Въпреки че за по-голямата част от западния свят достъпът до интернет се е превърнал в нещо абсолютно подразбиращо се - все още има много страни по света, в които нещата далеч не стоят по точно този начин.
Сред най-фрапантните примери за затруднен достъп до мрежата е Куба. Страната е с най-лошото интернет покритие не само в Латинска Америка, но и в цялото западно полукълбо.
Според данните за 2016-а година на Международния съюз по телекомуникации, Световната Банка и ООН от около 11,4 млн. души население, едва 32.4 % - или около 3.7 млн. души в Куба - изобщо са имали интернет достъп.
Неправителствената организация Freedom House обобщава, че слабата свързаност, тежките държавни регулации, високите цени и липсата на масов достъп са основни пречки пред развитието на кубинските мобилни комуникации.
Домашните dial up връзки с интернет, за онези, които могат да си ги позволят, през 2014-а година представляват едва 3.4 %. В съответствие с Международния съюз по далекосъобщения под мотото "Connect 2020" е предвидено до края на това десетилетие в Куба да бъдат замени всички съществуващи досега dial-up системи с широколентова интернет връзка и да се осигури достъп до мрежата на 50% от домакинствата. Друга цел е до 2020-а да се свържат с широколентов интернет 90% от бизнес организациите - както държавни, така и частни.
И все пак съвсем не е сигурно дали това ще се случи в действителност - а и дали връзката изобщо ще има необходимото работно качество.
От 2015-та държавата започна да създава места за Wi-Fi достъп в различни големи градове, като точките за достъп вече са 240 в цялата страна. Но един час сърфиране в мрежата струва прекалено скъпо за средния кубинец.
При средна заплата около 25 долара на месец, час интернет струва 1.5 долара. За да се използва Wi-Fi достъпът, е необходима карта от държавния телекомуникационен оператор ETESCA (Empresa de Telecomunicaciones de Cuba S.A.).
За туристите вече има осигурен интернет достъп в по-големите хотели, но често той също е платен и доста бавен.
Държавната комуникационна компания ETESCA наскоро стартира и пилотна програма, която инсталира интернет връзка в 2000 частни домове из страната, но в крайна сметка услугата струва около 15 долара за 30 часа интернет достъп за слаба скорост от 128 килобайта в секунда. Това също е практически невъзможна цена за повечето кубинци.
Изобщо за "размразяването" на достъпа до интернет допринесе възстановяването на дипломатическите отношения между САЩ и Куба през 2015-а година.
След официалното посещение на бившия президент Барак Обама на Острова, американският бизнес започна да се оглежда за възможности в Куба - включително в телекомуникационния бизнес.
Сред първите компании, които стъпват в бизнеса с развитието на безжичния интернет на местно ниво, е Google.
През декември 2016-а година националният телеком на страната ETECSA официално подписа сделка с глобалния интернет гигант за осигуряване на услуга доставка на безжичен интернет.
От тази сряда, чрез влизането в работа на нови сървъри, Google официално се превърна в първата чуждестранна интернет компания, която ще доставя интернет съдържание в страната.
Сървърите на Google, които вече са достъпни за ползване от кубинците, са част от Google Global Cache (GGC). Те предлагат изключително и основно популярно съдържание - като наприемр най-гледаните видеа в YouTube.
По този начин интернет достъпът теоретично би трябвало да е много по-бърз, защото няма да преминава през подводния кабел, който за момента свързва Куба с интернет през Венецуела.
Според Дъг Медъри, директор по интернет анализ на глобалната мониторингова компания за интернет Dyn, благодарение на Google кубинците много скоро ще забележат разликата в бързината на достъпа, заради намаленото чакане при изтегляне на кеширано съдържание.
За BuzzFeed Медъри казва: "Доставянето на интернет в Куба ще продължи да бъде изключително болезнен и сложен процес. Това е просто донякъде необичайна стъпка напред. Но за услугите на Google, които ще бъдат налични в страната, това е важен етап".
Ха ха ха! Няма да им се размине и на тях интернрт робството! Много скоро ще се втренчат всички в дисплеите на ай-фоните и ще зачаткат с палци по клавиатурите. Всички трябва да са в какавидата.