Десетте най-велики футболни мача на десетилетието

Това са мачовете, които се запечатаха най-ярко в съзнанието ни последните 10 години
Арсенал - Тотнъм 5:2 (Висша лига, 2012)

Това дерби на Северен Лондон започна с доминация на Спърс, които водеха с 2:0 до 34-ата минута. Още до края на полувремето обаче, наскоро отпадналият от Шампионската лига и ФА Къп Арсенал се надигна и успя да изравни чрез Бакари Саня и Робин ван Перси.

През втората част "артилеристите" отнесоха съперника с нови три попадения, за да затворят 7-головия трилър, който беше и пряка битка за топ 4 в Англия. Снимка: Getty Images

Нюкасъл - Арсенал 4:4 (Висша лига, 2011)

Нова драма с участието на Арсенал, но в случая "топчиите" бяха тези, които тотално рухнаха и позволиха един от най-неправдоподобните обрати. Арсенал се намираше в поредица от 7 мача без загуба и отново беше в сметките за титлата, докато Нюкасъл беше застрашен от изпадане. Играчите на Арсен Венгер започнаха като отбор, който е решен да преследва Манчестър Юнайтед до последно и водеха с 3:0 още до 10-ата минута. Мачът трябваше да е приключил. Робин ван Перси вкара четвърти гол и тимът започна да мисли за следващите си предизвикателства. Освиркани от феновете си на полувремето, играчите на Нюкасъл имаха други планове. Абу Диаби беше изгонен, но до 68-ата минута резултатът остана 4:0. После "свраките" избухнаха и за по-малко от 20 минути изравниха. Джоуи Бартън вкара две дузпи, а уникално воле на Шейк Тиоте отдалеч се оказа последният гол в мача. Впрочем Нюкасъл изпусна и още една ситуация в края, с която щеше да направи обрата пълен. Снимка: Getty Images

Испания - Холандия 1:5 (Мондиал 2014)

Мачът, в който Ван Перси полетя, можеше да се развие съвсем рутинно за действащите световни шампиони от Испания. Шаби Алонсо вкара дузпа за 1:0 и скоро след това Давид Силва изпусна чисто положение. В края на полувремето дойде онзи плонж на Ван Перси и незабравимия гол с глава, който промени развоя не само на мача, но и постави началото на края на испанската доминация при националните отбори. Последва емблематично второ полувреме, в което "лалетата" разнебитиха противника и му нанесоха унижение, каквото не беше преживявал от десетилетия. Няколко дни по-късно Испания загуби и от Чили, за да влезе в списъка на действащи световни шампиони, отпаднали още в групите на Мондиал. Снимка: Getty Images

Манчестър Юнайтед - Арсенал 8:2 (Висша лига, 2011)

Един от най-лошите дни в историята на Арсенал. Арсен Венгер извади една от най-слабите стартови единайсеторки на отбора за гостуването на "Олд Трафорд" и беше наказан с историческо пребиване от съперника, който не прояви милост. Уейн Рууни записа хеттрик, а Юнайтед отбеляза три до почивката, както и още два към края на мача, когато вече беше с числено предимство заради изгонването на Карл Дженкинсън. Снимка: Getty Images

Барселона - Челси 2:2 (Шампионска лига, 2012)

Мач, който се играеше на една врата и в който единият отбор сякаш почти не мина центъра, някак завърши 2:2. Шантавият полуфинален реванш на "Камп Ноу" класира Челси на финала в Лигата, където по-късно "сините" победиха по сходен шантав начин. Срещу Барселона те имаха преднина от 1:0 от първия двубой, но Барса изглеждаше твърде силна за тях. В първото полувреме на реванша каталунците поведоха, Джон Тери беше изгонен в момент на лудост, а Андрес Иниеста вкара и втори гол. За Челси всичко изглеждаше приключило. Но само три минути след гола на Иниеста, гостите за пръв път направиха реална атака и Рамирес отбеляза ключов гол на чужд терен. Това означаваше тотален щурм на Барселона през втората част срещу десетимата от Челси, които изнемогваха. Петър Чех направи велик мач на вратата, пропуските валяха един след друг, Меси даже пропусна дузпа. В добавеното време всички от Барса бяха излезли напред и нямаше кой да спре Фернандо Торес, който финтира Валдес и фиксира крайния резултат. Голямата мечта на Челси и Роман Абрамович вече можеше да стане реалност.
Реал Мадрид - Барселона 2:3 (Ла Лига, 2017)

Ел Класико рядко разочароваше през това десетилетие, но класиката от април 2017-а носи по-особена тежест. Реал имаше 3 т. преднина на върха и мач по-малко, а една победа над Барса щеше да отвори пътя към първа титла от 2012-а насам. Поражение обаче щеше да свали "белите" на второ място и залогът трудно можеше да е по-голям.

