САЩ започва пренасянето на ядрени ракети от база "Инджирлик" в Турция към военен обект в Румъния заради влошаващите се отношения между Вашингтон и Анкара.
Това се твърди в статия на Георги Готев и Жоел Шали в базирания в Брюксел сайт EurActiv.com, с позоваване на два независими източника. Външното министерство на Румъния обаче твърдо отрича твърденията, че ще приеме ядрено оръжие на своя територия.
Според доклад на Simson Center, от началото на Студената война САЩ са позиционирали близо 50 тактически ядрени оръжия на територията на база "Инджирлик", която се използва за военната операция срещу ИДИЛ в Сирия.
Кризата след преврата от 15 юли в Турция и спирането на електрозахранването на авиобазата е принудила американското военно командване да потърси нова държава-домакин за ядрените си бойни глави.
Според информацията на Euractiv, оръжията вече се прехвърлят в авиобаза "Девеселу" в Румъния, която се намира на 30 км от границата с България.
Изданието е отправило запитвания за потвърждение на информацията до американския Държавен департамент, НАТО и румънското Министерство на външните работи.
От Държавния департамент на САЩ са препратили въпросите на журналистите към Пентагона, откъдето все още не е получен официален отговор.
От централата на НАТО са изпратили коментар, в който не отричат, но и не потвърждават информацията за изтегляне на ядрените сили от Турция. В него се цитира комюникето от последната среща на върха във Варшава от 9 юли 2016 г.: че "Позициите на Алианса за ядрено възпиране се базират отчасти на ядрените оръжия на САЩ, които са разположени в Европа, както и на способностите и инфраструктурата, предоставени от страните-домакини. Тези съюзнически страни трябва да гарантират, че всички компоненти от програмата за ядрено възпиране на НАТО ще останат безопасни, сигурни и ефективни".