Представителят на Демократическата партия Джо Байдън се закле като 46-ти президент на Съединените американски щати (САЩ) след като на изборите миналата година победи досегашния държавен глава Доналд Тръмп.
Webcafe.bg проследи на живо за вас по-важните моменти от церемонията:
19:14: В речта си Байдън се обърна към хората по света, поемайки ангажимент за по-сериозна ангажираност на Щатите с глобалните проблеми:
"Америка беше тествана и излезе по-силна от това. Ние ще поправим съюзите си. Не за да се справим с вчерашните предизвикателства, а с тези на утрешния ден. И ще водим със силата на примера. Ще бъдем силен партньор за мира, прогреса и сигурността."
В първото си действие като президент той призова гледащите да се присъединят към него в мълчалива молитва в памет на онези 400 000 американци, които са загубили живота си след заразяване с коронавируса COVID-19.
Речта си Байдън завърши с повторение на клетвата си, че ще защитава конституцията на САЩ, демокрацията и Америка.
"Ще напишем заедно американска история за надежда, не страх, за светлина, а не мрак", каза новият президент на САЩ.
19:05: "Това е денят на Америка! Това е денят на демокрацията! Ден за историята и за надеждатa!", започна речта си новият президент на САЩ.
"Научихме отново, че демокрацията е безценна, че демокрацията е чуплива, но днешният ден показва, че демокрацията надделя", коментира Байдън, визирайки също събитията от 6 януари.
Байдън благодари на присъстващите на церемонията президенти - Барак Обама, Бил Клинтън и Джордж Буш-младши.
"Американската история не зависи от само един от нас, от някои от нас, а от всички нас", допълни 46-ият президент на САЩ.
Байдън обърна внимание на пандемията от коронавируса и отражението ѝ върху Щатите - това, че вирусът е отнел живота на толкова американци, колкото са загинали по време на Втората световна война, както и че са били загубени милиони работни места.
Той изтъкна други предизвикателства, сред които заплахи като идеята за бялото превъзходство и местния тероризъм, като се зарече, че ще се изправи срещу тези проблеми и ще бъде постигната победа.
Байдън призова всеки американец да го последва в каузата за обединение. По думите му Америка може отново да се превърне във "водещата сила на доброто в света".
"Можем да погледнем едни други не като противници, а като съседи. Можем да спрем крещенето и да намалим напрежението", коментира президентът на Щатите. "Нека започнем отново да се чуваме един друг, да се виждаме един друг, да си показваме уважение. Политиката не трябва да е бушуващ огън, който унищожава всичко по пътя си. Всяко несъгласие не трябва да е причина за тотална война", допълни той.
Байдън благодари на подкрепилите го и се обърна към онези, които не са го подкрепили, с думите, че имат това право, защото "това е демокрацията", но обеща, че ще е президент на всички американци и ще се бори за всички свои съграждани.
18:49: Джо Байдън се закле като 46-и президент на САЩ пред председателя на Върховния съд Джон Робъртс.
18:43: Първата клетвата си като вицепрезидент положи Камала Харис пред съдийката от Върховния съд Соня Сотомайор. Изборът на Сотомайор не е случаен - тя е първият върховен съдия в САЩ от латиноамерикански произход.
18:40: Лейди Гага изпълни химна на САЩ.
18:32: "Американците са отбелязвали този момент във времена на война, на икономическа депресия, а сега го правят и по време на пандемия", коментира сенаторът от Мисури Рой Блънт, председател на конгресна комисия за церемонията.
Преди него сенатор Ейми Клобушар изтъкна значението на инаугурацията с оглед на протестите пред сградата на Конгреса на 6 януари. По думите ѝ 20 януари е денят, в който американската демокрация се надига и изтупва прахта от себе си.
Сенаторът изтъкна фактът, че Камала Харис е първата жена вицепрезидент на САЩ, а освен това е първият вицепрезидент от афроамерикански и азиатскоамерикански произход.
18:17: Досегашният президент на САЩ Доналд Тръмп не присъства на церемонията, но за разлика от него там е неговият заместник - вицепрезидентът Майк Пенс.
18:00: С оглед на продължаващата пандемия и проникването на протестиращи в сградата на Конгреса на 6 януари церемонията по встъпване в длъжност на Байдън няма да бъде наблюдавана от традиционната тълпа от зрители. Вместо това на мястото, обичайно заето от публика, са разположени 200 хиляди флага, които според комисията за инаугурацията представляват 56-та американски щата и територии.
Налице е сериозна охрана, а влизането става през един-единствен ход, през който се допускат само акредитирани журналисти и служители.
Президентът на САЩ в периода 2009-2016 Барак Обама поздрави своя някогашен заместник Байдън в Twitter с тяхна снимка и надпис "Сега е твоето време!".
Също в социалната мрежа Байдън по-рано днес написа "Настъпи нов ден в Америка.".
It’s a new day in America.
— Joe Biden (@JoeBiden) January 20, 2021
Досегашният президент Доналд Тръмп, който оспорваше честността на президентския вота в Щатите, напусна Вашингтон по-рано днес и отлетя за щата Флорида заедно със съпругата си Мелания. Както стана ясно седмици преди встъпването на длъжност на Байдън, неговият предшественик отказа да присъства на церемонията.
В същото време гости са други бивши президенти на страната - Барак Обама, Бил Клинтън и републиканецът Джордж У. Буш.