Знаково дело срещу престъпленията на нацистите започна в германския град Люнебург, Долна Саксония. Въпреки пределната му възраст, на подсъдимата скамейка е изправен 93-годишният Оскар Грьонинг, служил като счетоводител в концентрационния лагер „Аушвиц", построен от СС през 1939 г. в полския град Освиенцим.
Това вероятно е едно от последните дела, свързани с ужасяващия лагер на смъртта, където смъртта си намират над един милион души. Грьонинг е работил там като деловодител в продължени на 2 години - описвал е вещите, конфискувани от затворниците, основно евреи, като ценностите и парите са препращани в централата на СС в Берлин.
Прокуратурата твърди, че възрастният мъж е постъпил по свое желание на работа в лагера на смъртта, и е съучастник в смъртта на 300 000 души в периода между май и юли 1944-та година, когато в Аушвиц пристигат 137 влака с унгарски евреи с около 450 000 души.
Според разследващите 300 000 от тях веднага са изпратени в газовите камери, след като са обявени за нетрудоспособни. Периодът преди краха на Третия Райх във Втората световна война и настъплението на Червената армия към Берлин съвпада с най-големите жестокости в Аушвиц.
Гръмки съдебни процеси срещу надзиратели от Аушвиц имаше през 1960-те години във Франкфурт на Майн. Последното дело бе приключено през 1976 г., когато един от обвиняемите нацисти бе оправдан. През 1985 г. прокуратурата във Франкфурт реши да не повдига обвинение срещу Грьонинг и десетки други бивши служители в концлагера заради липсата на пряка връзка с престъпленията.
Само преди 2 г. прокурорите във Франкфурт отклониха ново искане за процес срещу Грьонинг, но колегите им в Хановер протестираха.
Той е бил наясно с масовите убийства, извършвани в Аушвиц, като през годините е давал многократно интервюта за различни медии. Грьонинг се описва като дребно винтче в ужасната нацистка машина за етническо прочистване, но се смята за невинен, тъй като не е убил никого.