Каземиро изведе домакините напред, но Меси направи едно от типичните си изпълнения за 1:1. Късно през втората част Иван Ракитич изведе Барса напред, а голямата драма тепърва предстоеше. Хамес Родригес изравни и отдалечи Барса от титлата, но Меси беше запазил още един магически момент за финала и в 92-ата минута донесе успеха на своите от границата на наказателното поле. Гол номер 500 за гения с екипа на Барса, който съблече фланелката си и я показа на публиката в незабравим момент от историята на голямото дерби. Все пак в края на сезона с титлата ликуваше Реал. Снимка: Getty Images

Барселона - ПСЖ 6:1 (Шампионска лига, 2017)

Как да забравиш този мач? Такъв обрат не изглеждаше възможен в големия футбол. Пари Сен Жермен изигра един от най-силните двубои в цялата си история, за да разгроми Барса с 4:0 в първия сблъсък, но в реванша се поддаде на напрежението по начин, който стана емблема на отбора напоследък. Барселона пък постигна истински подвиг, след като до 88-ата минута водеше само с 3:1 и се нуждаеше от още цели три чисти гола. Единият главен герой в срещата беше Неймар, който още същото лято премина в ПСЖ за рекордните 222 млн. евро. Другият беше съдията Денис Айтекин, който направи всичко възможно каталунците да триумфират, отсъди две смешни дузпи за тях и не даде чиста такава в полза на французите. Снимка: Getty Images

Ливърпул - Барселона 4:0 (Шампионска лига, 2019)

Чудото на "Анфийлд" от тази година директно влезе сред най-драматичните за последните години. Мечтата на Ливърпул за шести европейски триумф изглежда угасна след 0:3 на "Камп Ноу". Но в реванша отборът на Юрген Клоп доказа изключителната си вяра и решителност, докато Барса на Валверде за втора поредна година изхвърча от Лигата, след като пропиля аванс от три гола след първия двубой. Снимка: Getty Images

Манчестър Сити - Тотнъм 4:3 (Шампионска лига, 2019)

Това беше изживяване, което осмисля съществуването на футбола. Удивителен екшън трилър, в който накрая ликуваше Тотнъм заради победата си с 1:0 в първия мач и повечето голове на чужд терен. Но в съзнанието остава не толкова класирането на Тотнъм, колкото всички емоции през 90-те минути. Най-бързите четири гола в историята на Шампионската лига паднаха още до 11-ата минута и след тях резултатът беше 2:2. След още десетина минути Сити поведе с 3:2 (най-бързи пет гола в Лигата), а през вторите 45 минути драмата продължи с пълна сила. Серхио Агуеро покачи на 4:2 и при този резултат домакините се класираха. Резервата Фернандо Йоренте обаче отбеляза много спорен гол за 3:4, при който топката първо се удари в неговия лакът, а после в бедрото му. Това попадение, разгледано и с ВАР, в крайна сметка се оказа решаващо. Последните секунди предложиха още една ВАР драма: Стърлинг вкара за 5:3, стадионът изригна, Пеп Гуардиола полудя от радост. ВАР обаче показа засада на Агуеро при атаката. Тотнъм вече беше изживял отпадането, а изведнъж възкръсна! Снимка: Getty Images

Бразилия - Германия 1:7 (Мондиал 2014)

Нищо по-различно от най-шокиращия резултат в историята на световните първенства. Бразилия имаше само една цел на домакинския Мондиал - световната титла. На полуфинала обаче Германия мина като валяк през амбициите на Селесао. Резултатът беше 5:0 още до 29-ата минута, а головете във вратата на Жулио Сезар падаха с все по-голяма лекота. Без контузената си звезда Неймар, бразилците нямаше как да реагират. Някак небрежно Андре Шюрле докара резултата до 7:0 след почивката, а почетният гол на Оскар не промени чувствително нещата. Бразилия потъна в сълзи, Германия окончателно се устреми към титлата.

Какъв футбол само ни предложи отиващото си десетилетие!

Запалянковците трудно могат да искат повече от това, което осигуриха големите отбори и топ турнирите от 2010 г. досега.

През периода се насладихме на три световни първенства и две европейски, на все по-силната и драматична Шампионска лига, на непрестанните рекорди на Меси и Роналдо.

Но ако трябва да изберем конкретни 90-минутни мачове, които най-пълно представят блясъка на това десетилетие, кои биха били те?

Разбира се, да се открои един ограничен брой двубои, и то в толкова наситени с футбол 10 години, е сложна и субективна задача. Феноменални голови трилъри има всяка седмица, герои, рекорди и велики изпълнения се редуват в такава поредица, че не ни оставят истински да ги осмислим.

И все пак, някои мачове се запечатват в съзнанието по необясним начин. Дори невинаги са тези с най-много голове и с най-зашеметяващи обрати, нито тези, в които играят любимите ни отбори.

Просто по някаква причина в тях магията на футбола резонира на най-въздействащите за нас честоти.

В галерията ви представяме десетте най-ярки мача на изминалото десетилетие, избрани от Sportcafe.