Медийното затъмнение на новината за масовото сексуално посегателство от имигранти над млади момичета в Кьолн отеква трети ден в обществения дебат в Германия.
Въпреки че свидетелските показания за случилото се изтекоха в регионалните медии в Кьолн още на 1 януари, а полицията пусна официално съобщение на 2 януари, централните германски вестници и онлайн-агенции не споменаваха нито дума за събитията до 4 януари.
В първия работен ден от годината властите в провинция Северен Рейн реагираха с извънредна пресконференция, на която разкриха, че сигналите за физически тормоз над жени в Новогодишната нощ са над 80, а всички пострадали идентифицират нападателите си като мъже от северноафрикански или арабски произход.
Едва тогава медии от нивото на Der Spiegel решиха да публикуват новината, както и последвалите реакции на правителствено ниво.
Die Welt публикува информация за петима арестувани заради "нападения над жени и кражби на Нова година" още на 3 януари, но премълчава данните за етническия произход на задържаните.
Оказва се, че най-големият гаф е сътворила германската обществена телевизия ZDF, която е решила да не съобщава за престъпленията в централната си новинарска емисия "Heute" дори на 4 януари.
Вследствие на масовото възмущение от премълчаната новина, ръководството на телевизията поднесе извинения за скандала.
"Die Nachrichtenlage war klar genug. Es war ein Versäumnis, dass die 19-Uhr-heute-Sendung die Vorfälle nicht wenigstens...
Posted by ZDF heute on Tuesday, 5 January 2016
"Ситуацията с новината беше достатъчно ясна. Фактът, че емисията в 19 ч. не спомена за инцидентите по никакъв начин, е провал.
Редакционният екип на "Heute" е решил да отложи отразяването на кризисния щаб за следващия ден, за да има достатъчно време да събере допълнителни интервюта по темата. Очевидно е, че това е грешна преценка", пише в съобщението на ZDF.
Извинението е поднесено от зам.-главния редактор на новините на ZDF Елмар Тевесен.
Съобщението на телевизията е последвано от серия гневни коментари, които обвиняват медията в целенасочена цензура заради информацията, че предполагаемите извършители са имигранти.
ZDF, както и останалите обществени медии в Германия, се финансира от събирането на задължителни такси за телевизионно излъчване от всяко домакинство в страната.
Бившият вътрешен министър на Германия Ханс-Петер Фридрих (2011-2013) обвини журналистите в съучастие в "картел на мълчанието и цензура на новините".
Той коментира, че намира за скандално забавянето на обществените медии по случая.
Председателят на Германският съюз на журналистите Франк Юберал обаче отговори на критиките, като заяви, че "съобщаване на информация, базирана на подозрения и неподкрепена със солидно проучване, не само е несъвместимо с принципите на отговорната журналистика, но и е провокация от гледна точка на политиката за национална сигурност".
Die Lehre aus #Köln ist nicht, schneller zu berichten, sondern genauer, besonnener, verlässlicher, was meistens heißt: langsamer.
— Markus Hesselmann (@hesselmann) January 6, 2016
Онлайн-редакторът на Tagesspiegel Маркус Хеселман написа в Twitter: "Поуката от Кьолн не е да отразяваме по-бързо, а да отразяваме по-точно, по-внимателно и по-достоверно. Всичко това обикновено означава "по-бавно".
Новинарският екип на MDR (Mitteldeutscher Rundfunk) също се опитва да оправдае забавянето си, като публикува серия от разяснения в Twitter.
Редакцията коментира, че до този момент все още има въпроси без отговор - например, какъв е истинският брой на извършителите, кои са самите извършители на сексуалните посегателства и колко точно са жените, пострадали от насилието. Много от жалбите в полицията са подадени едва 4-5 дни след Новогодишната нощ.
Was wir über die Ereignisse in der Silvesternacht in Köln wissen - und was nicht. #koelnhbf #koeln pic.twitter.com/opCOWb6AJ5
— MDR INFO (@MDRINFO) January 5, 2016
На въпроса "Защо разбираме едва сега за случилото се?", MDR отговарят с признание, че медиите в Кьолн са съобщили за инцидентите още на 1 януари. В разрез с техните репортажи, обаче, първоначалната криминална сводка от местната полиция е отчела подвеждащо, че празникът е преминал "мирно".
Информацията бе коригирана с подробно прессъобщение на полицията в Кьолн в следобедните часове на 2 януари.
Вътрешният министър на Германия Томас де Мазиере наскоро коментира, че "като цяло статистиката показва, че имигрантите извършват също толкова престъпления, колкото и групите от местното население".
В същото време се отчита ръст на случаите на сексуално посегателство над жени от чужденци, пристигащи в Германия, пише The Local.
Само преди месец медиите в Бавария съобщиха, че местен клуб е решил да не допуска бежанци след поредица от оплаквания от физически тормоз над жени.
Най-малко една болница в Баден-Вюртемберг е наела специална охрана за медицинските сестри, които се чувствали заплашени от пациентите-имигранти.
През септември Съветът на жените в Хесе публикува отворено писмо до местните власти, в което твърди, че има основателни доказателства за сексуално насилие - включително проституция под принуда - в центровете за настаняване на бежанци.
Стигна се до там, че полицейският синдикат и няколко групи за защита на правата на жените обвиниха правителството на Германия, че прикрива целенасочено сигналите за сексуални посегателства в лагерите поради страх да не се провокира вълна на агресия срещу бежанците - критиките, разбира се, бяха опровергани от Министерството на вътрешните работи.