, че софтуерните ъпдейти също така спомагат за драматичното падане на паметта на таблетите и смартфоните, заради повишената експлоатация на по-напредналия софтуер.
Таблетът Surface Pro 3 на Microsoft губи цели 30 гигабайта от паметта си, когато е ъпдейтнат до последната версия на Windows.
Ъпдейтите често включват нови фунции и важни промени в сигурността, които пазят потребителите или поправят бъговете на по-ранните версии.
Според потребителската група мобилните компании трябва да предупреждават за страничните ефекти от ъпдейтите и да позволява на собствениците на мобилни устройства да могат да върнат софтуера до предишния ъпдейт.
От групата предупреждават още, че проблемът с ъпдейтите не важи при всички случаи. При iPad Air ъпдейтът до последната версия на софтуера подобрява живота на батерията с два часа, а ъпдейта при таблет Samsung Galaxy подобрява живота на батерията с четири и половина часа.
"Като се има предвид колко разчитаме на мобилните устройства, компаниите трябва да ни казват повече за възможните странични ефекти на ъпдейтите, както и за плюсовете", споделя Ричард Хийдланд от Which? пред The Telegrpah.
От Apple и Google отказват коментари на твърденията.