Чернокожа чест и супергеройски екшън в "Черната пантера"

Новият филм за супергерой "Черната пантера" (Black Panther) вече е в кината и демонстрира, че Marvel и Disney знаят как да гъделичкат самочувствието на отделни групи от обществото на САЩ. Във времена на нови расови търкания там, сблъсъците в Шарлътсвил, кампанията Black Lives Matter (Черните животи имат значение) и пр. от студиото пускат филм с чернокож главен герой и почти изцяло чернокож актьорски състав. И то през февруари – месецът, през който в САЩ се почита историята на чернокожите. Да, тук няма нищо случайно.

Големият въпрос е дали си струва да отидете да го гледате в случай, че тази тематика не ви вълнува особено. Краткият отговор е "да, струва си".

"Черната пантера" е това, което сме свикнали да получаваме от филмите за супегерои на Marvel – комбинация от екшън, зрелищни визуални ефекти, малко смях, предвидима история и нищо кой знае колко впечатляващо като актьорска игра.

Филмът разказва за измислената африканска държава Уаканда. За света тя е бедна, изоставаща и незначима за световната политика. Истината обаче е, че там се приплитат африкански традиции и високоразвити технологии, за които останалия свят може само да мечтае. Техният източник се нарича вибраний – най-ценния метал на планетата, залежите от който са скрити именно в земните недра под Уаканда. Но за да оцелее този малък технологичен рай, Уаканда крие от ООН и другите държави по света своята истинска същност и възможности.

Там предстои и коронацията на принц Т'Чала (Чадуик Босман) – наследник на покойния крал Т'Чака и нов носител на титлата "Черната пантера". С нея вървят брониран черен костюм, за който и Тони Старк (Железният човек) може да мечтае, и специални рефлекси, които Т'Чала е получил от приемането на специална билка. Но като всеки бъдещ крал и той ще се сблъска с предизвикателства – узурпатори, претенденти за трона и търговци на оръжие, искащи да разкрият истината за Уаканда пред света.

Оставете скептицизма си настрана – ако сте се забавлявали на други заглавия от филмовата вселена на Marvel (MCU), ще се забавлявате и докато гледате този. Ако вече сте гледали някой "Капитан Америка", "Тор" и "Отмъстителите" и мислите, че това не е вашият жанр, "Черната пантера" едва ли ще промени мнението ви.

Жените в Уаканда също са смъртоносни - без значение дали са въоръжени с високотехнологични оръжия, обикновено копие или голи ръце. Снимка: YouTube

Най-набиващото се нещо на очи в него е именно актьорският състав. Сред основните персонажи едва двама не са чернокожи – единият е злодей, другият има малка поддържаща роля. Още тук си проличава към каква публика е насочен филмът. Комбинацията от рап бийтове с племенни африкански ритми в саундтрака допълва това усещане, а на места ще ви накара да се объркате дали не гледате игрална версия на "Цар Лъв".

Сценарият окончателно разкрива, че истинската публика на този филм живее в САЩ – особено когато чуете репликата за братята и сестрите, които скачало от корабите на робовладелците, защото знаели, че смъртта е по-добра от робството.

Хубавото е, че този нюанс на филма не се натрапва така силно, че да дразни. Освен темата за "чернокожа чест" налице е и обичайната в днешно време доза феминизъм. Т'Чала е обграден от силни жени: бившата му, която е шпионин и трениран боец, генералът на армията му и дори по-малката му сестра, която е технологичен гений и измайсторява най-различни полезни джаджи – нещо като Q за неговия Бонд.

Подобно на "Жената чудо", и тук обаче това е някак естествено и не насилено – жените имат своето ясно място в историята и просто са добри в това, което правят, а на зрителя не се натрапва постоянно колко по-велик е нежният пол. "Междузвездни войни: Последните джедаи" определено можеше да се поучи от тези комиксови филми...

Един от големите проблеми на всички Marvel филми са злодеите. От самото начало на зрителя му е ясно, че главният герой ще преодолее всички препятствия и накрая ще победи. Но хубаво е, когато заплахата срещу него поне в някаква степен изглежда сериозна. "Черната пантера" е от по-добрите примери.

Анди Съркис (Ам-Гъл от "Властелинът на пръстените") този път играе със собствените си лице и тяло, вживявайки се в ролята на откачения търговец на оръжие Клоу – трън в очите на жителите на Уаканда от години. Нещата около него тъкмо стават интереси, когато фокусът се измества върху сътрудника му – наемника Ерик Килмонгър (Майкъл Б. Джордан).

