Ваксината на AstraZeneca e ефикасна и безопасна. Употребата ѝ не е свързана с повишение на случаите на тромбози. Съществува обаче ограничен набор от случаи на рядък вид тромбозиране, за които на този етап не можем да изключим връзка с ваксината.
Това каза Емер Кук, изпълнителният директор на Европейската агенция по лекарствата на извънредна пресконференция във връзка с безопасността на ваксината на AstraZeneca.
От утре може да продължи ваксинирането с ваксината на AstraZeneca във всички държави в ЕС. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
България обяви възобновяването на ваксинирането с препарата успоредно с брифинга на ЕМА. Шефът. Ваксинирането у нас започва отново още утре. Зам.министърът на здравеопазването Жени Начева каза, че работата си ще започне отново и електронният портал за записване. Лицата, които трябваше да бъдат имунизирани на 12 март, ще получат известие да се явят утре. Възможно е да бъдат обслужени и хора, записали се през следващите дати.
Употребата на ваксината беше преустановена в няколко държави в Европейския съюз (ЕС), включително България, след като сигнали за тромбози бяха получени от здравните власти.
"Не сме установили проблем с конкретна партида от ваксината. Ваксината не води до повишен риск от образуване на тромби. Имаме обаче малък брой от рядък вид тромбози, за които не можем категорично да кажем дали имат връзка с ваксинирането. Продължаваме да разследваме тези случаи", заяви Сабине Щраус, председател на комитета по оценка на риска при проследяване на лекарствената безопасност (PRAC).
Заради тези редки случаи на проблеми с кръвосъсирването ЕМА препоръчва да се повиши информираността относно риска и да се включи в брошурата за ваксината.
В отговор на въпрос от журналисти Щраус каза, че е рано да се определят специфични групи, които са в зоната на повишения риск от въпросните редки тромбози, но все пак се наблюдава тенденция този риск да е по-висок при жените, по-специално при младите жени.
В момента от агенцията проверяват различни хипотези, като една от тях е свързана с тютюнопушенето, традиционен фактор за образуване на тромби, а друга - с прекаран асимптоматично COVID-19.
Кук каза, че когато се ваксинират милиони хора, винаги съществува риск от странични реакции. Обществото и лекарите трябва да бъдат осведомени за тях.
Крайната позиция на ЕМА е, че ползите от прилагането на ваксината са много повече от евентуалните вреди.
"Комисията още веднъж прегледа данните от клиничните тествания, публикуваната научна литература и данните за пациентите с кръвни съсиреци. Броят на докладваните инциденти е по-нисък от очакваното при общото население. Комисията реши, че няма увеличение на цялостния риск от тромбози при тази ваксина. Освен това, тъй като ваксината е ефикасна в предотвратяването на вируса COVID-19, който сам по себе си води до усложнения с кръвни съсиреци, тя може би намалява рисковете от тромботични инциденти въобще.", каза Щраус.