Като Twitter, но за антисемити: Любимата социална мрежа на alt-right троловете

Масовата стрелба в синагога в Питсбърг, при която загинаха 11 души, хвърли светлина върху социалната мрежа Gab, която стрелецът Робърт Бауърс е използвал многократно за изразяване на крайните си антисемитски виждания.

Сайтът Gab.com вече деактивира акаунта на Бауърс и съдейства на службите за сигурност след ареста му, но разследването продължава да се занимава и с начина на действие на самата платформа.

Сайтът е популярен сред т.нар. бели националисти и членовете на alt-right движението в Съединените щати. Веднага след тежкото престъпление в Питсбърг Gab.com беше свален офлайн, като според администраторите му това ще продължи поне няколко седмици.

Междувременно PayPal също забрани на социалната мрежа да използва услугата за онлайн разплащания. Говорителят на PayPal Джъстин Хигс обясни, че мярката се налага заради "допускането на повтарящи се призиви към омраза, насилие и дискриминационна нетолерантност".

Alt-right отговорът на Twitter

Gab e социална мрежа, наподобяваща функциите на Twitter. Потребителите могат да изпращат съобщения с обем до 300 символа. Няма почти никаква политика за модериране (т.е. филтриране на коментари, които не отговарят на допустимите стандарти) и се самоопределя като "социалната мрежа на свободното слово".

Gab е създадена през 2016 г. от Андрю Торба, предприемач от Силициевата долина, специализиран в технологии за онлайн-реклама. Сайтът е пуснат официално през 2017 г., като мисията на Торба е "да се противопостави на пълния монопол на Големите социални мрежи, който клони изцяло наляво".

Сайтът се превръща в спокоен пристан за коментатори, които по една или друга причина вече са блокирани в по-големите социални мрежи. Gab не забранява изрично словото на омразата, което се приема като "зелена светлина" за публикуване на призиви за саморазправа и насилие с малцинствени групи или политически противници. Серията от антисемитски публикации в последно време накараха Microsoft да заплаши Gab, че ще го свали от платформата си за облачни услуги Azure. Apple блокира приложението на Gab в App Store през 2016 г. заради "порнографско съдържание и език на омразата", Google също го свали от своя Google Play-магазин.

Gab е популярен сред известни говорители на alt-right движението като Алекс Джоунс, Майло Янопулос, бели националисти от САЩ и Великобритания. Общият брой на потребителите в мрежата е около 460 000 души.

"Не мога да седя и да гледам как моите хора биват избивани. Майната й на вашата гледна точка, аз ще действам", пише Робърт Бауърс в профила си в Gab малко преди да нахлуе в синагогата "Дървото на живота" в Питсбърг и да открие безразборна стрелба по хората вътре.
46-годишният мъж е автор на няколко крайно-агресивни публикации срещу евреите, които е споделял през профила си в Gab.

Компанията се опита да се защити от обвиненията след стрелбата в Питсбърг, като обяви: "Отказваме да бъдем дефинирани от медийния наратив за нашата общност. Мисията на Gab e много проста: да защитим правото на свободно изразяване и индивидуалната свобода онлайн за всички хора. Социалните мрежи често изваждат наяве най-добрите, но и най-лошите черти на човечеството".

В друга публикация в групата "Brexit" в Gab е споделена снимка на автоматично оръжие и надпис "изтребител на чернилки".

Чия е отговорността за разпространението на слово на омразата и теории на конспирацията?

Ако един вестник си позволи да публикува коментари, които съдържат призиви за насилие срещу групи хора поради религиозна, етническа, полова или друга идентичност, той ще подлежи на наказателно преследване за насаждане на омраза.

Сайтове като Facebook, Twitter или други социални мрежи обаче твърдят, че те не подлежат на регулация по същите правила, защото не са издатели на медийно съдържание, а само платформи за споделяне. Независимо колко брутално е това съдържание, те не желаят да носят отговорност за това, което се публикува чрез техните инструменти.

Кой е отговорен? Разбира се, индивидуалният потребител, но често той се прикрива зад псевдоним, който не може да бъде проследен до конкретно лице. Отговорни ли са сайтове като Gab? Те твърдят, че нямат вина, защото са неутрална платформа. Същото се твърди и от Microsoft, който отдава уеб-инфраструктурата за съществуването на Gab.

Американското законодателство повелява, че "нито един доставчик или потребител на интерактивна компютърна услуга не може да бъде разглеждан като издател или говорител на каквато и да е информация, предоставена от друг доставчик на информационно съдържание".

Целта на този параграф от Communications Decency Act от 1996 г. (т.нар. Закон за комуникационното приличие) е да защити зараждащите се по това време уебсайтове от съдебни жалби заради обидно съдържание в конкретен коментар. По това време обаче никой не може да предвиди какви последици ще се проявят, когато Facebook и Twitter покрият над 2 милиарда души потребителска база, а алгоритмите им за подреждане на най-важните публикации започнат да вадят на челни позиции не само фалшиви новини, но и крайно агресивни и криминално-наказуеми излияния.

Gab няма да спре да съществува, защото законът "измива ръцете" на създателите му. Проблемът за неадекватното разпределение на отговорността между медиите и социалните мрежи, още повече - след тежки престъпления като стрелбата в Питсбърг - остава нерешен.

Новините

Най-четените