Макар действията му да са крайни, зад тях има напълно обяснима мотивация. Само противното му поведение и безкрайната доброта, която Т'Чала/Черната пантера излъчва, пречат на това човек да симпатизира на лошия. Но и историята около Килмонгър е някак претупана, тъй като и този комиксов филм сякаш се опитва да събере твърде много неща в себе си наведнъж.

Ерик "Килмонгър" Стивънс и Юлисис Клоу са дуото злодеи в "Черната пантера". Снимка: YouTube

В крайна сметка обаче резултатът е добър и достатъчно развлекателен, въпреки че различният замисъл на "Черната пантера" няма как да трогне българските зрители. По света истерията около филма се върти именно около расовата принадлежност на героите и какъв символ било това.

Хората обаче имат кратка памет. Трилогията "Блейд" с Уесли Снайпс отпреди почти две десетилетия е пример за филм по комикс (при това също на Marvel), чийто главен герой е чернокож. Просто тогава жанрът все още не беше достигнал до сегашната си слава. Но дори миналата година Marvel и Netflix пуснаха първия сезон на сериала "Люк Кейдж" (Luke Cage), където главният герой отново е... чернокож, познахте.

Но няма за какво толкова да се оплакваме. Marvel ни дават поредния си филм, който именно заради расовия елемент и цялата шареност на измислената култура на Уаканда е някак по-различен от останалите им продукции. А с оглед на това колко еднообразни са те през последните години, това пак е повод за радост.

#2 Hristi_1X2 19.02.2018 в 13:58:28

Всъщност, в този филм има всичко, срещу което прогресивното уж човечество се бори - https://pbs.twimg.com/media/DWXBiq0XcAAyH3i.jpg

#4 bludniq_sin 19.02.2018 в 18:53:14

Ся си представям какво щеше да е ако филмът беше за бяла ЧЕСТ И СУПЕРГЕРОЙСКИ ЕКШЪН

#5 Дракон с кисело зеле 20.02.2018 в 00:09:43

Във времена на нови расови търкания там, сблъсъците в Шарлътсвил, кампанията Black Lives Matter (Черните животи имат значение) и пр. от студиото пускат филм с чернокож главен герой и почти изцяло чернокож актьорски състав. --- Какво общо има Шарлътсвил, да го таковам? Филмът беше обявен преди поне три години.

#6 dedo adji 20.02.2018 в 10:47:01

Още заставката впечатлява. Тарторът на технологичния рай с огърлица от лъвски зъби е героичен образ, привлекателен почти колкото Шварценегър. (А бе той дали няма неприятности с това име? Негър е вече мръсна дума в САЩ, и на всичко отгоре черен.) Отдадена е дан и на феминизма с образа на жената генерал. Какво друго е ново? Жени генерали има и в американската армия, някои от тях може да са и черни. 30г преди тях имаше жена генерал и в българската. Струва ли си да се гледа? За чернокожата чест може и да си струва. Аз, ако имам 10-15лв излишни ще ги похарча за нещо по-добро.

#7 Spider 21.02.2018 в 00:06:08

Черни пантери, спиндермани... Абе много ми липсват нормалните филми. Където главните герои са нормални хора, трябва да правят нормални човешки работи,без задължително да са черни, жълти, геюве, лезбийки и т.н. Наскоро много се смях, като гледах първия филм от серията за Смъртоносно Оръжие - на героят на Мел Гибсън му се подпалва якето от експлозия. Докато партньорът му се опитва да го изгаси панически, нашия герой не разбира какво става и се изцепва : "Абе разкарай се, да не си педераст" (Hey get off me, what are you, a fag ?). Ако не знаех, че якето ми гори, бих реагирал по същият начин. Само че, тая реплика в днешно време, изречена срещу чернокож още повече, би взривила всякакви идиоти и би имало призиви за бойкот на филма, публично извинение и прочее глупости.

#8 deowin 21.02.2018 в 00:37:35

>главните герои са нормални хора В смисъл, че хората с по-тъмна кожа, както и тези от женски пол не са "нормални"? Да, да, не си имал това предвид, но точно това каза. Това значат думите, които си написал.

