Директорът на ФБР Джеймс Коми призна, че агенцията му води разследване по предполагаемите връзки между Кремъл и предизборния щаб на Доналд Тръмп. Контраразузнавателната проверка може да продължи с месеци и да окаже огромно влияние върху работата на Белия дом.
Това е първият случай, в който ФБР признава публично, че води разследване срещу действащ президент на САЩ.
Извънредното разкритие дойде малко след началото на ключово изслушване пред Комисията за разузнавателните служби в Конгреса, продължило 5:30 часа в понеделник вечер.
По време на заседанието Коми обяви, че няма информация, която да подкрепя твърденията на Доналд Тръмп за това, че Барак Обама е наредил офисите му в Trump Tower да бъдат подслушвани и наблюдавани по време на предизборната кампания.
Джеймс Коми обяви, че има разрешение от Министерството на правосъдието да потвърди наличието на мащабно разследване за руската намеса в предизборния процес.
Без подобно разрешение и въпреки критиките на Департамента - Коми разкри седмица преди изборите, че ФБР е подновило разследването срещу Хилари Клинтън заради използването на частен мейл-сървър - новина, която повлия сериозно върху доверието в кандидат-президента на Демократическата партия.
Разкритията на Коми в понеделник предизвикаха трус във Вашингтон. Председателят на Комисията Девин Нунес от Републиканската партия призова директора на ФБР да публикува незабавно всяка информация, която може да оневини разследваните лица.
"Току-що хвърлихте огромна сянка върху хора, които имат много сериозни задължения в управлението на тази държава. Затова колкото може по-бързо, трябва да си свършите работата в интерес на всички американци", каза той.
Коми обяви, че разследването срещу щаба на Тръмп е започнало в края на юли 2016 г. (четири месеца преди президентските избори) и че "това е сравнително кратък период от време" от гледна точка на контраразузнавателно досие.
Конгресменът от Демократическата партия Адам Шиф поиска от шефовете на службите да разкрият повече информация за евентуалните контакти между сътрудниците на Тръмп и служители на Кремъл. Той посочи поредица от събития през юли и август 2016, които смята за ключови за разследването - пътуването до Москва на съветника на Тръмп Картър Пейдж и информацията за среща между него и директора на "Роснефт" Игор Сечин (приближен до Владимир Путин), както и признанията на политическия съветник на Тръмп Роджър Стоун за връзките му с основателя на WikiLeaks Джулиан Асанж.
Директорът на ФБР обаче отказа да отговаря на въпроси, свързани подозренията спрямо конкретни приближени на Тръмп лица. Коми оправда мълчанието си с обяснението, че "не бива да злепоставяме хора, които може да не бъдат обвинени".
Поведението му обаче предизвика саркастични реакции от страна на Демократите.
Политическият наблюдател, приближен до Клинтън, Пол Бегала коментира: "Не искаме да злепоставяме някого, който не е виновен за престъпна дейност. Каза Коми, който злепостави Хилари Клинтън без вина".
Както Коми, така и директорът на Агенцията за национална сигурност Майкъл Роджърс посочиха, че руските разузнавателни служби ще продължат с опитите си да се месят в амерканските предизборни кампании, защото смятат акцията си в президентския вот през 2016 г. за успешна.
Американските разузнавателни служби разкриха през януари, че руски хакери, работещи за тайните служби на Кремъл, са пробили защитата на сървърите на Демократическата партия през 2015 и 2016 г., като цялата операция е изпълнена със знанието и по нареждане на президента Владимир Путин.
Откраднатите материали са предавани към WikiLeaks, които започнаха открита кампания срещу Демократите в ключов етап от предизборната кампания. Целта на руската страна е не само да подкопае законността на изборния процес, но и да злепостави щаба на Клинтън, докато Доналд Тръмп увеличаваше шансовете си за победа.
"Ще се върнат и през 2020 г. (при следващите парламентарни избори). Може би ще се върнат и през 2018 г. (при провеждането на избори за Сената). Един от уроците, които можем да си направим от това, е, че те успяха да наложат хаос и разногласия", каза Джеймс Коми по адрес на руските тайни служби.
Майкъл Роджърс подчерта, че със сигурност това ниво на активност ще се запази в САЩ, доколкото Москва провежда подобни "активни мероприятия" във Франция и Германия, където предстоят важни избори през 2017.