Русия планира да създаде своя версия Wikipedia, електронната енциклопедия, съобщи президентската библиотека на Владимир Путин. Целта е да се въведе „по-достоверна" информация за страната от тази, която в момента съществува в Wikipedia, така че профилът на Русия да бъде „точен и обективен".
"Анализите показват, че Wikipedia не разполага с достатъчно подробна и достоверна информация за руските региони и начина на живот", пише в съобщение на кремълската библиотека, където се съхраняват над 50 000 книги и различни архивни документи.
Алтернативната е-енциклопедия обаче има много да наваксва, защото Wikipedia е шестият по популярност сайт в света, а руските му страници, достъпни на различни езици, са посетени от 1 милион души.
Новината за руската Wikipedia идва след поредни промени, извършени от Кремъл, които само увеличават съмненията за посегателства срещу свободата на словото - руската Дума прие закон, според който чужденци нямат право да притежават руски медии.
Междувременно сайтове, профили на активисти срещу управлението на Путин и блогове редовно са блокирани - от февруари това става без съдебно разпореждане. През август бяха въведени поправки, според които всеки блогър с над 3000 последователи трябва да се регистрира пред медийния регулаторен орган на Русия - и да декларира съгласие с нейните правила.
Засега не е ясно дали руските потребители ще имат достъп до оригиналната Wikipedia, след като проектът на президентската библиотека бъде приключен.
Wikipedia позволява на всеки да прави промени в съдържанието на дадена страница, дори и анонимно. Все пак редакциите се контролират строго от доброволци, известни като Уикипедианците - те могат да отменят фалшивите поправки, а също и да блокират потребители, които постоянно нарушават правилата за редактиране на сайта.
Цитирайки заплахи от Запада, Кремъл затегна контрола над интернет, определен от Путин като „агентура на ЦРУ, а премиерът Дмитрий Медведев дори заплашваше да „изключи" Русия от световната мрежа, ако икономическите санкции продължат.