#9 dedo adji 21.02.2018 в 01:46:16

Заглавието не е ли поклон със задна дата на едно движение на въоръжени негри от 60-те или 70-те, не помня вече. Само дето те не носеха огърлици от зъби. Сега ги заместват black lives matter.

#10 Spider 21.02.2018 в 04:55:53

Виж какъв си сладък, гледаш да ме изкараш расист и сексист, а даже и дума не съм отворил за жените. Я прочети по-внимателно какво съм писал, даскале, и тогава се опитай да ми слагаш етикети - или си позабравил българския език в Дивия Запад ?

#11 Ван 21.02.2018 в 09:51:34

Много съжалявам, но за мен този филм беше по-различна игрална екранизация на "Цар Лъв" с упорито насаждан Ямайски акцент. Ако "Дисни" се опитват да обезличат "Марвел", както правят с "Лукас" това е правилния път. Във времената на псевдо-толераност и мултирасови, секс и пр. комплекси, нещо не можа да ме трогне и преобладаващия афро актьорски състав. Не съм представител на нация, която по какъвто и да е начин е репресирала чернокожи хора и не мисля да си внушавам чувството за вина, което няколко хиляди селяндури от южните части на САЩ продължават да изпитват. Нито да се тупам в гърдите как всички хора са равни по права и достойснтва, защото това е повече от очевидно. (Оффтопик: Нито мисля, че думата "Негър" е обидна, нито че амириканци или руснаци е необходимо да ми изнасят уроци по семантика. И "негър" и "другар" знам какво означават. ) В този смисъл, ако това трябваше да ме впечатли и да придаде смисъл на блудкавата история с вибраний или каквото там беше, бащински грешки на африкански цари и революционери и прочие клишета - е, не успя.

#12 dedo adji 21.02.2018 в 11:57:49

Не се впрягай, Спайдър, това са щатните лафове на деосвин, преписани от наръчниците на Америка за България и отворено общество. Следват неграмотен дебил и разсъждения за достойнство по свински. Ако му се хващаш трябва да се гръмнеш. И лошо ли е да си расист и сексист? И расите и сексуалните различия са житейски факт, значи синоним на реаолист. Мене така ми викат от години, и не само свинчопрас, и аз не го оспорвам и нищо ми няма.

#13 Бам 21.02.2018 в 16:23:13

deowin | 21.02.201800:37 ....... В смисъл, че хората с по-тъмна кожа, както и тези от женски пол не са "нормални"? Да, да, не си имал това предвид, но точно това каза. Това значат думите, които си написал. ей , мама му стара, малко подличко и , ей така, политически-коректно извърта тоя деовин нещата и после - хоп, ей тоя е расист и край. Човека казва нормални хора , а не некви герои от комиксите, без значение бели или черни.

#14 deowin 21.02.2018 в 17:12:07

>гледаш да ме изкараш расист и сексист Съвсем не. Целта ми не е да те "изкарам" такъв или онакъв. Ако беше и мислех, че мога, то очевидно щях да имам полза да те изкарам точно обратното - не-расист и не-сексист. Тоест, точно обратното на това, на което ти сам си се "изкарал", като искрено си изкарал наяве истинския си и исконен манталитет по най-стандартния начин - с думи. Твоите думи показват този манталитет, а не моите.

#17 deowin 21.02.2018 в 18:54:14

>Смотаняк, озлобен смотаняк! Казва създанието, което ме преследва като бито куче навсякъде само за да бълва хилещи се емотикони и да злобее по всяка моя дума, независимо каква и за какво. Дори да е едно единствено "ОК". Това се нарича проекция, учебников пример. Плюс маниакална обсесия. Отново, не моите наблюдения създават твоите психични проблеми. Те са си там, те са си твои, ти сам си носиш пълната отговорност за съществуването им.

#20 deowin 21.02.2018 в 19:09:28

Уау. Допуснал съм правописна грешка като променях "истински" на "изконен". Колко малко й трябвало да една дребнава душица за да възтържествува в примитивната си злоба. Не знам дали моето въображение в твърде бедно, но трудно мога да си представя по-мизерна отрепка от онази твар, която дебне всеки мой коментар, чете и препрочита с надеждата да зърне каквото и да било, върху което да лисне поредната кофа идиотски емотикони и словесна повръщня, за която цел стига дори просто думата "ОК". Go be more triggered, честно.

#23 deowin 21.02.2018 в 19:28:50

Rage moar.

Новините

Най-четените