Новият филм на великия Пол Томас Андерсън е базиран на едноименния роман на Томас Пинчън и описва обвитите в мъгла от марихуана приключения на частния детектив с хипарски дух и дрескод, и уклон към консумацията на леки опиати Лари „Док“ Спортело, изигран болезнено добре от Хоакин Финикс.
Док е замесен в сложна схема с отвличане от бившата си приятелка (Катерин Уотърсън) и оттук започва цветната му като LSD-халюцинация авантюра, наситена с идиосинкретични образи и тревожно забавни ситуации.
С Inherent Vice Пол Томас Андерсън възроди поджанра на „напушения ноар“, експлоатиран от други титани – братята Коен, в техния опус магнум от 1998-а „Големият Лебовски“. Пресечните точки между двете заглавия са много и превръщат гледането на двата филма един след друг и в подходяща компания в особено вълнуващ ритуал.
Седемдесетарската хипи-атмосфера на Ел Ей и великанските актьорски изпълнения на Финикс, Бенисио Дел Торо, Джош Бролин и компания са нещо, което не бихте искали да изпуснете, ако харесвате качественото кино.
Режисьорският дебют на писателя Алекс Гарланд, прочул се през 90-те с бруталния бестселър „Плажът,“ е задължителното научно-фантастично изкушение на 2015-а и един от най-високо оценените филми от началото на годината.
Филмът разгръща темата за изкуствения интелект и представя актуалния дебат за бъдещето на технологиите в жанровия контекст на психологическия трилър. Територия, на която режисьорът и сценарист Гарланд оперира изключително умело.
Ex Machina спечели професионалната критика на своя страна с комбинация от интелигентен сценарий, уверена режисура, качествен дизайн на продукцията, стилна визия, страхотни актьорски изпълнения и един притеснително привлекателен женски робот.
Показван още миналата година по фестивали, новият филм на канадския визионер Дейвид Кроненбърг набира скорост през 2015-а.
Въпреки, че закономерно мина под радара на широката публика, тепърва ще бъде тема за интензивни филмови дискусии сред компании от интелигентни зрители.
Maps to the Stars е хирургическа и маниашка сатира на шоубизнеса и културата на знаменитостите с перфектни роли на Джулиан Мур, Миа Васиковска, Джон Кюсак и дори Робърт Патисън от вампирската сапунка „Здрач“.
Но най-важната фигура в покварения спектакъл е на режисьора Кроненбърг. Виртуоз в областта на физическия разпад и психологическия ужас, той стои зад модерни класики като „Мухата“, „Видеодрум“, „Скенери“, „Челядта“, „Катастрофи“, „Тъмно минало“ и др. Всеки негов филм е събитие и задължителен за гледане.
Страхотно написан и заснет филм за сблъсъка на поколенията, предизвикателствата на остаряването и търсенето на смисъл и стимул от хора, които вече не са усещат „куул“ и губят връзка с концепцията за модерно, или казано на младежки интернет жаргон – тренди и вайръл.
Бен Стилър и Наоми Уотс играят креативна двойка в процес на интелектуален застой и преосмисляне на средата си. Те срещат своето духовно възраждане и възбуждане в лицата и телата на друга двойка – артистични и енергични млади хипстъри, пресъздадени перфектно от Адам Дайвър и Аманда Сейфрид.
Филмът на Ноа Баумбах е зряло, но и забавно изследване, както на кризата на средната възраст, така и на заблудите на виталната младост. While We’re Young балансира между сериозното и абсурдното, провокира с интелектуален хумор и предизвиква асоциации с брилянтните идеи на добрия стар Уди Алън.
Единственият документален филм в селекцията и едно от най-важните заглавия от началото на 2015-а година. Going Clear: Scientology and the Prison of Belief е адаптация по бестселъра на Лорънс Райт с режисьор носителя на „Оскар“ Алекс Гибни и представлява най-безкомпромисния поглед зад холивудската фасада на сциентоложката църква досега.
Филмът ни запознава с много хора, отказали се от доктрините и ритуалите на сектата, които стават жертви на преследване и тормоз от страна на силните фигури в средите на култа, основан от писателя-фантаст Л. Рон Хъбард през 50-те години на миналия век.
Гибни разказва за мистериозно изчезналите хора и за агресивната, садистична страна от личността на лидера на сциеонтолозите Дейвид Мискавидж.
