Строежът на първата турска АЕЦ "Аккую" започна с официална церемония и протест на екоактивисти в южната провинция Мерсин, но властите увериха, че зоната не е сеизмична. Съоръжението ще има четири реактора с мощност от по 1200 мегавата и трябва да бъде изградено до 2020-та година от руската компания „Росатом".
Техническата инфраструктура ще бъде изградена от турския консорциум „Ченгиз", който междувременно строи и третото летище в Истанбул.
Централата струва 22 милиарда долара, а така Турция се надява сама да задоволи на устойчиво нарастващото енергийно потребление (с 5% на година), намалявайки зависимостта от Русия, Азербайджан, Иран и други доставчици на газ и нефт.
Това ще е първата от общо три атомни централи, които Анкара планира да построи в следващите години.
"Развитието не може да се случва в страна без атомна енергия", каза турският министър на енергетиката Танер Йълдъз по време на церемония по началото на строежа, на която присъства и ръководителят на "Росатом" Сергей Кириенко.
Според Йълдъз, ако АЕЦ "Аккую" беше построена преди 10 години, Анкара досега щеше да спести 14 млрд. долара за внос на природен газ. Москва дава експлоатационен срок от 60 години.
Втората електроцентрала трябва да бъде построена от френско-японски консорциум на черноморския град Синоп, докато третата все още не е ясно къде ще се намира.
АЕЦ "Аккую" се намира в слабо населената провинция Мерсин на средиземноморския бряг на Турция. Според уверенията на правителството централата може да издържи земетресение от 9 по скалата на Рихтер. Договорът между Русия и Турция бе подписан през 2010-та година, като имаше и протести в Кипър заради близостта.