"Снимай сега, фокусирай по-късно" е девизът на нова технология за цифрови камери от Силиконовата долина, която ще позволи на фотографите да направят снимка - и да се притесняват за фокусирането й много след като са натиснали бутона на затвора на камерата.
Lytro, стартираща компания от Маунтън Вю, Калифорния, обещава завинаги да забравим за фокусирането. Според някои фотографи разработката е "революционна". Lytro планира да я лансира на пазара по някое време преди края на тази година.
По-мощна фотография
Камерата използва технология, наречена "светлинно поле", която вместо да записва обичайното моментно състояние на светлината достигаща до сензора, разделя лъчите светлина така, че да запише индивидуалните им характеристики. По този начин става възможно фокусът да бъде променян впоследствие, създавайки нещо, което основателят и изпълнителен директор на Lytro - Рен Нг, нарича "по-мощна фотография."
Lytro изтъкват не само способността на камерата им да фокусира изображенията след заснемането им, но също така и възможността с нея да се снимат 3D фотографии. Също така е възможно снимките да се правят с по-голяма скорост, тъй като времето, от което нормалните камери се нуждаят, за да фокусират, тук може да бъде игнорирано.
Миниатюризиране
Въпреки че изследванията, свързани с технологията на светлинното поле, са започнали през 1990 г. в Станфорд, според Нг такъв продукт, използваем и за масовите потребители, се създава за първи път. Според основателя на Lytro, в ранните етапи на това изследване са се използвали цели стаи с камери, за да се постигне такъв ефект - и той се е интересувал от миниатюризирането на технологията.
"Спомням си как се опитах да снимам едно петгодишно момиче - и беше много трудно да се получи добра нейна снимка, тъй като децата се движеха непрекъснато. Трудно беше да се улови точният изплъзващ се момент, или да фокусирам фотоапарата по правилен начин. Исках да изведа технологията на светлинното поле до ниво, в което ежедневното снимане да се превърне в по-добро преживяване", коментира Нг, създал фирмата през 2006 г.
Възможностите на технологията са почти неограничени
За префокусиране на изображенията не е необходим допълнителен софтуер. Lytro са създали Facebook приложение, което позволява на потребителите да качват снимки, правени с камера на Lytro - и да ги поставят на своите страници, като то позволява на посетилите страницата да настройват сами фокуса.
Според създателите на камерата, освен фокусиране в различни точки на кадъра потребителите ще могат да променят и нивата на осветеност - и ако използват устройство с 3D екран, дори да създават изображение, което може да се накланя и завърта в три измерения.
От Lytro също така контрират опасенията, че в резултат на подобни снимки ще се получат прекалено големи цифрови файлове - според инженерите от компанията файловете ще са като цяло сравними по размер с тези на сегашните цифрови фотографии. Основната обработка ще се извършва от вградените в камерата процесори, твърди Нг, и доколкото сензорът й ще бъде невероятно чувствителен, ще могат да се правят фотографии при ниска осветеност (например ресторанти) по много по-лесен начин и дори без употреба на светкавица.
Експертите са скептични за перспективите на Lytro за пазарен пробив
Според някои анализатори новата технология е по-скоро интересна технологична джаджа, отколкото нещо, което ще промени изцяло фотографската индустрия. Технологични специалисти коментират, че макар самата камера да е добро постижение, бъдещите камери така или иначе вървят в тази посока.
Вероятно ще е трудно да бъде продадено решение от този тип на крайни потребители. То ще е невероятно скъпо - разликата между начина, по който камерите работят сега - и тези след няколко години, е че вие така или иначе ще избирате точката на фокусиране, твърди Джон Бигс от CrunchGear.com.
Засега от фирмата не разкриват цената на камерата, нито размерите или формата й. Според Ерик Бътлър, професор в фотографския департамент на Художествената академия към университета на Сан Франциско, макар устройството на Lytro определено да е добър инструмент за изучаване на фотографията, цената му "ще бъде определяща, дори ако то е революционно". Продуктът изглежда добре, коментира той, но може да предизвика краткосрочен ентусиазъм - понастоящем масовите камери са по-скоро насочени към 3D фотография.
Професионалните фотографи едва ли ще бъдат привлечени
От гледна точка на професионалните фотографи Бигс твърди, че новата технология няма как да бъде привлекателна. "Конкретно що се отнася до тази технология, ако сте добър фотограф, просто няма да се нуждаете от това. Изграждането на кадъра е едно от основните неща в този занаят - и наличието на "патерица" от такъв род не е нещо, към което професионалистите биха проявили интерес."
Според Нг, целевата аудитория на продукта обаче така или иначе не са професионалните фотографи, а по-скоро замисълът е той да бъде достатъчно прост, за да могат да го използват и най-големите непрофесионалисти. "Дизайнът на камерата е насочен към потребителя. Изследванията на потребителите показват с какво имат проблеми хората", твърди той. "Ние не го правим заради самата технология, а за да превърнем фотографията в по-просто, по-бързо и по-вълшебно изживяване."