Могъщата юридическа армия на сциентоложката църква направи и невъзможното да спре филма, но в крайна сметка свободата на изразяване победи и сега милиони хора могат да видят защо религията на Том Круз, Джон Траволта и още десетки холивудски знаменитости не е безобидна ексцентричност, а опасна и отмъстителна организация.
Тръгването на петия сезон на екстремно успешната фентъзи екстраваганца Game of Thronesе без съмнение най-голямото телевизионно събитие от началото на 2015-а година.
Всички говорят за културния феномен, вдъхновен от серията романи на Джордж Р. Р. Мартин „Песен за огън и лед“, а нетърпението на зрителите за новата среща със света на Вестерос придобива космически измерения и се разлива под формата на всевъзможни коментари, влогове и meme изображения в мрежата.
Трейлърите с кадри от петия сезон обещават допълнително разгръщане на мащаба и размаха на баталните сцени, множеството локации са интегрирани перфектно в кратките клипове, а напрежението сред тези, които не са чели книгите, относно оцеляването на любимите им персонажи, може да се опише само като епично.
Смъртта във Вестерос дебне във всеки епизод и мнозина обичат да напомнят, че дори всеобщият любимец на милиони Тирион Ланистър не е имунизиран срещу шокиращ край.
Петият сезон ще се излъчва едновременно в 170 държави, включително и България.
Време е за сбогуване с Дон Дрейпър – един от най-добре написаните и изиграни образи в развлекателната индустрия за последното десетилетие.
Костюмната драма за рекламната индустрия в САЩ през 60-те „Момчетата от Медисън Авеню“ приключва тази пролет с последните седем епизода от разделения на две части финален седми сезон.
Серийният суперхит на кабелната AMC се превърна в истинско културно събитие и се позиционира в авангарда на съвременната епоха, известна вече като „Златната ера на телевизията“.
Стилен, секси, ретро, провокативен, изобретателен, забавен, автентичен, емоционално и интелектуално ангажиращ, сериалът оставя ярка следа и огромно желание сред милиони зрители за повторни срещи с харизматичния Дон Дрейпър (изигран брилянтно от Джон Хам) и компания.
Докато аморалният майстор-рекламист Дон Дрейпър се оттегля от пейзажа, политическото животно Франк Ъндърууд продължава да завзема нови територии в телевизионната джунгла.
Третият сезон на шокиращо успешния държавнически сериал на Netflix „Къща от карти“ е централно събитие в живота на милиони почитатели на качествената телевизия от новото, дигитално поколение.
Кевин Спейси превръща своя персонаж Ъндърууд в ужасяващо харизматичен Макиавели на XXI век. Третият сезон проследява първите месеци на Франк като президент на САЩ.
Животът в Белия дом никога не е бил по-интригуващ. Сериалът предлага ярка дисекция на съвременната политическа сцена и безупречни изпълнения.
Много зрители още не могат да преодолеят раздялата с може би най-иконичния и успешен сериал от новата златна телевизионна епоха Breaking Bad.
Вакуумът оставен от Уолтър Уайт и компания започна да се пълни с успешния старт на новия сериал Better Call Saul, който се явява едновременно прелюдия, продължение и спиноф на модерната класика Breaking Bad, отплувала в историята с финала си през 2013-а година.
Новата поредица, създадена от същите „мастъмайндове“ – Винс Гилиган и Питър Голд, се фокусира върху делата на криминалния адвокат Сол Гудман преди историческата му среща с Уолтър Уайт.
Ролята на Гудман се играе от комика и изявен автор Боб Оденкърк, чието изпълнение е сред основните фактори за успеха на новия сериал.
Чисто новият сериал на разгръщащата се развлекателна империя на стрийминг платформата Netlix стартира блестящо в края на март и се очертава като едно от събитията на сезона с огромно бъдеще пред себе си.
Bloodline e създаден от Тод Кеслер, Глен Кеслер и Даниел Зелман и описва сложните отношения във фамилия Рейбърн. Тъмните тайни и старите рани в клана на патриарха Робърт Рейбърн (Сам Шепърд) са изкарани на светло със завръщането на черната овца на семейството (Бен Менделсон).
След успеха на първите 13 епизода, създателите на сериала получиха зелена светлина за втори сезон, който трябва да бъде готов през 2016-а година.
Актьорският състав на поредицата включва имена като Сам Шепърд, Сиси Спейсък, Кайл Чандлър, Бен Менделсон и Клое Севини.