Спомняте ли си времето, когато връзката с интернет не беше толкова масова, колкото днес, и голяма част от работата се извършваше извън него? Днес всичко е различно. Облачните услуги се налагат със страшна сила, заплашвайки да превърнат всички данни, съхранявани в личните ни компютри и устройства в нещо, до което ще може да се стига само онлайн.
Технологичният свят, воден от интересите на големите технологични компании, се предвижва в посока, добре очертана от Google. Гигнатът показа пътя с операционната система Chrome ОS, която е създадена специално за работа с интернет.
На този фон звучи напълно логично - и все пак изненадващо адекватно - включването в начина по който сърфираме и си служим с данните онлайн, на един добре познат от преди години играч - Opera.
Сега компанията представя нов уеб браузър, който не само изглежда страхотно, но и предлага революционно нов начин за сърфиране.
Браузърът се казва Neon. Но какво представлява всъщност той?
Със сигурност - много повече от система за "сърфиране". Neon предлага на потребителя десктоп платформа за настолния компютър, в която всичките уеб базирани програми и страници са наредени така, че да могат да бъдат лесно достъпни чрез икони (или по-добре да го наречем "балончета").
По този начин вашите страници в интернет напомнят на приложенията, наредени в мобилното ви устройство.
Този начин на подредба наподобява начина на функциониране на Chromebook - устройствата на Google, които работят с операционната система Chrome OS.
Neon може да се свали безплатно от сайта на Opera и да се пробва.
Простичкият дизайн и лекота при сваляне са изключително приятни. При отваряне на бразузъра ви се появяват заредени "икони" с най-разпространените социални медии (Facebook, YouTube) и зададени по подразбиране "балончета" на известни издания като The Verge и Тhe New York Times. Чрез тях лесно можете да се ориентирате как всъщност функционира Neon.
Проблемът с множеството отворени прозорци този път е решен елегантно (всъщност Opera Neon май е първият браузър който дава алтернатива на този проблем), като просто затваряте прозореца с минуса и той се превръща в "балонче" на вашия екран. За съжаление винаги съществува и доста по-големият риск, отколкото при "нормалните" прозорци, да затвориш балонче (страница), натискайки хикса в ъгъла...
В средата на полето на браузера можете да складирате сайтовете, които посещавате най-често. Търсачката, с която Opera Neon идва по подразбиране - е, разбира се, Google.
С една дума: революционното в дизайна на Neon е, че се отнася със страниците в интернет като с "приложения" и по този начин прехвърля навиците на хората да си служат с мобилни устройства на десктопа на лаптопа или настолния компютър.
Всеки може да създава свои собствени връзки върху екрана на браузъра, като може да създава и иконки със специфични линкове - така може едното балонче да ни води до секцията със спорт на някое издание, а другото - към секцията с политика на същото.
В същото време скоростта на сърфиране е забележителна.
Какви недостатъци има Neon тогава?
На много хора браузърът може да се стори "твърде анимиран" за работа. Това е основно възражение към дизайна, но всъщност и в системно отношение към Neon могат да се отправят редица забележки.
Но, когато критикувате, имайте предвид, че става дума все пак за първоначална версия, която тепърва подлежи на ъпгрейд.
Всъщност амбицията на Opera e един ден браузърът да стане основен начин за работа на вашия компютър, по който един ден да редите папките от своите данни...
Не се стряскайте - до тогава има още много време, но очевидно това е идеята.