Юли 2016-та - най-горещият месец за последните 136 години

Изминалият месец юли е бил най-горещият изобщо, откакто се води статистика за глобалния климат. Юли 2016-та е подобрил рекорда за най-горещо време, който беше обявен през за юли 2015-та. Това става ясно от последните данни на NASA, публикувани в базата данни на агенцията.

Общо последните девет месеца са поставили температурни рекорди спрямо обичайните градуси за съответните месеци, а тенедецията към затопляне изглежда продължава.

Юли е 10-ият месец подред, в който се отбелязват температурни рекорди, откакто човечеството започва подобни изчисления през 1880 година. Юли, 2016-та чупи абсолютния рекорд за най-високи темепратури, измервани изобщо.

Тенденция на сериозно затопляне на океанските води отчитат и от американската национална океанографска и атмосферна администрация (NOAA), чиито данни показват, че всеки изминал от 14-те последни месеца е подобрил температурния рекорд. От NOAA все още нямат данни за юли, 2016-та, коментира Гардиан.

Новите резултати са публикувани в базата данни на NASA и бяха споделени в Twitter от климатолога Гевин Шмит, директор на Института за космически изследвания "Годар" към NASA.

Резултатите на NASA, които комбинират темепратурата, измерена на повръхността на водата и температурата на въздуха, показват, че юли 2016-та е бил с 0.84 С по-горещ от юли между 1951-ва и 1980-та и с 0.11 С по-горещ от предишния юли 2015, който постави световен рекорд.

От NASA предполагат, че поредицата от най-горещи месеци ще продължи, което определено е на път да направи 2016-та в най-горещата година досега, според Дейвид Кароли, климатолог от Университета в Мелбърн.

Учените смятат, че е възможно тази гореща вълна да се дължи на комбинацията от общото глобално затопляне и въздействието на Ел Ниньо, който е разпилял по-топлите води из Тихия океан, вдигайки като цяло глобалните температури. Въздействието на Ел Ниньо над климатичните промени продължава до шест месеца след преминаването му, което е средно на пет години.

Според Кароли повишаването на глобалните температури с около 0.2 C могат да се припишат на Ел Ниньо и когато неговото въздействие престане, би трябвало да се очаква захлаждане, но то няма да е толкова осезаемо на фона на като цяло по-високите средногодишни температури.

2016-та вече беше определена от Световната метеорологична организация (WMO) за най-горещата година от съществуването на измерванията до сега.

От ООН също съобщиха, че юли е 14-тият месец подред в който се отбелязват рекордни горещини на земята и в океаните и призоваха за бързо прилагане на пакта за ограничаване на климатичните промени, подписан миналия декември, който цели до 2100 година да се премине изцяло на зелена енергия в глобален мащаб.

Средната температура за първите шест месеца на 2016-та е била с 1.3 C по-висока от тази в прединдустриалната ера на късния 19 век, според NASA.

"Tова подчертава още по-категовично от всякога нуждата да се прилага споразуменито за климатичните промени от Париж и да се побърза с въвеждането на възобновяема енергия", смята секретарят на Световната метеорологична организация Петери Таалас.

Според подписаното от около 200 правителства през декември споразумение в Париж, трябва да се ограничи глобалното затопляне под 2 градуса над това от пред-индустриалната епоха, като "спешният план" е да се ограничи затоплянето в рамките на около 1.5 C.

Според Дейвид Карлсън, директор на програмата за проучване на климата към WMO, това което се забелязва през последните шест месеца, вече е доста тревожно.

"Смятахме, че ще са необходими няколко години за да се достигне до подобно затопляне. Нямаме толкова много време, колкото мислехме".

Новините

Най-четените