Дузпа в Космоса на Кейн и Франция продължава защитата на титлата си

Дузпа в Космоса на Кейн и Франция продължава защитата на титлата си Снимка: Getty Images

Франция продължава защитата на титлата си след победа с 2:1 в дербито с Англия. "Петлите" се превърнаха в последния полуфиналист на Мондиал 2022, където ще срещнат сензацията Мароко.

Орелиан Чуамени и Оливие Жиру вкараха за французите, докато за Англия точен беше Хари Кейн от дузпа. "Трите лъва" получиха и втора дузпа, но при нея изпълнението на Кейн прелетя високо над напречната греда.

С гола си нападателят на Тотнъм изравни Уейн Рууни като топ реализатор в историята на Англия с по 53 попадения. Пропускът му при втората дузпа обаче коства не само позицията на №1 в голмайсторската листа, но и вкарването на мача в продължения.

Двубоят предложи доста положения и пред двете врати. И Лорис, и Пикфорд имаха доста работа, като първи натиснаха играчите на Франция. Първият точен удар бе за Жиру, но той предизвика леко спасяване от Пикфорд.

В 18-ата минута "петлите" поведоха. Чуамени изстреля истинска бомба от около 25 метра, пращайки я между краката на Джу Белингам и в страничната част на мрежата зад Пикфорд - 1:0 за Франция.

Англичаните отговориха с два мощни удара на Хари Кейн, но и при двата Лорис бе на мястото си.

Секунди след началото на втората част и Белингам пробва Лорис с изстрел отдалече, но френският страж отново спаси.

В 54-тата минута дойде изравнителното попадение на Кейн от дузпа, отсъдена за нарушение на Чуамени срещу Букайо Сака.

Снимка: Getty Images

В следващите минути двата отбора си размениха по едно опасно положение. Адриен Рабио бе изпуснат и с изстрел извън наказателното поле тества рефлекса на Пикфорд, докато малко по-късно Хари Магуайър най-накрая успя да спечели въздушен двубой в наказателното поле на Франция и стреля, но ударът му с глава мина на сантиметри покрай вратата.

12 минути преди края на редовното време Франция удари за втори път. Жиру бе намерен на близката греда от Антоан Гризман и с глава не остави шансове на Пикфорд.

Малко по-късно бе отсъдена и втората дузпа за Англия. Съдията трябваше да гледа повторение на ВАР, за да го направи, заради игра тяло в тяло на Тео Ернандес срещу Мейсън Маунт, но съдията реши, че има избутване в гръб, а не игра рамо в рамо.

Кейн отново застана зад топката, но този път я прати много високо над вратата, за радост на французите.

В 11-ата минута от добавеното време Маркъс Рашфорд препарира Лорис с изпълнение на пряк свободен, но, за негово съжаление, топката премина на сантиметри над вратата.

Така Фарнция е само на два мача от защита на титлата си и да се превърне в първия отбор (и трети изобщо) от Бразилия през 1962-ра, който печели два мондиала поред.

Междувременно "трите лъва" отпадат на четвъртфиналите за второ поредно световно първенство.