Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Мария Бакалова е номинирана за "Оскар"

Българката е номинирана за ролята си в "Борат 2" Снимка: Getty Images
Българката е номинирана за ролята си в "Борат 2"

Мария Бакалова стана първата българка номинирана за "Оскар". Номинацията е за ролята ѝ в "Борат 2", а Бакалова ще се бори за статуетката в категорията за поддържаща роля.

Номинираните за 93-те награди "Оскар", които тази година ще бъдат раздадени при пандемични условия, бяха разкрити от актрисата Приянка Чопра и нейният съпруг - изпълнителят Ник Джонас, по време на специално излъчване на живо.

Филмът Mank на режисьора Дейвид Финчър е с най-много номинации тази година - цели 10, включително за най-добър филм и най-добър режисьор. Шест други филма имат по шест номинации - "Бащата", Judas and the Black Messiah, Minari, "Земя на номади", Sound of Metal, The Trial of the Chicago 7. С една по-малко е "Момиче с потенциал".

Номинацията за Бакалова не е единственият исторически момент - за пръв път две жени са номинирани за "Оскар" за най-добър режисьор. Става дума за Клои Жао за "Земя на номади" и Емералд Фенъл за "Момиче с потенциал".

Едва ли тази година ще има оплаквания за това, че малцинствата са пренебрегнати и доминират белите номинирани, тъй като в актьорските категории е налице расовото разнообразие, което се проповядва през последните години отвъд Океана.

Тазгодишната церемония по връчване на награди "Оскар" бе отложена за 25 април заради високия брой на заразени с COVID-19 в САЩ. Вместо бляскаво официално раздаване на статуетките в Dolby Theatre, церемонията ще се проведе с живо излъчване от няколко места едновременно.

Ето и пълния списък с номинираните:

Най-добра женска поддържаща роля:

Мария Бакалова (Borat Subsequent Moviefilm) 

Глен Глоуз (Hillbilly Elegy) 

Оливия Колман (The Father) 

Аманда Сайфред (Mank) 

Ю Джанг Ун (Minari)

Най-добър филм:

"Бащата" (The Father)

Judas and the Black Messiah

Mank

Minari

"Земя на номади"

"Момиче с потенциал" (Promising Young Woman)

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

Най-добър режисьор:

Томас Винтерберг ("Още по едно")

Дейвид Финчър (Mank)

Лий Айзък Чънг (Minari)

Клои Жао ("Земя на номади")

Емералд Фенъл ("Момиче с потенциал")

Най-добър актьор в главна роля:

Риз Ахмед (Sound of Metal)

Чадуик Боузман (Ma Rainey's Black Bottom)

Антъни Хопкингс ("Бащата")

Гари Олдман (Mank)

Стивън Ян (Minari)

Най-добра актриса в главна роля:

Виола Дейвис (Ma Rainey's Black Bottom)

Андра Дей (The United States v. Billie Holiday)

Ванеса Кърби (Pieces of a Woman)

Франсис Макдормънд ("Земя на номади")

Кери Мълиган ("Момиче с потенциал")

Най-добър актьор поддържаща роля:

Саша Барън Коен (The Trial of the Chicago 7)

Даниел Калуя (Judas and the Black Messiah)

Пол Раджи (Sound of Metal)

Кийт Станфилд (Judas and the Black Messiah)

Лесли Одъм младши (One Night in Miami)

Най-добър адаптиран сценарий:

Borat Subsequent Moviefilm

"Бащата"

"Земя на номади"

One Night in Miami

The White Tiger

Най-добър оригинален сценарий:

Judas and the Black Messiah

Minari

"Момиче с потенциал"

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

Най-добър международен филм:

"Още по едно" (Another Round) - Дания

Better Days - Хонконг

"Колектив" - Румъния

The Man Who Sold His Sking - Тунис

Quo Vadis, Aida? - Босна и Херцеговина

Най-добра оригинална песен:

Fight for You, (Judas and the Black Messiah)

Hear My Voice, (The Trial of the Chicago 7)

Húsavík, (Eurovision Song Contest)

Io Si (Seen), (The Life Ahead)

Speak Now, (One Night in Miami)

Най-добър звук:

Greyhound

Mank

News of the World

Soul

Sound of Metal

Най-добра кинематография:

Judas and the Black Messiah

Mank

News of the World

"Земя на номади"

The Trial of the Chicago 7

Най-добър монтаж:

"Бащата"

"Земя на номади"

"Момиче с потенциал"

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

Най-добри визуални ефекти:

Love and Monsters

The Midnight Sky

"Мулан"

The One and Only ivan

"Тенет"

Най-добър дизайн на продукцията:

"Бащата"

Ma Rainey's Black Bottom

Mank

News of the World

"Тенет"

Най-добър грим и прически:

"Ема"

Hillbilly Elegy

Ma Rainey's Black Bottom

Mank

Pinocchio

Най-добър документален филм:

"Колектив"

Crip Camp

The Mole Agent

My Octopus Teacher

Time

Най-добър кратък документален филм:

Colette

A Concerto is a Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

A Love Song for Latasha

Най-добра оригинална филмова музика:

Da 5 Bloods

Mank

Minari

News of the World

Soul

Най-добър късометражен анимационен филм

Burrow (Disney Plus/Pixar)

Genius Loci (Kazak Productions)

If Anything Happens I Love You (Netflix)

Opera (Beasts and Natives Alike)

Yes-People (CAOZ hf. Hólamói)

Най-добър анимационен филм:

Onward (Pixar)

Over the Moon (Netflix)

Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)

Soul (Pixar)

Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

Най-четените